Zaloguj się do konta

Dobór sprzętu do metody spławikowej.

Łowienie ryb wciąż budzi skojarzenia przede wszystkim z metodą spławikową. Ta popularna technika jest stosowana od wieków, a nowe technologie przyczyniają się do coraz lepszych osiągów i zwiększonego komfortu połowu. Jasne – sam sprzęt nie upoluje ryby, bo łowi je zawsze wędkarz; nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednio skompletowany zestaw to nieoceniona pomoc, a umiejętne posługiwanie się porządnym sprzętem zapewni najlepsze efekty na łowisku. Dowiedz się, w jaki sposób dobrać swój ekwipunek, na co zwracać uwagę, kupując wędki i kołowrotki spławikowe, a także gdzie najbezpieczniej zakupić wędkarską wyprawkę.

Metoda spławikowa: podstawowy zestaw

Wędkarstwo spławikowe wzięło swoją nazwę oczywiście od spławika – zwykle plastikowego elementu, który unosi się na wodzie i sygnalizuje, że ryba chwyciła zamieszczoną pod nim przynętę. Na podstawowy zestaw spławikowy składają się następujące produkty:

- wędka – kluczowe jest, aby wybierać wędki spławikowe, a nie spinningowe. Kij powinien być odpowiedniej długości i możliwie lekki (najbardziej optymalną wagę gwarantują modele wykonane z włókna szklanego i węglowego). Na rynku roi się od producentów wędzisk spławikowych o zróżnicowanych długościach, budowie (obok modeli jedno- i wieloczęściowych dostępne są również wersje teleskopowe), ciężarze wyrzutu czy akcji. W dalszej części artykułu odnajdziesz zestawienie najważniejszych rodzajów wędek na spławik.

- kołowrotek – najlepiej taki z porządnym hamulcem, pracujący cicho i płynnie, odporny na korozję. Kołowrotki na spławik nie zawsze są potrzebne (np. batów używa się bez kołowrotka); istnieją jednak modele całkiem dobrze nadające do tej metody, które zwiększają zasięg łowienia i znacząco ułatwiają wędkowanie. Do tematu kołowrotków wrócimy jeszcze na koniec w oddzielnej sekcji.


- spławik – oczywiście wędkarstwo spławikowe nie może obyć się bez spławika! Dobrze będzie, jeśli zaopatrzysz się od razu w dwa rodzaje. Na pewno przyda Ci się klasyczny, wydłużony, smukły waggler (ang. „waggle” oznacza „kiwanie” – żyłka zanurzona na całej długości redukuje drgania i sprzyja lepszemu braniu; wagglery sprawdzają się zwłaszcza na wodach stojących, np. w jeziorach). Jeśli preferujesz łowienie w rzekach, zainwestuj w rzeczną bombkę. Początkującym wystarczą spławiki nieprzelotowe, chyba że w grę wchodzi metoda odległościowa – wówczas, przy prostych, długich rzutach, lepszym wyborem będzie spławik przelotowy, który swobodnie przesuwa się po żyłce.


- żyłka – powinna być wytrzymała, a jednocześnie możliwe cienka. Wtedy możemy liczyć na bezproblemowy połów. Na początku wędkarskiej drogi warto wyposażyć się w szpulę z uniwersalną żyłką 100 m o wytrzymałości min. 1,4 kg. Nie oszczędzaj na żyłce – celuj w dobrej jakości modele od sprawdzonych producentów. Parę złotych Cię nie zbawi, a kiepskie żyłki mają tendencję do plątania się, rozciągania i zrywania, co bardzo utrudnia łowienie ryb.


- przypony z haczykami – na początek spraw sobie minimum dwa opakowania haczyków nawleczonych na żyłkę, 16 i 18. Co do przyponów – powinny być cienkie i mało widoczne, wtedy o wiele łatwiej podejdziesz rybę.


- ciężarki – w ramach obciążenia zainwestuj w cały zestaw śrucin, które będziesz mógł wymieniać w trakcie połowu, eksperymentując z wagą i z rozstawieniem ciężarków.


- podbierak – przydatny gadżet, który ułatwia bezpieczne wyciągnięcie złowionej ryby z wody. Godne uwagi są zwłaszcza podbieraki z teleskopowym uchwytem i wytrzymałą siatką, o średnicy przynajmniej pół metra.


Poza tym będziesz potrzebować skutecznych zanęt i łownych przynęt. Z czasem można także pomyśleć nad zakupem podpórki pod wędkę, składanego krzesełka turystycznego, wypychacza i gruntomierza. Wszystkie gadżety do wędkowania spławikowego możesz odnaleźć w sieci – jednym z dobrych miejsc na zakupy będzie internetowy sklep wędkarski - www.sklepwedkarski.pl. Nie dość, że warunki zakupowe są bardzo korzystne (częste promocje, do 100 dni na zwrot, możliwość rozbicia płatności na raty, wysyłka nawet tego samego dnia), to jeszcze asortyment jest wyjątkowo szeroki. Do zakupów zachęca także sama przejrzysta nawigacja – wystarczy, że wybierzesz zakładkę „Metoda” i przejdziesz do kategorii „Spławikowe”, a Twoim oczom ukażą się sprzęty i akcesoria dedykowane tej konkretnej gałęzi wędkarstwa.


Wędki na spławik – czym kierować się przy wyborze?

Ponieważ podstawą każdego wędkarskiego zestawu są wędzisko i kołowrotek, poświęcimy tym produktom nieco więcej uwagi. Jeśli chodzi o wędki spławikowe, są one z zasady lekkie – zastosowanie wysokiej jakości włókien szklanych i węglowych sprawia, że kij nie obciąża zbytnio ręki. Początkujący wędkarze powinni wybierać modele o uproszczonej konstrukcji i w przystępnej cenie (w końcu pierwsze zakupy stanowią zwykle cios dla portfela). Właśnie dlatego na początku drogi poleca się wędki typu bat – bez kołowrotka, a nawet bez przelotek. Są one łatwe do opanowania, zawsze błyskawicznie gotowe do połowu i w zasadzie nie ma się w nich co zepsuć.


Chcąc upolować tanią, ale dobrej jakości wędkę na spławik, warto celować w sprawdzonych producentów. Takie marki jak Jaxon czy Ron Thompson oferują jedne z najlepszych propozycji na rynku w swojej półce cenowej. W szerokim asortymencie Sklepwedkarski.pl odnajdziesz wędki spławikowe - https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Splawikowe_Wedki-45003.html zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów; najtańsze z nich są dostępne za zaledwie kilkadziesiąt złotych. Wystarczy, że zapoznasz się z ofertą, a na pewno uda Ci się dopasować coś do swoich umiejętności, preferencji i możliwości budżetowych. Do najważniejszych odmian wędzisk na spławik należą baty, wędki typu match, bolonki oraz tyczki:


- baty – wspomniane wyżej wędki spławikowe z maksymalnie uproszczoną konstrukcją o długości do 5 metrów. Żyłka zaczepiana jest o łącznik znajdujący się bezpośrednio na szczytówce kija. Brak przelotek i kołowrotka minimalizuje ryzyko splątania żyłki, a sam bat jest lekki ii łatwy w obsłudze. Zwykle można go dorwać w zachęcającej cenie.


- typu match (wędki angielskie, odległościówki) – przeznaczone do połowów w wodach stojących (jeziorach, stawach, zbiornikach zamkniętych); pozwalają zarzucać zestaw na duże odległości. Ich szczytówka, tak jak żyłka, pozostaje zanurzona w wodzie. Najczęstsze długości: 3,6-4,5 metra.


- bolonki – dość długie wędki spławikowe (nawet 8-10 metrów) wyposażone w przelotki i przeznaczone do stosowania z kołowrotkami. Najczęściej posiadają duży ciężar wyrzutu; używa się ich z ciężkimi spławikami, do połowów odległościowych, zwykle na dużych rzekach.


- tyczki – długie, droższe wędki dedykowane profesjonalistom. Przeznaczone do połowu metodą zestawu skróconego, najczęściej w rzekach i kanałach. Doskonałe zwłaszcza do połowu leszczy.


Kołowrotki spławikowe – jaki model będzie odpowiedni?

Wędkarze spławikowi mają do wyboru kilka opcji. Najczęściej można spotkać się z opinią, że dobrym wyborem będą kołowrotki matchowe z płytką szpulą o superprecyzyjnym hamulcu i dużym przełożeniu. Ruchoma szpula, a więc oś kołowrotka ułożona prostopadle do wędziska, to rzeczywiście mądra decyzja – takie konstrukcje są proste, mocne i trwałe. Opcji jest jednak więcej, a miłośnicy stałej szpuli i równoległego ułożenia osi kołowrotka do wędziska także mają w czym wybierać. Do metody spławikowej nadadzą się zarówno modele z przednim, jak i tylnym hamulcem. Niezależnie od budowy, hamulec ma za zadanie nawijanie, utrzymywanie napięcia i oddawanie żyłki w trakcie holu. Pierwszy rodzaj, z przednią blokadą, jest bardziej precyzyjny i lżejszy. Z kolei kołowrotki z tylnym hamulcem sprawdzają się całkiem nieźle przy połowie dużych okazów.


Jeśli chcesz znaleźć model, który na pewno zda egzamin w łowieniu na spławik, sprawdź kołowrotki spławikowe dostępne na stronie www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Splawikowe_Kolowrotki-44286.html. Choć większość z nich jest opisana jako modele matchowe, karpiowe czy spinningowe, każdy z nich sprawdzi się także w interesującej Cię metodzie. W jednej kategorii zebrano setki modeli o parametrach optymalnych do tego zadania, w tym kołowrotki ze stałą szpulą (z przednim bądź tylnym hamulcem) oraz produkty typu match. Propozycje Dragon, Jaxon, Penn, Ryobi, Mitchell, Abu Garcia i innych marek czekają na Twoją decyzję. Przeglądaj produkty o zróżnicowanym przełożeniu oraz o odmiennej liczbie łożysk, pojemności szpuli, wadze i sile hamulca. Co do przełożenia – najchętniej wybierane są wartości poniżej 5.0. Im większa pojemność, a mniejsza masa, tym lepiej. Jeśli masz taką możliwość, postaw na mocny model, który posłuży Ci przez długie lata.


Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami skompletowanie zestawu spławikowego będzie o wiele prostsze!

Opinie (7)

Jakub Woś

A wiecie, że wędka to kij plus cała reszta zwstawu? Sam kij to wędzisko a nie wędka. W dodatku żyłka główna wytrzymałości 1,4 kg a przypony wytrzymałości po 4 kg? [2020-11-20 15:47]

jabberwokie86

Co do kija - racja, ale tam nie ma nic o przyponach o wytrzymałości 4 kg. 16 i 18 oznaczają tu raczej rozmiar haczyków, swoją drogą dość małych. No ale żyłka główna ma mieć wytrzymałość 1,4 kg, to raczej nie będzie stosowana do połowu dużych ryb, więc i haczyki nie muszą być duże;) [2020-11-20 18:39]

Jakub Woś

@jabberwokie86, racja, mój błąd. [2020-11-20 19:15]

Romuald55

Metoda spławikowa to: zestaw skrócony/tyczka/,zestaw pełny/bat/,metoda bolońska,metoda odległościowa:na głęboką i płytką wodę i trzeba dodać żywcówkę spławikową.Wszystkie różnią się od siebie i wymagają innego sprzętu.Nie da się ujednolicić. [2020-11-20 21:18]

ryukon1975

Metody spławikowe to bardzo ciekawy ale i obszerny temat. Gdyby wymienić wszystkie byłaby to długa lista. Nie wiem czy próba opisania ich w jednym tekście to najlepszy pomysł nawet zawężając się tylko do sprzętu. [2020-11-20 21:42]

użytkownik

Baty to wędki do 5 metrów? Najlepsza opcja do spławikówki to multiplikator, kołowrotek z ruchomą szpulą? Artykuł może wprowadzić początkującego wędkarza w błąd [2020-11-20 21:53]

Romuald55

To raczej reklama sklepu wędkarskiego a nie wiedza o wędkarstwie spławikowym. [2020-11-22 22:51]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej