Jak łowić suma?


Sum to niezwykle popularna ryba, która ceniona jest przez wędkarzy – doskonale wie o tym każdy, kto rozpoczął swoją przygodę z łowieniem ryb. Łowić można go na kilka sposobów. Tym bez czego oczywiście nie da się obejść, jest sam wędkarz. Duże znaczenie ma posiadana wiedza, umiejętności i doświadczenie, które zdobywa się wraz z kolejnymi wyprawami na ryby. Nie można lekceważyć również miejsca, w którym rozstawia się zestaw. Także istotną rzeczą jest głębokość, na jakiej jest nasza przynęta. Jak łowić suma, aby było to naprawdę skuteczne?


Jak przygotować się do łowienia suma?


Zacznijmy od pory roku, która jest jednym z najważniejszych czynników. Każdy miłośników ryb doskonale wie, że sum żeruje najczęściej wtedy gdy jest ciepło. To właśnie z tego powodu najwięcej ryb tego gatunku złowić można latem. Udając się na łowisko, warto pamiętać, że trudno określić jakie sumy mogą się nam trafić. Przeglądając komentarze na forach, można natknąć się na pytania dotyczące tego, jaki sprzęt do łowienia suma sprawdzi się najlepiej, a także, po co sięgnąć wówczas, gdy planujemy łowić rybę, która nie przekracza 100 cm długości. Warto pamiętać, że w łowisku mogą trafić się nam naprawdę duże okazy. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na odpowiednio mocny sprzęt, który nie zawiedzie.


Jak powinien wyglądać podstawowy zestaw do łowienia suma?


Na samym końcu należy umieścić duży i solidny hak. Może to być także kotwica. Niezbędny jest mający około metra przypon. My szczególnie polecamy ten wykonany z monofilamentu 1.0 bądź 1.3. Jest to materiał charakteryzujący się dużo większą niż plecionka odpornością na przetarcia. Plecionka zbudowana jest zwłókien, które mogą się bardzo łatwo przetrzeć. W efekcie można stracić rybę. Oczywiście można sięgnąć po plecionkę w otulinie i użyć jej do zabezpieczenia przyponu. Nie polecamy przyponów metalowych. Kiedy ryba zassie przynętę, to mocniejsze szarpanie może przy zastosowaniu przyponów metalowych doprowadzić do wyrządzenia dużych uszkodzeń w jej pysku.


Jeśli chodzi o zakup ołowianego ciężarka, to zawsze musi on zostać dobrany do uciągu wody, a także przynęty, którą zamierzamy zastosować. Nie należy zapomnieć o agrafce oraz odpowiednio modnym krętliku. Można także zaopatrzyć się w spławik podwodny, który umieszczamy pomiędzy hakiem a ciężarkiem. To dobry sposób, jeśli chcemy, aby przynęta nieco uniosła się nad dnem.


Warto przypomnieć sobie jak zbudowany jest sum. Jego dolna szczęka jest wysunięta w stosunku do górnej. Oznacza to, że pokarm pobiera on, kierując się od dołu ku górze. Dokładnie w taki sam sposób zajmie się naszą przynętą. Dlatego istotne może być, aby przynęta znajdowała się w toni.


 


Czy można łowić suma, stawiając na spinning?


Suma można z powodzeniem łowić, wykorzystując spinning. Decydując się na tą metodę, należy pamiętać, aby postawić wyłącznie na solidne, mocne elementy. Odpowiednia jest wędka 1- bądź 2-składowa, której ciężar wyrzutu powinien wahać się między 120 a 150 gramów. Jej długość powinna wynosić minimum 2,70m. Nie należy wybierać wędki dłuższej niż 3 metry. Dla tych, którzy zamierzają łowić z łódki, odpowiednie są krótsze wędki – ich długość powinna wahać się między 2 a 2,5m. Jeśli chodzi o kij, to najrozsądniej jest postawić na ten, który skonstruowany został z myślą o połowie właśnie suma.


Tym, czego nie należy lekceważyć, jest waga kija. Jeśli będzie on zbyt ciężki, to po kilkukrotnym zarzucenia, zacznie boleć nas ręka i nici z dalszego łowienia.


Rozmiar kołowrotka trzeba dobrać tak, aby szpula pomieściła grubą plecionkę. W przypadku połowu suma musi ona mieć grubość od 0,3 do 0,5 mm. UWAGA: nigdy nie należy stawiać na zbyt duży kołowrotek. Niepotrzebnie zwiększy on tylko wagę sprzętu, utrudniając komfortowe łowienie.


Wybierając kołowrotek, warto uwzględnić opinie innych wędkarzy mających doświadczenie w łowieniu suma. Nigdy nie należy kupować tego elementu wyposażenia, chwytając się tego, co pierwsze wejdzie nam w ręce. Wymiana kołowrotka to bowiem konieczność wydania kolejnych – często niemałych – pieniędzy. Tymczasem łowienie suma to hobby, które może nas sporo kosztować.


Jaką przynętę na suma wybrać, stawiając na spinning?


Zastanawiając się nad przynętą, warto postawić na woblery bądź duże gumy. Niektórzy stosują blachy, które również
dobrze się sprawdzają. Przynęty powinny agresywnie pracować, by skutecznie wabić suma. Woblery sumowe najczęściej są dość krótkie i pękate, dodatkowo mają dość duży i szeroki ster. UWAGA: PZW zabrania łowienia metodą spinningową z zastosowaniem martwych ryb.


Jak prowadzić przynętę, łowiąc suma na spinning?


Jeśli łowimy sumy w rzece, stojąc na brzegu, najlepiej jest prowadzić przynętę na przykosach oraz w warkoczu. W przypadku trollingowania z łodzi warto także sprawdzić rynny i dołki. Warto pamiętać, że sumy na ogół siedzą w głębokich miejscach. Jeśli jednak żerują, to robią to w miejscach płytszych i to właśnie tam jest je złowić zdecydowanie łatwiej.


Na czym polega Verticalne łowienie suma?


Łowieniem Verticalnym określa się łowienie pionowe, które odbywa się z łodzi. Wykorzystuje się do niego zarówno przynęty żywe, jak i sztuczne. Metoda ta wywodzi się z krajów Europy Zachodniej, a jej popularność wśród polskich wędkarzy jest coraz większa. Decydując się na łowienie suma tą metodą, należy pamiętać, że nie należy szarpać zestawem. Przynętą poruszamy w płynny sposób. W przeciwnym razie raczej nie zwabimy suma, a skutecznie go wystraszymy.


Łowiąc suma metodą Verticalną, można pływać po rzece bądź spływać z jej nurtem, wykorzystując echosondę. Ważne jest, aby tą metodą łowić suma wówczas, gdy rzeka ma spokojny nurt. Świetne efekty przynosi obławianie klatek między główkami. Są to miejsca, w których sum bardzo często żeruje. Na wodach stojących zazwyczaj wybieramy dołki, w których sum może przesiadywać.


Jak zwiększyć atrakcyjność przynęty do łowienia Verticalnego suma?


Przynęta będzie dla suma dużo bardziej atrakcyjna, jeśli zastosujemy teasery, czyli specjalne wabiki. To nic innego jak
ciężarki mające różne kształty i wykończone frędzlami w rozmaitych kolorach. Niektóre teasery wykończone są koralikami ze szkła, które powodują dodatkowe drgania w wodzie. Jeśli delikatnie podniesiemy je w wodzie, zaczną one o siebie uderzać, emitując dźwięki wabiące suma. Chcąc kupić teasery, nie trzeba zastanawiać się nad ich kolorem. Sum jest bowiem rybą, która ma bardzo słaby wzrok – praktycznie nic nie widzi.


W przypadku łowienia wertykalnego najczęściej stosuje się rosówki, ale z powodzeniem postawić można także na pijawki i kalmary. Te ostatnie muszą być pocięte na paski.

Tym, co zwiększa szanse na udane łowy, jest również specjalny spray zapachowy, którym pryskamy przynętę. Można go użyć zarówno w przypadku sztucznych przynęt, jak robaków, martwych ryb, podwodnych spławików i materiałów przyponowych. Spray wydziela zapach, który dla suma jest naprawdę atrakcyjny.


Jak większość miłośników suma łowi metodą pionową?


Większość wędkarzy trzyma plecionkę w dłoni. Reaguje, kiedy poczuje atak bądź dostrzeże go, obserwując echosondę. Wówczas zacina rybę, mocno szarpiąc za plecionkę. Następnie puszka plecionkę, a ryba holowana jest na wędce. Do takiego łowienia najlepiej sprawdzają się krótkie wędki. Mniejsza dźwignia przekłada się na łatwiejszy hol ryby. UWAGA: wybierając wędkę, warto kierować się prostą zasadą: ma ona pomagać, a nie utrudniać.


Wybierając wędkę do łowienia pionowego, warto postawić na kij, którego długość mieści się w przedziale od 180 do 210cm. Waga wyrzutu nie powinna być mniejsza niż 200g i większa niż 350g. Ważne jest, aby Dolnik wędki był wystarczająco mocny. Z kolei szczytówka musi być miękka, a jednocześnie czuła. Kołowrotek do łowienia tą metodą powinien mieścić około 100m plecionki o grubości 0,5mm.


Jak wygląda łowienie stacjonarne suma?


Lubianym przez wielu wędkarzy sposobem łowienia suma jest łowienie stacjonarne. W tym przypadku niezbędne jest wywiezienie zestawu łódką w miejsce, które wybraliśmy. Odległości mogą wynosić nawet 200m. Decydując się na taką metodę, trzeba pamiętać, że w przypadku dużej rzeki wywiezienie zestawu może nie być proste. Co więcej, może okazać się, że trzeba to zrobić w nocy, a nawet wówczas, gdy pada deszcz. Połączenie nocy z deszczem to kiepska kombinacja. Kiedy jednak dostrzeżemy, że ryba uderza w nasz zestaw, na pewno będziemy zadowoleni.


W zestawie do łowienia stacjonarnego stosowany jest spławik podwodny. To on odpowiada za to, aby przynęta unosiła się nad dnem. Stosując spławik podwodny, niezbędne jest zastosowanie ciężarka. Świetnie w tej roli sprawdza się cegła oraz kamień. Oczywiście należy je podwiązać do zestawu, wykorzystując do tego żyłkę o odpowiedniej grubości (0,3-0,4mm). Można także zdecydować się na podwiązanie zestawu do bojki.


Jak ustawić wędkę, łowiąc suma stacjonarnie?


Metoda stacjonarna wymaga pionowego ustawienia wędki na solidnej podpórce. Następnie cały zestaw trzeba bardzo mocno napiąć, jednocześnie pamiętając o tym, aby na wędce umieścić sygnalizator: może to być zwykły dzwonek bądź sygnalizator elektroniczny.


Łowienie suma nie należy do najprostszych. Wymaga odpowiedniego przygotowania, dużo cierpliwości i siły. Akcesoria niezbędne do łowienia suma różnymi metodami znaleźć można w sieci. Bardzo dobry przykład to sklep
wędkarski BigRiver
– z bardzo dużym asortymentem, w którym każdy znajdzie wszystko, co potrzebne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą lub pytań w razie wątpliwości! Doświadczeni sprzedawcy, dla których wędkarstwo to pasja,
odpowiedzą na wszystkie pytania.

 


4.6
Oceń
(5 głosów)

 

Jak łowić suma? - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł