Jak złowić karpia

/ 4 komentarzy / 4 zdjęć


JAK ZŁOWIĆ KARPIA.
Dzikie karpie szybko złożyły ikrę i rozprzestrzeniły się po wszystkich rzekach i jeziorach.W piętnastym wieku karpie sprowadzono do wód brytyjskich.Każdy wędkarz wie i lubi łowić karpie.Dużo początkujących wędkarzy chce łowić karpie.Więc opisze teraz jaka technika sprzęt przynęta zanęta itp.

Na początku sprzęt:Wędka na początku nie trzeba wydawać na profesjonalna karpiówkę duża kwotę wystarczy prosta wędka gruntowa łowiąc na sprężynę lub na zestaw na tzw.MUŁ.Haczyk 4-14 żyłka do 4,5kg.Jeżeli spławik to wagglerek 4+2g haczyk 4-12 żyłka 0,16mm-0,22mm.Zanęta to przeważnie karpiowa z dodatkami np.KUKURYDZA,ATRAKTORY,AROMATY,ITP, Przynęta większość doświadczonych wędkarzy łowi na kulkę proteinową i z gruntu.Przynęta może być różna np.Kukurydza,Kulka proteinowa,chleb,robaki,przynęty gotowane.Taktyka połowu.Technik połowu karpi jest tak dużo że można napisać z niej książkę.Ale są najbardziej popularne i łatwe.Karp z reguły jest przebiegłą rybą stara się on omijać przynętę,i dlatego dla myślącego wędkarza stanowi wspaniałe wyzwanie.

Faktem jest że karpie są głodne,zjedzą praktycznie wszystko,a właściwą przynętą na dany dzień może być cokolwiek,od pojedynczego białego robaka do kawałka mielonki wielkości kostki Rubika.Połowy są skuteczne w cieplejsze miesiące letnie,gdy ryby są najbardziej aktywne.Jednak jedna przynęta,które została opracowana do połowu karpi.Przynęta ta jest gotowana o wysokiej wartości odżywczej ,która zawiera kombinację białka,jaj,mąki sojowej,zarodków pszenicy, barwników i smaków które formuje się w pastę,a następnie robi się z niej kule i gotuje,aby utworzyć twardą zewnętrzną skorupkę. To wszystko na temat Techniki Sprzętu Przynęty i Zanęty.Są też zestawy samo zacinające.Ogółem karpiarzę mają gamę swoich zestawów i metod karpiowych

Czy bywa tak, że wracasz po dniu wędkowania z pustą siatką nawet w przypadku kiedy wędkarz obok miał ładne brania i sporo ładnych sztuk w sieci?

Czy zastanawiasz się jak to możliwe, że wędkując na tym samym łowisku koledze obok ryba bierze a Twoja wędka nie drgnie jak zaczarowana?

Zadajesz sobie pytanie co się dzieje, jaka jest tego przyczyna, że w tych samych warunkach, w przypadku wykorzystania podobnego sprzętu, przy tej samej przynęcie ktoś potrafi złowić kilka sztuk a Ty nic?

No tak na pierwszy rzut oka dwaj identyczni wędkarze. Wędkują na tym samym łowisku, ta sama techniką, być może nawet identycznymi wędkami a wyniku obu są zdecydowanie różne.

Wtedy powstaje nieodparte pytanie które zadaje sobie 99% wędkarzy. Jak on to robi?
Mówisz do siebie gdybym tylko znał ich metody lub tajemnicę na takie brania mógłbym robić to samo.

Brzmi znajomo?

Zanim przejdę do bardziej szczegółowego omawiania sposobów wabienia ryb w łowisko ustalmy pewne zasadnicze fakty.

Sprawą oczywista jest , że w przypadku kiedy wędkarz nęci łowisko regularnie w to samo miejsce przez określony czas - to efekty wędkowania będą zdecydowanie lepsze gdyż następuje tutaj proces przyzwyczajenia ryby do miejsca w którym zawsze znajdzie pokarm.

Sprawą równie ważną jest fakt, iż osoba znająca topografię łowiska także może wykorzystać ta wiedzę w celu maksymalizacji efektów wędkowania. Wiedząc gdzie i w którym miejscu ryba najczęściej żeruje może nastawić się na wędkowanie dokładnie w tym miejscu co znacznie zwiększa jego szanse na złowienie ryby.

Ale co w przypadku kiedy wędkarz nie ma powyższych możliwości, tzn. wędkuje na łowisku którego topografii dna nie zna a nęcenie regularne nie wchodzi w grę.

W takim przypadku jedyną możliwą formą zwiększenie efektywności wędkowania jest - ZANĘTA więc jeżeli chcesz złowić karpia to postaraj się o dobrą zanętę wędki i cały sprzęt nie musi być bardzo dobry wysokiej klasy na początek.Chyba że chce się od razu zaszaleć.Karp jest to ryba które omija przynętę.Więc jeżeli dobra zanęta zadziała i będziesz nęcił regularnie np.cały tydzień w tym samym miejscu tą samom zanętom.To któregoś pięknego dnia i ty będziesz mijał całą siatkę karpi a nie twój kolega lub wędkarz obok.O sprzęcie nie będę się zbytnio rozpisywał bo każdy sprzedawca ci powie jaki lepszy sprzęt na karpie,ogółem karpiowanie to bardzo skomplikowana dziedzina wędkarska i dużo trzeba na to poświęcać czasu wysiłku i pieniędzy.Każdy myśli że połowy karpi jest bardzo łatwe i nie wymaga wysiłku,czasu ? To teraz ty możesz innym powiedzieć że to nie takie łatwe i wymaga dużo wysiłku,czasu.

Więc dla każdego początkującego wędkarza doradzam aby na początku oszczędzali na tę dziedzinę wędkarską.
"Tekst zgłoszony na konkurs wedkuje.pl"

 


2.2
Oceń
(15 głosów)

 

Wedkuje.pl poleca

 

Jak złowić karpia - opinie i komentarze

zbigniew240671zbigniew240671
0
Hmmmmm  fajnie Igor że piszesz artykuły ale wydaje mi się że powinieneś włożyć do tego
 " więcej serca ", ale także powinieneś łyknąć troszkę doświadczenia. To co opisałeś jest tak ogólnikowe i wyrywkowe że wystawiłem ocenę 1 < tym bardziej jak zobaczyłem że ten artykuł ma startować w konkursie > .
Punkty zdążysz jeszcze zdobyć :) Tak że na spokojnie napisz sobie na brudno artykuł , i napisz o swoich sposobach łowienia karpi.
Pozdrawiam i wytrwałości życzę :)))
(2011-05-06 11:14)
majdanekmajdanek
0
dziękuje teraz napewno poprawie
(2011-05-06 11:46)
zbigniew240671zbigniew240671
0
Część tekstu jest z artykułu o "Rewelatorze"  :(((  Przestań kopiować czyjeś teksty !!!  Myślisz że jesteś sprytniejszy od innych ???????????
Ps. Napisz coś o swoim łowieniu i prostymi słowami ot tak od siebie :)))

Jestem na bieżąco w necie tak że jak chcesz to napiszę co skąd skopiowałeś :)))))))))
(2011-05-06 13:14)
karoc26karoc26
0
Dokładnie tak jak mówi pan Zbyszek, nie kopiuj innych artykułów, bo to jest tak zwany "plagiat". I istnieje też coś takiego jak prawa autorskie. A jeśli chcesz coś opisać w konkursie, to rób to własnymi słowami. I proponowałbym zacząć od czegoś łatwiejszego niż karp... Bo żeby napisać coś o karpiu to trzeba trochę doświadczenia.
Co do twoich błędów podczas pisania to obecnie praktycznie wszystkie przeglądarki oraz word podkreślają ci na czerwono błędy ortograficzne i chociaż to możesz mieć poprawnie w swoim wpisie.
(2011-05-06 22:52)

skomentuj ten artykuł