Zaloguj się do konta

Wędkowanie. Jak zacząć i co przygotować, żeby się nie zniechęcić?

Każdego roku przybywa osób chcących nauczyć się wędkować, co może świadczyć o tym, że wędkowanie nie traci na swojej popularności. Hobby, jakim jest wędkarstwo daje możliwość wypoczynku na łonie natury, a jednocześnie zapewnia emocje. Osobom obserwującym wędkarzy z boku może wydawać się, że ich zajęcie jest dziecinnie proste, jednak w rzeczywistości wymaga nie tylko dużej wiedzy, ale również treningu i uzyskania odpowiednich pozwoleń. Jak zacząć wędkować i co należy zrobić zanim odwiedzi się sklep wędkarski?

1. Podstawowa wiedza o wędkowaniu

2. Karta wędkarska - Zanim odwiedzisz sklep wędkarski

3. Jaki sprzęt do wędkowania? - Czas udać się do sklepu wędkarskiego

4. Zamów sprzęt bez wychodzenia z domu - Internetowy sklep wędkarski online

5. Szeroki wybór sprzętu wędkarskiego - Ile trzeba wydać na początek?

6. Pamiętaj - Praktyka czyni lepszym

1. Podstawowa wiedza o wędkowaniu

Podobnie jak każde inne zajęcie, również wędkowanie wymaga od zainteresowanych zapoznania się z tematem i zgłębienia swojej wiedzy. Trudno wymagać od początkującego wędkarza szerokiej wiedzy, jednak warto, aby ten znał podstawowe metody połowu i elementy sprzętu wędkarskiego, który wkrótce będzie przez niego użytkowany. W tym celu można zapoznać się z treściami dostępnymi w czasopismach dla wędkarzy lub spędzić kilka chwil w Internecie, gdzie można na ten temat znaleźć mnóstwo informacji. Pomocne będą blogi oraz fora, ale w sieci można znaleźć również filmy instruktażowe, które przygotują początkującego do pierwszego połowu.

Kluczowa może być również rozmowa z kimś doświadczonym. Może to być ktoś z rodziny lub po prostu osoba poznana w lokalnym sklepie wędkarskim. Takie wskazówki często mogą być cenniejsze, niż te znalezione w Internecie. Należy jednak pamiętać, że to wszystko to jedynie wiedza teoretyczna. Chociaż na tym poziomie jest ona niezbędna, należy jednak wkrótce zastosować ją w praktyce.


2. Karta wędkarska - Zanim odwiedzisz sklep wędkarski

Być może niektórzy słyszeli o karcie wędkarskiej, lecz nadal nie do końca wiedzą czym ona jest. Karta wędkarska to podstawowy dokument, który potwierdza posiadanie niezbędnej wiedzy o rybach oraz ochronie wód. Jest także potwierdzeniem zdanego egzaminu przez jej posiadacza. Karta wędkarska jest dokumentem państwowym, a opłata za jej wyrobienie i za egzamin są zależne od wieku i płci.

Przed rozpoczęciem wędkowania potrzebny jest również dokument potwierdzający uiszczenie opłaty, który uprawnia do wędkowania w wybranym łowisku.


3. Jaki sprzęt do wędkowania? - Czas udać się do sklepu wędkarskiego

Mając wiedzę i potrzebne uprawnienia przychodzi czas na zakupy w sklepie wędkarskim. Chociaż kompletując swój pierwszy zestaw wędkarski można pokusić się o wybór tańszych zamienników, należy liczyć się z tym, że wędkowanie to hobby kosztowne, w które z czasem należy zainwestować, jeśli chce się uzyskiwać zadowalające efekty. Lepszy sprzęt także pozostanie z jego użytkownikiem dłużej, niż jeden sezon.

Przy pierwszej wizycie w sklepie należy kupić wędkę, która będzie składać się z wędziska, linki i haczyka. Wędka nie powinna być ani zbyt sztywna, ani zbyt długa. Najlepiej wybrać taką, która będzie mieć maksymalnie 3 metry długości. Dodatkowo należy wyposażyć się w żyłkę, kołowrotek, podbierak i przynętę.

Poszczególne elementy sprzętu wędkarskiego będą się od siebie różnić. Wpływ na to ma przede wszystkim sposób połowu do jakiego zostały zaprojektowane. Przy jego wyborze warto wziąć pod uwagę zastosowanie sprzętu oraz własne doświadczenie. Z kolei przy wyborze przynęty znaczenie będzie mieć typ ryb, które chce się złowić.


4. Zamów sprzęt bez wychodzenia z domu - Internetowy sklep wędkarski online

Istnieje również możliwość zamówienia sprzętu do domu. W tym celu wystarczy wejść na stronę internetowego sklepu wędkarskiego Maszbranie.pl. Miłośników wędkarstwa z pewnością ucieszy bogaty asortyment, który można zakupić w atrakcyjnych cenach. Ponadto stali klienci mogą liczyć również na atrakcyjne rabaty.

Na stronie można znaleźć sprzęt dla osób doświadczonych oraz dla zupełnie początkujących.


5. Szeroki wybór sprzętu wędkarskiego - Ile trzeba wydać na początek?

Żeby móc zacząć wędkować potrzeba podstawowego sprzętu, który może kosztować około 100zł. Należy oczywiście pamiętać, że sprzęt wędkarski wraz z wyższą ceną będzie mieć lepszą jakość, co zdecydowanie przełoży się na wyniki. Oferowany asortyment w różnych sklepach także może się od siebie różnić, także cenowo.


6. Pamiętaj - Praktyka czyni lepszym

Wędkarstwo to hobby, w którym ważna jest przede wszystkim cierpliwość. Jego nauka wymaga ciągłej praktyki, a postępy widoczne są dopiero po dłuższym czasie. Z tego powodu niestety wiele osób rezygnuje będąc jeszcze na etapie początkującym.

Kluczowe jest zdobywanie nowej wiedzy oraz systematyczne treningi. Znaczenie ma również sprzęt, dlatego warto zainwestować w ten lepszej jakości. Najlepszym pomysłem na początku przygody z wędkowaniem jest wspólny połów z doświadczonymi osobami oraz ich obserwacja i nauka od nich.

Opinie (3)

barrakuda81

Na pierwsze próby chyba najlepiej wybrać łowisko komercyjne bo na wodach PZW większość wędkarzy, nawet tych doświadczonych dostaje depresji...Trzeba być wyjątkowym zwyrodnialcem żeby czerpać przyjemność z wędkowania w wodach PZW:-)Akurat ja takim właśnie zwyrolem jestem ale nie polecam nikomu tak ekstremalnej ścieżki na początek przygody z wędkarstwem bo to ma być przyjemność a nie masochizm.Na początek do zabawy z karasiami,płociami i krąpiami wytarczy wydać stówkę na jakiś niedrogi bat i kilka zestawów.To nie sprzęt łowi.Wszelkie techniczne kwestie wychodzą później "w praniu".Sprzęt wysokiej klasy daje przewagę techniczną ale nie zmusi ryb do brania tak samo jak najdroższe echo czy wypasiona łódź.Z czasem sami dochodzimy do wniosków ile to jest dla nas warte. [2023-07-31 17:28]

yakuza KRA

Cztery pierwsze linijki mówią wszystko :D Jednym słowem poza lokalnym stowarzyszeniem i komercją trzeba mieć b.dużo cierpliwości (a wiadomo jak jest z cierpliwością - szybko się kończy). [2023-08-03 12:13]

amur tv

Najlepiej jeżdzić na komercjie lub wony no kill PZW [2023-08-10 14:18]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej