Jak ubrać się na ryby zimą? - zdjęcia, foto - 1 zdjęć
Chociaż ujemne temperatury, śnieg, wilgoć i szybko zapadający zmrok nie nastrajają pozytywnie do wypraw nad wodę, to nawet w środku zimy nad brzegami jezior i rzek można spotkać wielu wędkarzy. Zimowe połowy znacznie różnią się od tych prowadzonych w letnich warunkach, ale przy odpowiednim podejściu mogą okazać się dużym sukcesem.
Poza wiedzą na temat zachowania i żerowania ryb w zimnej wodzie oraz dostosowaniem do nich techniki i przynęty, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie samego wędkarza. Zimą metabolizm ryb znacznie spowalnia, więc aby połów był skuteczny, konieczne jest spędzenie nad wodą dłuższego czasu. To z kolei oznacza, że na mrozie trzeba spędzić kilka lub kilkanaście godzin, a czasem nawet kilka dni. Należy zatem wyposażyć się w namiot z bezpiecznym piecykiem, zimowy śpiwór i, co najważniejsze, odpowiednią odzież. Jak wybrać tę ostatnią? To wyjaśniamy w nowym poradniku.
Dla komfortu termicznego podczas długich godzin spędzonych zimą nad jeziorem bądź rzeką ogromne znaczenie ma to, jaką bieliznę założymy. Odradzamy standardowe, bawełniane majtki i podkoszulki. Sprawdzają się one podczas niewymagających, codziennych aktywności, ale na mrozie nie zapewni wystarczającej ochrony. Jeśli chcemy zadbać o odpowiednią termikę ciała, konieczne będzie będzie ubranie bielizny termicznej. Nie tylko skutecznie zabezpieczy ona przez utratą ciepła, ale też odprowadzi ze skóry wydzielaną wilgoć, która zalegając na materiale mogłaby przyspieszyć wychłodzenie organizmu. Na bieliźnie termicznej nie warto oszczędzać – lepiej postawić na produkty sprawdzonych marek, takich jak Brubeck, 4F, Spaio, Viking lub Hi-Tec. W atrakcyjnych cenach można kupić je na https://www.sport-shop.pl/odziez-meska-c-280.html.
Kolejny element, który w dużym stopniu decyduje o komforcie podczas zimowych połowów to skarpety oraz obuwie. Te pierwsze, podobnie jak bielizna, nie powinny być wykonane z bawełny. Termoaktywne skarpety z nowoczesnych, oddychających materiałów zapobiegną kumulowaniu się wilgoci wewnątrz buta i tym samym pozwolą uniknąć marznięcia stóp. Kolejna kwestia to buty. Te powinny spełniać cztery warunki – wodoodporność, ocieplenie, wygoda i przyczepność. Poza butami stworzonymi specjalnie z myślą o wędkarzach, dobrze sprawdzi się obuwie turystyczne. Dzięki głębokiemu, odpowiednio wyprofilowanemu bieżnikowi podeszwy zapewni świetną przyczepność na stromych, błotnistych lub oblodzonych brzegach i tym samym znacząco zwiększy bezpieczeństwo wędkarza.
Tak jak w przypadku bielizny i skarpet, odzież wierzchnia również nie powinna być uszyta z tkanin bawełnianych. Cechują się one dużą nasiąkliwością, chłonąc wilgoć zarówno z powietrza, jak i z ciała wędkarza. Dlatego lepszym wyborem będą materiały syntetyczne. Jako warstwa ocieplająca dobrze sprawdzi się polar lub molton, które zapewniają izolację termiczną na wysokim poziomie nawet po zamoczeniu. Na wierzch warto ubrać kurtkę z goretexu lub innej membrany wodoodpornej. Nie dopuszczając do zamoczenia spodnich warstw, gwarantują wydajne odprowadzanie potu.
Ostatnia kwestia to kolory. Te powinny być dopasowane do barw krajobrazu nad wodą o tej porze roku. Standardowy, zielony kamuflaż może nie sprawdzić się najlepiej. Lepiej postawić na warianty utrzymane w odcieniach bieli i szarości. Oprócz tego dobrze jest zadbać o dobrze widoczne dodatki – np. pomarańczową lub czerwoną czapkę. Ułatwią one znalezienie wędkarza przez służby ratownicze w przypadku, gdyby ten potrzebował pomocy.
Materiał partnera
Autor tekstu: Redakcja wedkuje.pl