Zaloguj się do konta

I Troć Zachodniopomorska - Dźwirzyno 2011

W dniu 21 listopada 2010r., na plaży w Dźwirzynie o godz. 8.00 wstawiło się 31 wędkarzy, celem wzięcia udziału w pierwszej edycji Ogólnopolskich Towarzyskich Zawodów w Połowie Troci i Łososi na Muchę i Spinning z Brzegu, pod tytułem Troć Zachodniopomorska. Organizatorem tych jednodniowych zawodów, jest kol. Ernest Kwiecień, jest to jego druga wielka impreza, zaraz po Belonadzie Zachodniopomorskiej, która również będzie organizowana cyklicznie.

Mimo niesprzyjających warunków organizacyjnych, np. organizowanie przez koło z Kołobrzegu w ostatniej chwili, zawodów trociowych w tym samym czasie na wylocie ,,czerwonki” do morza. Zamiast wsparcia udziałem zawodników kołobrzeskich imprezy rozgrywanej 6 km.od nich. Pomijając te drobne niedogadanie i gęstą mgłę, która towarzyszyła przez cały dzień zawodnikom. Debiut tej imprezy tzn.”Troci Zachodniopomorskiej”, należy uznać za udany. Na imprezę wstawiło się 31 osób, jak to już w standardzie imprez organizowanych przez kol. Ernesta Kwiecień, był pakiet startowy, pamiątkowy buton, miła atmosfera i prawie rodzinne wędkowanie wędkarzy z różnych środowisk, kół i grup wiekowych.

Sprawnie wpisano zawodników na listę startową, rozdano pakiety i numerki startowe. Jak to już przy Belonadzie Zachodniopomorskiej było gościnnie wziął udział w imprezie, oraz patronat medialny objoł red. nacz. miesięcznika Wędkarz Polski kol. Wiesław Dębicki.

Był czas na rozmowy, wspomnienia wędkarskie i dobre rady kolegów po kiju. Następnie organizator Ernest Kwiecień odczytał regulamin, punktację ,odpowiedział na pytania i o godz.9.10 dał sygnał rozpoczynający czterogodzinne zawody pt.” I TROĆ ZACHODNIOPOMORSKA”, zawodnicy szybko się rozeszli w poszukiwaniu stanowisk i oznak bytowania ryb w łowisku.

W trakcie zawodów, każdy zawodnik miał możliwość rozgrzania się ciepłą świeżo parzoną kawą i herbatą, jak również zrobienia sobie kromek ciemnego pieczywa ze smalcem ze skwarkami własnej roboty, przygotowanego tak samo jak posiłek główny przez żonę głównego sędziego kol. Bogdana Żegnałek, panią Elę. Unosząca się przez cały dzień mgła dodawała tajemniczości i uroku imprezie, pogoda była trafiona w dziesiątkę. Wiał lekki wiaterek południowo-wschodni, lekko marszcząc wodę i umożliwiając brodzenie w morzu, temp. Powietrza około 6*C, nie dawała zbyt mocno się we znaki zapalonym wędkarzom.

W tak miłej scenerii dobiegła godzinna 13.10, czyli czas końca wędkowania i 50minut na dotarcie do stolika sędziowskiego. Do punktu zbiórki schodzili się kolejno wędkarze, niestety bez troci. Mimo licznych spławów w zasięgu rzutu i ławic uciekających pokaźnych śledzi i różnego drobiazgu, nieudało się skutecznie wyholować żadnego łososia i troci. Wśród wędkarzy biorących udział należy przede wszystkim wyszczególnić dwie panie ze Szczecina kol. Bożenę Katanowską i kol. Katarzynę Wawrowicz, zwłaszcza, że ta druga miała przez moment troć na kiju.

Kilku wędkarzy miało na kiju przez ułamek sekundy troć, lecz niestety nie udało się tych ryb skutecznie zaciąć. Inni znów mogli się pochwalić niestety niewymiarowymi gładzicami, które po wyholowaniu zostały natychmiast uwolnione. Mimo braku ryb atmosfera była miła i uśmiechy panowały na twarzach. W czasie oczekiwania na powrót wszystkich zawodników był wydawany przez sędziów gorący posiłek w postaci zupy gulaszowej, oraz wydawano gorące napoje, a woń świeżo parzonej kawy roznosiła się po plaży. W końcu około godziny 14.00 do sędziów dotarł ostatni wędkarz kol. Mirosław Wierzbicki z jedyną rybą zawodów, Gładzica po zmierzeni miała 34 cm. Szkoda, że to jedyna ryba zawodów. Sędzia główny Bogdan Żegnałek, organizator Ernest Kwiecień i red. nacz. Wędkarza Polskiego kol. Wiesław Dębicki, który przekazał w imieniu pana Łukasza Masiaka firma RODMAS, jedyny dystrybutor na Polskę blanków firmy FENIX wykonanych w Nano-technologii, główną nagrodę wędkę ręcznie zbrojoną o dł.3,20cm., jednomyślnie stwierdzili, że główna nagroda o wartości ok.1800zł. przechodzi na II TROĆ ZACHODNIOPOMORSKĄ która się odbędzie ( niedziela ) 20 listopada 2011r.,a łowca jedynej ryby zawodów zostanie uhonorowany drugą nagrodą, czyli: wędkom Shimano Hyperloop AX 270 ML do 20g., ufundowaną przez firmę ULAR-2 p. Pawła Stokowskiego. Dodatkowo organizator rozlosował z numerów startowych dwie nagrody rzeczowe:
1) Wędka Carbo Mix Power Stick 210cm., c/w 70-200g., ufundowana przez firmę ULAR-2 p. Paweł Stokowski, wylosował nr.23 p. Mirosław Wierzbicki ze Szczecina.
2) Kołowrotek King Gear Ratlo BFR60 ufundowany przez sklep wędkarski z targowiska Manhattan pawilon 2D ze Szczecina kol. Bogdana Żegnałek, wylosował nr.1 kol. Krzysztof Liszka ze Świdwina.

Pozostałe nagrody:
- Kołowrotek Mikado Blue-Sword XF 35R ufundowany przez firmę SILAR p. Zenona Kornackiego, oraz wędka Rumpol Marshal 300cm.,c/w 60-80g., ufundowana przez sklep wędkarski z targowiska Manhattan pawilon 2D ze Szczecina, decyzją organizatora, sędziów i sponsorów zostały przekazane do puli nagród zawodów pt. II TROĆ ZACHODNIOPOMORSKA, które zostaną rozegrane 20 listopada 2011r.

Po spożyciu ciepłego posiłku, uhonorowaniu łowcy jedynej ryby przyszedł czas oficjalne zakończenie I TROCI ZACHODNIOPOMORSKIEJ i na zbiorowe zdjęcie, pięć minut dla fotoreporterów. Uczestnicy wymienili się numerami telefonów i zapowiedzieli uczestnictwo w II BELONADZIE ZACHODNIOPOMORSKIEJ, zawodach planowanych w formie dwu dniowej 14-15 maja 2011r. i II TROCI ZACHODNIOPOMORSKIEJ. Teraz to już tylko pozostało spokojnie powrócić do domów. Wszystkim, życzę miłego powrotu i udanych połowów troci w naszym Polskim Bałtyku.

Nie sposób nie wspomnieć o incydentach przy tak dużych imprezach. Mimo wyłączenia kanału j. Resko Pomorskie niektórzy wędkarze, niestety tam wędkowali, dodatkowo wspomagali się wędkującymi osobami towarzyszącymi. Panowie czuję się w obowiązku przypomnieć wam, że najważniejsza jest uczciwa sportowa rywalizacja i zabawa, a nie wygrana za wszelką cenę. Jako organizator, czuję się w obowiązku poprawić regulamin w ten sposób, aby zminimalizować możliwości nieuczciwej walki. Dlatego od II Troci Zachodniopomorskiej punktowane będą tylko cztery gatunki ryb. Mianowicie Łosoś, Troć, Pstrąg Tęczowy i Belona. Przypominam również, że przedstawianie nie swoich ryb sędziemu jest niestosowne delikatnie mówiąc. Puchar nieuczciwie zdobyty moim zdaniem, nie cieszy wcale, a przypomina tylko o słabości własnej zawodnika. Szanujmy się koledzy wędkarze i walczmy uczciwie, brak ryby w uczciwej sportowej walce to nie hańba, natomiast zwycięstwo poprzez oszustwo to hańba!.

Na koniec chcę podziękować za ogromny wkład zaangażowania w pomoc w organizacji kol. Bogdanowi Żegnałek sklep wędkarski z targowiska Manhattan w Szczecinie pawilon 2D, za gorący posiłek, napoje, obsługę i sponsoring, również bardzo dziękuję firmie ULAR-2 p. Pawłowi Stokowskiemu za przekazanie dwóch wędek na nagrody rzeczowe, również gorące podziękowania dla pana Zenona Kornackiego firma SILAR stale sponsorującego imprezy mojego pomysłu, za przekazanie kołowrotka jako nagrody rzeczowej, oraz kol. red. nacz. Wędkarz Polskiego Wiesławowi Dębickiemu za patronat medialny i przywiezienie głównej nagrody wędki firmy Rodmas wykonanej w systemie Nano-technologii na blanku firmy Fenix, przekazanej jako nagroda rzeczowa przez pana Łukasza Masiaka, któremu też bardzo gorąco dziękuję i na końcu również gorąco chcę podziękować panu Waldemarowi Ganiszewskiemu z Kołobrzegu za nagłaśnianie moich imprez i profesjonalną obsługę fotograficzną.

Pozdrawiam wszystkich wędkarzy i do zobaczenia w maju 20011r. na zawodach pt. II BELONADA ZACHODNIOPOMORSKA.
Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii i na stronach www.belonada.pl i www.belonadazachodniopomorska.pl, oraz www.wedkarskiezawody.pl

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej