Jak i w jakich miejscach łowić węgorze
mateusz zawisza (siekieraipila)
2012-02-08
Sprzęt węgorzowy musi być mocny i wytrzymały, nawet mały węgorz jest silny i zwinny.Bywa, że podczas holowania ryby, okręca się ciałem za ukryte podwodą przeszkody i zaczepy , co utrudnia wędkarzowi jej wyciągnięcie z wody. Prawdopodobnie jednym ze sposobów na uwolnienie węgorza z zawady jest delikatne pocieranie grzebieniem do włosów o żyłkę.
gdy zdecydujemy się łowić metodą gruntową to wędka powinna mieć długość od 2,5 do 3 metrów. Kołowrotek- najlepiej spinningowy, z dużą ilością nawiniętej żyłki, haczyk węgorzowy o numerze 6 lub 4, przypon do 1 metra wykonany z cieńszej żyłki. ciężarek gruntowy przelotowy w kształcie oliwki lub łezki, może być ciężarek z rurką antysplontaniową. Między żyłką a przyponem dajemy krętlik.
Ze względu na częste przypadki zaplątania się węgorzy o podwodne korzenie , nie stosujemy przy metodzie gruntowej obciążników bocznych i koszyczków zanętowych.
gdy zdecydujemy się na metodę spławikową stosujemy żyłkę główną 0,25 mm a przypon z żyłki 0,20 mm. Stosujemy hak nr 6 węgorzowy z oczkiem, dobieramy obciążniki według wyporności spławika, wędzisko do 4 m. Łowiąc metodą spławikową musimy umieścić przynętę tuż nad dnem lub nad roślinnością. Z tak przygotowanym sprzętem idziemy na węgorza.
Brakuje nam jeszcze wybór dobrego łowiska. Najczęściej można je spotkać w miejscach gdzie jest dno muliste bogate w roślinność. W takich miejscach należy robić miejscówkę.
Ryby te intensywnie żerują, gdy woda w zbiorniku jest ciepła a noc chłodna.
jak dla mnie najlepszą przynętą na węgorza jest ; mały żywiec lub rosówki. Oczywiście węgorze można nęcić.
nęcić możemy posiekanymi rosówkami, małymi rybkami dodając krew w proszku lub pelletem halibutowym.
krąży mit na temat węgorza, że żywią się padliną i rozkładającym mięsem, i to jest z pewnością nieprawda.