Zaloguj się do konta

Jak przygotowuję spławikówkę

Jak przygotowuję spławikówkę.
Artykuł ten dedykuję specjalnie Koledze wujek1306, któremu ostatnio nie przypadły do gustu moje ślimaki w "Lawendowym ogrodzie".
Materiał będzie dotyczył budowy zestawów do wędki spławikowej, w którym wykorzystywane są głównie spławiki przelotowe.

Pierwszą wędką do której montowałem zestaw ze spławikiem przelotowym była radziecka wędka teleskopowa. Z czasem przyszły ciekawsze modele, z pośród którym z wielkim sentymentem wspominam czeskie Sony, w tym oczywiście najwdzięczniejszą, 4,5m teleskopową Sonę Delta typ 7451 K z cw.7-15g. W pewnym okresie zrezygnowałem z delikatnych spławikowych teleskopówek i zakupiłem odległościówkę Jaxona Syrius match 420/20, z cw.5-20g i tą wędką walczę ze spławiczkiem do dnia dzisiejszego.
Pozyskanie odległościówki zmieniło zasadniczo moje podejście do sprzętu i techniki wędkowania. Po pierwsze zdobyłem większą wiedzę w zakresie budowania zestawów i techniki wędkowania. Po drugie i chyba ważniejsze, po zakończonym wędkowaniu zacząłem całkowicie zwijać zestawy i przed każdym kolejnym wędkowaniem budować je od nowa. Skończyło się szybkie i byle jakie składanie zestawu w teleskopówce i przewożenie całego kompletu w pokrowcu. Uniknąłem tym samy przecierania żyłek, łamania spławików i wielu innych niespodzianek. Takie podejście pomogło mi także postępować w sposób bardziej racjonalny. Zestawy zaczęły być budowane pod gatunek poławianej ryby, sposób żerowania ryby, warunki atmosferyczne panujące na łowisku, pod charakter łowiska, a nawet pod porę doby.

Przechodząc do spraw technicznych skupię się na zagadnieniach budowania zestawów ze spławikiem przelotowym: do wędkowania z opadu, do wędkowania na małych głębokościach do 2m, do wędkowania podczas silnego wiatru bocznego lub wstecznego prądu oraz do wędkowania na większych odległościach i w nocy.
W każdym przypadku na rysunkach grubsza pokreskowana linia oznacza dno łowiska, sygnalizując sposób wyważenia zestawu.

Wędkowanie z opadu (rys.1)
Do wędkowania z opadu stosuję lekkie wagglery klasyczne lub z wbudowanym obciążeniem 2-4g, w zależności od głębokości łowiska. Do zestawu ze spławikiem z obciążeniem zakładam tylko jedną śrucinę tuż nad przyponem, natomiast zestaw ze spławikiem klasycznym obciążam najczęściej 3-5 śrucinami rozłożonymi na żyłce głównej co 10-20cm. Taki zestaw stosuję najczęściej do połowu wzdręg, płoci, leszczy oraz karasi , stosując przypon długości około 20cm.

Wędkowanie na płytkiej wodzie do 2m (rys.2)
Istotą przygotowania zestawu do wędkowania w płytkiej wodzie jest założenie głównego obciążenia bezpośrednio przy spławiku. Właściwe wyważenie zestawu na styk z dnem zapewnia nam dużą czułość i delikatność zestawu. Do tego sposobu stosuję najczęściej klasyczne wagglery 3-5g zakładając ponad przyponem długości 10-20cm jedną śrucinę (pozostałe obustronnie przy spławiku) lub dwie śruciny nad przyponem w odległości 15-20cm. Taki zestaw stosuję do połowu linów, karpi, leszczy i karasi w rejonach stoków i bogatej roślinności.

Przy silnym bocznym wietrze lub prądach wstecznych (rys.3), stosuję najczęściej zestawy, w których dwie śruciny rozmieszczone są nad przyponem w odległości do 5cm i położone są na dnie. Główne obciążenie z oliwką na tulejce jest obustronnie zablokowane śrucinami w odległości około 30cm powyżej. Jeżeli wiatr i prądy są umiarkowane i lekko ściągają zestaw, wówczas rozsuwam śruciny dolne na odległość 10-20 cm i w przypadku połowu płoci kładę jedną śrucinę, w przypadku połowu leszcza obie śruciny na dno.

Chcąc wędkować na większych odległościach i głębokościach zestawy swoje montuję na bazie cięższych spławików (rys.4). Zawsze nad przyponem idzie śrucina sygnalizacyjna, a główne obciążenie powyżej śruciny w odległości 30-40cm. Przypony w różnych wariantach o długościach 10-30cm. Dłuższe przypony stosuję przy połowach karpi, leszczy i ostrożnych linów, natomiast te 10cm najczęściej podczas połowu płoci. Ich długość dostosowuję do rodzaju dna, głównie głębokości mułu na łowisku. Zawsze pamiętam aby oliwka większym obwodem zwrócona była do dołu w kierunku przyponu. Daje to mniejszy opór podczas zacinania i lepiej układa się w przypadku lotu oraz podczas położenia głównego obciążenia na dnie. Taki sam zestaw montuję do nocnego wędkowania zakładając na antenkę wagglera tulejkę igelitową ze świetlikiem lub montując spławik do którego antenki można włożyć świetlik (rys.5).

Budując zestawy jako żyłkę główną stosuję 0,16mm, z przyponami 0,12-0,14mm. Do połowy karpi zestaw buduję na żyłce 0,18mm z przyponami 0,16mm.
Kołowrotkiem umożliwiającym mi wędkowanie tą metodą jest kołowrotek Cormoran z przednim hamulcem, matchową szpulą Super Jet, systemem LINE GUARD PROTECTOR i kabłąkiem POWERBAIL


Zdjęcie spławików pochodzi ze strony http://bit.ly/LjjhTP

Zapraszam także do przeczytania wcześniejszego mojego artykułu "Kilka wskazówek do metod spławikowych", zamieszczonego pod adresem Kilka wskazówek do metod spławikowych i życzę sukcesów w połowach wędką spławikową, która potrafi dać wiele satysfakcji.

Opinie (11)

użytkownik

Dzieki:) Dobrze opisane i zawiera duzo przydatnych informacji; na pewno skorzystam z twoich rad. Pozdrawiam i zostawiam ***** [2012-06-01 12:10]

pstrag222

Jak zawsze pożyteczny wpis. Ciekawe sposoby na odległosciówke. ***** pzdr. pstrag222 [2012-06-01 17:40]

fizbin

Wiele cennych wskazówek, warto przeczytać i stosować. Artykuł ***** [2012-06-01 20:59]

Carol73

Ciekawe na pewno się przyda POZDRAWIAM ***** [2012-06-02 15:01]

Gieniusz

No i o to chodzi, oby takich więcej. Piąteczka Panie Marku. [2012-06-03 10:25]

gwarek55

Jak zawsze Panie Marku,ciekawie i przejrzyście.Przyda się nie tylko początkującym.Pozdrawiam>> [2012-06-04 19:33]

pyrek1960

super opisane na piatke skorzystam z opisow bo zawsze mialem problem dokladnie przygotowac zestawy na splawikowke dzieki pozdrawiam [2012-06-06 15:29]

użytkownik

fajny artykuł super się czyta no i pięć oczywiście [2012-06-08 20:49]

Lin1992

Super artykuł jak zawsze z resztą zostawiam 5 i pozdrawiam. [2012-06-30 13:25]

Rafal1974

I O TAKIE WPISY TU CHODZI. POZDRAWIAM I POŁAMANIA KIJA....... [2012-08-18 19:02]

Rafal1974

I O TAKIE WPISY TU CHODZI. POZDRAWIAM I POŁAMANIA KIJA....... [2012-08-18 19:04]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Sum - moja przygoda

Zainspirowany postami z pytaniami jak, gdzie, kiedy, na co itd. łowić sum…