Historia Koła PZW nr 06 w Nowym Glinniku

/ 12 zdjęć


35 lat temu, 19 lutego 1973 roku powstało koło wędkarskie w Nowym Glinniku. Grupa zapaleńców tj. Henryk MADEJ, Józef BERNACIAK, Józef BYKOWSKI i Zenon BOGUSZYŃSKI zorganizowała zebranie założycielskie koła PZW, które działało przy Klubie Garnizonowym Jednostki Wojskowej w Nowym Glinniku. Koło nasze otrzymało wówczas nr 68 i wchodziło w skład Okręgu Łódzkiego. Pierwszym prezesem został kol. Zenon BOGUSZYŃSKI, a w zarządzie byli jeszcze kol. Tadeusz KOZDROŃ - skarbnik i kol. Tomasz JABŁECKI - sekretarz.

Od początku istnienia koło nasze było kołem środowiskowym. Członkami przeważnie byli żołnierze zawodowi, pracownicy wojska oraz emeryci i renciści wojskowi. W okresie powstania koło liczyło 54 członków. Koło nasze współpracowało z kołem PTTK oraz z kołem LOP. Wspólnie organizowano wyjazdy rodzinne na wędkowanie. W 1976 roku kiedy powstał Okręg Piotrkowski koło nasze przeszło pod jego opiekę. Otrzymaliśmy wtedy nr 6, który mamy do chwili obecnej. W czasie 35 lat w kole były wzloty i upadki. Nie sposób opisać wszystko. W ostatnim 15-to leciu koło prężnie działa i odnosi sukcesy w konkursach na najlepsze koło Okręgu Piotrkowskiego.Wśród kół, których liczba członków nie przekracza 100 osób w ostatnich latach jesteśmy stale na podium.

Duży nacisk położono w kole na pracę z młodzieżą, a od 2000 roku powstała i działa Młodzieżowa Szkółka Wędkarska, która szkoli przyszłych adeptów wędkarstwa. Koło ma pod swoją opieką Staw w Spale, który systematycznie jest zarybiany. Rozgrywane są na nim rokrocznie zawody spławikowe o Mistrzostwo Koła. Koło nr 06 w Nowym Glinniku nawiązało współpracę z Urzędem Gminy w Lubochni i dzięki pomocy Wójta Gminy Pana Andrzeja POPŁOŃSKIEGO rozgrywane są zawody wędkarskie o Puchar Ziemi Lubocheńskiej. Ogromną pomoc dla koła daje współpraca z Klubem Garnizonowym przy Jednostce Wojskowej w Nowym Glinniku. Jego kierownik Pan Ryszard CUKIER sponsoruje organizację zawodów wędkarskich o Puchar Kierownika Klubu Garnizonowego. Nasi członkowie reprezentują Klub Garnizonowy na Spławikowych Mistrzostwach Polski Wojska Polskiego organizowanych corocznie w Węgorzewie.
W tym roku w uroczystościach jubileuszu koła uczestniczyli vice prezes ZO w Piotrkowie Tryb. Krzysztof ORPEL, dyrektor biura ZO w Piotrkowie Tryb. Ludomir PURZYŃSKI, w imieniu Wójta Gminy Lubochnia Wiesław MOKROWIECKI skarbnik gminy, prezesi kół z Tomaszowa Maz. kol. Wiesław KOPIŃSKI, Tadeusz WÓJCIK, Zdzisław CIEŚLAK oraz kierownik klubu garnizonowego Ryszard CUKIER.

 


3.5
Oceń
(19 głosów)

 

Historia Koła PZW nr 06 w Nowym Glinniku - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł