Jak łowić na lipcowej niżówce - warciańskie betony

/ 9 komentarzy / 5 zdjęć


Z racji na bardzo bardzo suchy okres w Wielkopolsce na rzece Warta mamy ogromną niżówkę. Sporo wędkarzy spinningistów z tego właśnie powodu odpuszcza wędkowanie na odcinkach "betonów" . Postaram się w kilku punktach opisać dlaczego warto i jak łowić przy tak niskim stanie wody.
Zacznę od podstaw, czyli jakiego sprzętu używam w tym okresie, a mianowicie :
Wędka to UL od Savage Gear Parabellum 0-7g 215cm - wędzisko miękkie i kluskowate, ale dzięki temu całkiem nieźle ładuje przynęty już od 2g
Młynka używam można powiedzieć dość dużego i ciężkiego jak do takiego kija, bo Mikado Kamisori 3000 z nawiniętą plecionką 0,10 Sufix 832
Dlaczego taka gruba pletka? Sporo zawad, kamieni itp, w wodzie.
Przynętą warto się dopasować do tego co aktualnie znajduje się w wodzie czyli w tym przypadku sieczka (narybek oraz bardzo male rybki) dlatego wybór padł na obrotówkę mini 2 od firmy Jaxon w kolorze złotym oraz bardzo małą około 3-4 cm jaskółkę uzbrojoną w główkę 1,5g. Gumeczka w kolorze pół przezroczystym z delikatnym pieprzem. 
Najważniejszym elementem układanki jest wytypowanie miejsca. Z pozoru brzegi równe do tego wszędzie płycizna, ale to tylko pozory które potrafią zmylić. Należy szukać najmniejszych nawet zatoczek, które powstały dzięki zbrojonym betonom których wcześniej nie było widać oraz nawet małych zawirowań wody przy których kryją się zagłębienia i kamienie. Takie miejsca są ostoją dla Poznańskich okoni czy też sandaczy. Po wytypowaniu miejsc oraz przynęty pozostaje nam tylko odpowiednie zaprezentowanie wabika. Powolne prowadzenie obrotówki pod prąd w odległości do max 2m od brzegu oraz zawieszanie jej na ułamek sekundy co 2, 3 lub 4 obroty korbka, oraz w przypadku jaskółki napięcie linki, opuszczenie przynęty do dna z czym nie ma najmniejszego problemu przy takim stanie wody, a następnie 3-5 intensywnych i bardzo krótkich podszarpnięć w linii prowadzenia przynęty skutkuje braniami ryb.
Najczęściej spotykane zdobycze na odcinku Poznańskich betonów to okonie i sandacze, pamiętać należy również, że tam gdzie jest jeden okoń na 99% jest ich tam więcej i można złowić ich nawet naście sztuk. Jeśli złowimy np. 5  okoni i przypieczętujemy to sandaczem zmieniamy miejscówkę i wracamy do niej za kilka chwil.
Taki wędkowanie daje mi w tym czasie zdecydowanie najlepsze efekty. Niejednokrotnie spotykam innych kolegów po kiju którzy nie złowili nic albo małego okonka a ja dzięki tej metodzie mam już zdecydowanie udany wypad nad wodę.

 

 


4.7
Oceń
(11 głosów)

 

Jak łowić na lipcowej niżówce - warciańskie betony - opinie i komentarze

Jakub WośJakub Woś
0
Niżówka to świetny okres na okonie czy klenie. W tym roku Wisła trzymała sie mocno ale juz spada. Niestety teraz kiedy pojawia się najlepszy okres, czasu u mnie mało. (2019-07-08 14:45)
barrakuda81barrakuda81
+1
Nic nie tracisz Jakub...Przynajmniej na razie na Wisełce nic nie bierze - niestety wiem z autopsji:-) Mam na myśli jakieś klenie i okonie właśnie za którymi próbowałem poganiać z ultralightem.Poprostu tragedia... Plecionka 0.10 mm to jeszcze nie lina okrętowa ale 0.10 mm deklarowane przez producenta często ma grubość w miarę realną około np. 0.16... Do takiego kijka strasznie grubo ale skoro mówisz że tak trzeba to trzeba.Poza tym takie łowienie to też mój konik - dużo brań , emocjonujące hole a bywa że i fajne ryby, które jakby odważniej siadają na delikatny zestaw.*****. (2019-07-08 16:24)
Komin92Komin92
+1
Jakub Zgadza się świetny okres niestety przez wielu pomijany Barracuda Ta pletka którą używam wydaje się być faktycznie realne 0,10 Czasem też próbuje 0.06 ale często zawodzi niestety Już niedługo pojawi się artykuł o Przynętach krew w tym roku u mnie wygrywają wszystko (2019-07-08 19:16)
SithSith
0
Macieju, przpraszam że tylko **** ale to za tę "pletkę" :( tak bardzo zmęczyłoby klawiaturę napisanie "plecionka"? Czy na prawdę trzeba kaleczyć język polski?Ogólnie fajny tekst! (2019-07-09 10:01)
Komin92Komin92
0
Sith Nie zmęczyło by klawiatury ale nie lubię robić powtórzeń Dziękuję za uwagę bo każda ale konstruktywna krytyka jest ważna Pozdrawiam (2019-07-09 12:58)
mnfishmnfish
0
Bardzo fajny tekst tym bardziej ze o Warcie ktora jest mi bliska. Pletka czy plecionka gratulacje kolego Sith. Piatka z plusem za czepialstwo. (2019-07-10 00:14)
grisza-78grisza-78
+3
Nie wyobrażam sobie , żeby do kija 0-7 gr używać betoniarki rozmiaru 3000,  ważącej ćwierć kilograma. To jest szalone i w mojej opinii , bardzo niewygodne. Sam łowię na lekko i przy kiju  0,9 - 7 gr używam multiplikatora o wadze 130 gram. Taki zestaw wydaje mi się nie tylko dopasowany, ale wręcz idealny w całości. (2019-07-13 22:37)
Piotraz88Piotraz88
0
Dzięki, pomocne. Też warta. Od dwóch dni pusto :( (2019-08-01 19:55)
Przemas83Przemas83
0
W tej chwili na Dolnej Wiśle , zaczyna się masowe żerowanie grubych kelni. Woda nawet jak na niżówkę, bardzo niska. Klenie z takiej wody są bardzo trudne do złowienia, przelewy świecą pustkami, po przerwanych główkach , można się teraz przejść jedynie. Dobrym miejscem są teraz klatki w których łacha piachu usypana na środku ostro spada w głębinkę a woda między ostrogami dobrze kręci. Klenie walą w drobnicę przy samym brzegu w takich klatkach. (2019-08-15 18:34)

skomentuj ten artykuł