Hodowla dżdżownic kompostowych

/ 2 komentarzy

Wstęp

Eisenia foetida (Kompostowiec różowy lub dżdżownica kalifornijska) jest najczęściej hodowanym gatunkiem dżdżownic. Nazywany jest też Red Hybrid of California (czerwona krzyżówka kalifornijska). Jak każdy z wędkarzy wie czerwony robak jest ceniony na całym świecie ponieważ, bardzo dobrze spisuje się nad wodą. Dorosłe osobniki mogą osiągać nawet długość 30 cm i ważyć od 0,30g do 0,50g. Ten gatunek dżdżownicy żyje około 15 lat (inne dżdżownice około 4 lat). Jest gatunkiem stosunkowo odpornym na mróz.

Rozmnażanie

Produkcja kokonów jajowych jest zmienna i zależy od warunków lokalnych. Czyli od: wilgotności, temperatury, pH*, ilość, jakość i rodzaj pokarmu. Okres dojrzałości płciowej dżdżownicy to ok. 120 dni w temperaturze 20 C. W warunkach optymalnych 1 kokon od 1 dorosłego osobnika na 10 dni. Z jednego kokonu mogą wyjść średnio 3-4 osobniki. Długość cyklu hodowlanego to 150 dni. Ten gatunek dżdżownic bardzo szybko się rozmnaża!!!


Kompost

Na kompost można wykorzystać bardzo różne materiały np.:
-torf, muł z dna stawów i rowów, darń łąkowa:
-obornik (zawartość azotu: owczy 0,9%, koński 0,6% bydlęcy 0,5%, gnojówkę i gnojowice:
-liście z drzew i krzewów, chwasty, korzenie roślin, globy kapusty, słomę, mech, plewy
-zepsute owoce, warzywa, wszelkie odpadki żywności:
-trociny, korę z młodych drzew, zwłaszcza liściastych, papier szmaty z włókien naturalnych( wełny, lnu, bawełny)
-popiół z drewna.
Chwasty które juz wytworzyły nasiona oraz zmiotki ze stodół należy sparzyć gorącą woda przed ułożeniem w kompoście.
Miejsce przeznaczone do hodowli najlepiej jakby miało glebę przepuszczalna i piaszczystą o niskim poziomie wód podziemnych, nie może być zalewowe, powinno być ciemne i osłonięte od wiatru.
Dżdżownice można hodować także w pomieszczeniach zamkniętych które musza mieć możliwość przewietrzania oraz ograniczenia dopływu światła oraz utrzymania w okresie zimowy temp dodatniej.
Minimalne wymiary siedliska to 40cmx40cmx15cm
W dnie siedliska niezbędne jest wykonanie drenażu( np. warstwa żwiru dno ze spadkiem czy tez dno z otworami) pozwalającego na odpływ nadmiaru wody. Siedlisko okrywamy workami lub deskami chroniąc dżdżownice przed słońcem i dużymi opadami. Można także hodować je w różnych pojemnikach np. skrzynki, plastikowe pojemniki lecz należy pamiętać że najlepsze rezultaty osiąga się w niskich pojemnikach.
Musimy także pamiętać o zabezpieczeniu dżdżownic przed ich wrogami czyli: kret, ptactwo dzikie i hodowlane, żaby , jaszczurki, mrówki, chrząszcze, myszy. Można zabezpieczyć nasza hodowlę np. siatką i deskami (min. 2cm grubości). Na dno i ścianki dajemy siatkę a następnie deski. W zimie hodowle najlepiej schować do ciepłego pomieszczenia gdzie temperatura nie spada poniżej 0C ani nie rośnie powyżej 18C.


Pokarm i podłoże

Kilka propozycji podłoży:
- obornik bydlęcy 70-80% + tektura 20-30%
- obornik bydlęcy 80% + słoma 20%
- obornik bydlęcy 90% + trociny, kora 10%
- słoma 50% + odpady pochodzenia roślinnego 40% + odpady pochodzenia zwierzęcego 10%
- gleba ogrodowa 30% + obornik bydlęcy 30% + odpady pochodzenia roślinnego 40%

Pokarm musimy dokładnie wymieszać z kompostem lub układać warstwami tak co kilka cm.
Jeżeli chcemy aby rozkład odpadów roślinnych przebiegał szybciej należy je dokładnie rozdrobnić i wymieszać, dotyczy to głównie słomy którą należy rozdrobnić do grubego pyłu. Tekturę i papier moczymy co najmniej 3 dni dopiero wtedy możemy dodać do kompostu. Przy dodawaniu kory i trocin unikamy odpadów drzew iglastych, odpadów świeżych oraz przesyconych żywicą.

Przygotowanie podłoża:
- Odpady należy dokładnie rozdrobnić i wymieszać.
- Temperatura podłoża nie powinna przekraczać 22C a pH powinno być w granicach od 6,5 do 7,5. Należy też sprawdzać pH i regulować. Jak jest za niskie to można dodać np. węglan wapnia (kreda jeziorna) a gdy jest za wysokie to torf czy papier (rozdrobniony).
- Rozprowadzić podłoże równo
- Podłoże zalać wodą do momentu wycieku wody z podłoża. Po 24godz czynność powtórzyć i tak przez następne 5 dni mieszając np. widłami
- Przez kilka dni należy kontrolować temperaturę podłoża jeżeli nie przekracza 20C-23C. możemy wpuścić dżdżownice.

 


5
Oceń
(16 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Hodowla dżdżownic kompostowych - opinie i komentarze

SamulskiSamulski
0
Bardzo dziękuje! Wyczerpujący artykuł. Bardzo ciekawy! (2013-06-03 14:48)
SamulskiSamulski
0
Bardzo dziękuje! Wyczerpujący artykuł. Bardzo ciekawy! (2013-06-03 14:50)

skomentuj ten artykuł