IV Edycja Wspólnej Szwaderkowej Akcji Zarybieniowej

/ 5 komentarzy / 5 zdjęć


W Niedzielę 05.07.2015 w miejscowości Mierki przy Centrum Konferencyjno - Wypoczynkowym Kormoran miała miejsce IV już akcja zarybieniowa zorganizowana przez Szwaderki. Wśród osób zainteresowanych byli m.in. ichtiolog, Straż Rybacka i my – wędkarze. Zarybiono jezioro Pluszne narybkiem węgorza. 


Węgorz jest rybą specyficzną. Nie rozmnaża się w naszych wodach, lecz w wodach słonych Morza Sargassowego. Zatem, aby odbyć tarło dojrzałe płciowo osobniki rozpoczynają wędrówkę rozrodczą (katadromiczną) opuszczając słodkie wody jezior (głównie samice) i słonawe wody stref przyujściowych (samce). Po dotarciu do Trójkąta Bermudzkiego odbywają tarło na głębokości nawet do tysiąca metrów i giną. Wędrówkę tę mogą rozpocząć w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat. Młode przezroczyste formy węgorza (leptocefale) rozpoczynają swoją pierwszą długą wędrówkę w kierunku wschodnim wraz z Prądem Zatokowym i po kilku latach (około trzech) docierają do Europy, a następnie wpływają rzekami głównie na terytorium Francji i Anglii. Dopiero w wieku około 5 lat pokrywają się łuskami i zaczynają przypominać formy dorosłe. 


Drastyczny spadek populacji węgorza w naszych wodach wynika z wielu czynników m.in. spowodowany jest budowaniem elektrowni i innych przegród na rzekach, ale również ogromny wpływ mają kormorany, kłusownicy, rybacy i wędkarze. Ryba ta ma bowiem wysokie walory kulinarne, uznawana jest za danie luksusowe i jest droga, a co idzie za tym wysoce pożądana. Dlatego tak ważne jest podwyższanie świadomości społeczeństwa, walka z łamaniem przepisów no i w końcu zarybianie naszych wód właśnie m.in. podchowanym narybkiem węgorza.


Na akcję zarybieniową zawitali goście z Polski oraz z zagranicy. Czas umilono przez poczęstunek w postaci wędzonych oraz marynowanych ryb (głównie pochodzących z hodowli). Wiele interesujących nas tematów zostało poruszonych przy okazji niedzielnego spotkania. Rozmawiano m.in. o zarybieniach, gospodarce prowadzonej przez rybaków, wpływie rosnącej populacji kormoranów na rybostan wód, eutrofizacji jezior, planach stworzenia łowisk specjalnych. Poruszono temat możliwości połączenia zezwolenia dziennego z nocnym przy odpowiedniej dopłacie (oczywiście dla osób chętnych, gdyż nie każdy lubi wędkować w nocy) oraz odwieczny problem dojazdu do jezior, gdzie takowy dostęp jest utrudniony. Które zostaną wprowadzone w życie i kiedy mamy nadzieję dowiedzieć się niebawem. 


Niedługo ma być także zorganizowana akcja sprzątania terenów wokół jezior. Tymczasem każdy z nas powinien zostawiać po sobie porządek nad wodą w trosce o przyrodę, ale i w swoim własnym interesie. Nikt chyba nie lubi wędkować siedząc na kupie śmieci? Bynajmniej ja nie widzę w tym nic przyjemnego.

 


4.5
Oceń
(8 głosów)

 

IV Edycja Wspólnej Szwaderkowej Akcji Zarybieniowej - opinie i komentarze

zbynio 33zbynio 33
0
Fajnie, że zarybili węgorzem. Dzięki za info ;)). Dużo tego węgorza wpuścili, bo nie doczytałem? GR Szwaderki słabo dba o swoje zbiorniki. Kownatki itd... W zeszłym roku wykupiłem kilka dniówek, ale coraz gorzej tam chyba z rybą...? Za wpis oczywiście*****:) (2015-07-09 21:06)
Szpulka28Szpulka28
0
Tylko do Plusznego wpuszczono 4 tys., a ogólnie zarybiono jeziora dzierżawione przez Szwaderki łączną ilością 16 tys. sztuk. (2015-07-20 12:12)
zbynio 33zbynio 33
0
Wychodzi niecałe 3 sztuki na 1 ha tego gospodarstwa, czyli szału nie ma, a pewnie i tak rybacy większość wyciągną....:(( (2015-09-07 12:55)
halski021halski021
0
Główna przyczyna spadku pogłowia węgorza w Polsce , to podwyżka cen narybku . Azja zaczęła hodowlę węgorza i spowodowała znaczną podwyżkę cen narybku , a z tym się wiążą śladowe zarybienia u nas . (2015-11-08 12:38)
zbynio 33zbynio 33
0
Byłem nad tym jeziorem Pluszne i to jest obraz nędzy i rozpaczy... (2015-11-19 17:26)

skomentuj ten artykuł