Jak dobrać odpowiedni zestaw?

/ 4 komentarzy

Wielu z nas zastanawia się jak dobrać odpowiedni sprzęt. Szczególnie nowicjusze chcą spróbować wielu metod, lecz ich środki finansowe pozwalają na jeden zestaw. Ja sam osobiście kupiłem wędzisko do metody gruntowej ( 40-90 cw 3,60m), a łowiłem spławikową, podczas gdy interesowałem się spinningiem. W doborze wędziska należy uwzględnić długość. Ja osobiście początkującym polecam 2,7m ponieważ można ją łowić zarówno na spinning, jak i na spławik, grunt. Ważne jest też "cw" czyli gramatura wyrzutu. Oznacza ona jakimi ciężkimi przynętami możemy zarzucić. Czyli jeśli mamy wędkę 20-80cw to nasze przynęty powinny mieć nie mniej niż 20 gram i nie więcej niż 80g. Na początek dobra jest wędka z 10-40cw. Może nie będzie to wędka do metody gruntowej, ale wspaniale spisze się w spinningu i w metodzie spławikowej. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania wędziska. Rękojeść powinna mieć taką długość ja przedramię i nie powinna być z miękkiej pianki, ale np. korkowa. Dobrze gdy kołowrotek ma pojemną szpulę. Korbkę każdy musi dobrać do swoich potrzeb. Zwróćmy uwagę na łożyska ( im więcej tym lepiej ), a także na hamulec. Hamulec przedni jest bardziej precyzyjny, lecz tylni bardziej praktyczny. Tu też zadecydować trzeba samemu. Nie kupujmy tanich wędek! Najprawdopodobniej po takim zakupie pierwsza, lepsza ryba i po wędce!
Wytypowałem też zestaw MIKADO KOŁOWROTEK ABRAMS i wędzisko Wędka Mikado ATTHIS HEAVY SPIN 275 c.w. 10-40 g. Mój pierwszy wpis, więc proszę o wyrozumiałość. ;)

 


3.2
Oceń
(16 głosów)

 

Jak dobrać odpowiedni zestaw? - opinie i komentarze

ryukon1975ryukon1975
0
Jak na pierwszy wpis to wybrałeś sobie temat samobójczy.
Wędzisko do wszystkiego?Nie będę mówił zły kij czy dobry,każdy kieruje się swoimi doświadczeniami przy takich wyborach.
Jedno jest pewne,każdy zaczynał od jednego kija.Nikt nie zaczął przygody z wędkarstwem od wejścia do sklepu i zakupu dziesięciu zestawów, więc początkujący musi szukać kompromisów.
Niestety to początkujący nie zna ryb ,nie zna łowiska, lub co gorsze chce łowić wszędzie i wszystkimi metodami.
Dlatego to temat samobójczy.:)4**** Za chęci.:)
(2011-10-18 14:40)
pawlik832pawlik832
0
Niestety ja też takich kompromisów nie jestem w stanie przyjąć do wiadomości. Wędka odległościowa to jedno a spinning to drugie. W latach 90-tych większość wędkarzy cieszyła się z Germiny czy fajnego szklaka bazarowego, Którymi można bylo połowić na spławik, na żywca,  na grunt i mieć przy tym niezłe efekty. Chiński bat to było coś... Nie mówie już o uniwesałach bambusach. Niestety czasy się zmieniły, ryby również. Jeśli chce się polowić z przykrością stwierdzam że trzeba postawić niestety na specjalizację. Po to żeby nie komentować wypadów: dzisiaj nie brały. (2011-10-31 22:20)
henks258henks258
0

Witam

Też jestem początkującym, i mam problem z dobraniem CW, a chece sobie zakupić jakiś lepszy sprzęt, łowieje na jeziorach na sprężyne, i tu prosiłbym o podpowieć jaką wybrać CW czy 20-60g będzie ok

(2011-11-17 19:12)
DadossDadoss
0
Myślę, że będzie Ok :D Ale najpierw radzę się spytać sprzedawcy i wytłumaczyć mu wszystko :D (2012-01-28 16:41)

skomentuj ten artykuł