Ile lat ma ryba, którą złowiłeś?
Artur Noga-Bogomilski (klankarpiarzy)
2013-05-05
Szukając odpowiedzi na to pytanie przeszukałem wiele zasobów polskiego Internetu. Brałem pod uwagę różne artykuły i publikacje naukowe, opinie na forach i portalach wędkarskich, spostrzeżenia właścicieli łowisk i ichtiologów. Okazuje się, że temat jest dosyć skomplikowany. Wiele zależy od specyfiki konkretnego ekosystemu: ilości naturalnego pożywienia, warunków klimatycznych, otoczenia konkurencyjnych gatunków itp. Tak, czy inaczej postarałem się na uśrednienie uzyskanych informacji. Dane mogą różnić się dla poszczególnych łowisk ale generalna zasada powinna być utrzymana. Chciałem aby każdy, kto przeczyta to zestawienie miał pewien punkt odniesienia.
Czy wiedziałeś wcześniej, że kilogramowy leszczyk, którego wczoraj złowiłeś w pobliskiej rzece rósł do tej wagi około pięciu lat? Okazała płoć o tej samej wadze spędziła w wodzie co najmniej 10 lat! Jeszcze wolniej rośnie nasz rodzimy okoń. Zakładając, że ma naprawdę sprzyjające warunki osiągnie 0,7 kg po minimum 8-10 latach.
A co z majowym szczupakiem, który od kilku dni jest spełnieniem większości spinningistów? Wymiar ochronny ryba przekroczy dopiero po minimum 3 latach. Prawdziwe okazy, wymarzone metrówy, to ryby co najmniej kilkunastoletnie, czasem nawet ponad 20. letnie! Podobnie ma się sprawa z ponad metrowymi sumami. Często może się więc zdarzyć, że ryba jest starsza niż wędkarz, który ją złowił!
Więcej informacji o dziesięciu najpopularniejszych gatunkach ryby znajdziecie na zdjęciu załączonym do artykułu. Mam nadzieję, że choć część wędkarzy weźmie pod uwagę te informacje i zdecyduje o wypuszczeniu złowionej ryby. Niech rosną przez kolejne lata!