Jak zrobić mapę batymetryczną

/ 7 komentarzy / 5 zdjęć


Batymetria to trudny temat, każdy kto chociaż trochę próbował się tym tematem zająć może to potwierdzić. Zabiera ogromnie dużo czasu Mnie najbardziej przeszkadzały ceny sprzętu, który jest niezbędny do stworzenia własnych obrazów dna. Szukając wszędzie i próbując na różne sposoby ominąć ten problem dotarłem do jakże prostego sposobu, który uprościł finansowy ból zakupu drogiej echosondy. A mianowicie : znalazłem w sieci darmowy program na smartfona „Dane Batymetryczne”, który zbiera dane głębokości lub wysokości do utworzenia odpowiedniej mapy. Mając do dyspozycji prosty program, tanią echosondę i telefon - smartfon z systemem Android po prostu pływamy nad wybranym miejscem, zapisując głębokość dna. Położenie geograficzne program zapisze w smartfonie wtedy gdy naciśniemy przycisk „dodaj waypoint” i wpiszemy z klawiatury odczytaną wzrokowo głębokość z echosondy. Dane są zapisywane w specjalnym pliku z którego później importujemy je do DrDeptha. Po przerzuceniu takiego pliku do komputera i otwarciu w programie DrDepth powstanie mapa batymetryczny zbiornika. Dalej to tylko eksport wygenerowanego pliku KML do Google Earth i gotowe. Korzystam na łowisku z własnej mapy. Oto przykłady: Foto 1 – 5.

 


4.8
Oceń
(18 głosów)

 

Jak zrobić mapę batymetryczną - opinie i komentarze

Teufel1991Teufel1991
0
Witaj kolego. Ten programik to super sprawa. Mam już go i próbuje, rzeczywiście można sobie w łatwy sposób stworzyć swoją mapkę, dobre i daje maxa. Mam tylko jeszcze parę pytanek ale to może na priwa. (2014-08-18 14:18)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
smartfon i tańsza echosonda też troszkę kosztuje, no i jeszcze ta obsługa tych promów... Ale gratki... fajna sprawa. (2014-08-20 19:49)
addishaddish
0
Dla mnie ideał, wreszcie napływam tam gdzie chce no i oczywiście rzucam w odpowiednim kierunku. A koszty jednak wg mnie niewielkie. (2014-08-21 11:30)
rafal-idlerrafal-idler
0
Fajna sprawa. Niezastąpiona pomoc na często odwiedzanym zbiorniku wodnym. Co do kosztów, to teraz chyba najtańsze smartfony posiadają odbiornik GPS. U mnie (w Irlandii) najtańszy to koszt ok €50 (nowy!). Gorzej z echosondą bo to już parę stówek w PL. (2014-08-26 20:15)
APOGEOAPOGEO
0
Witam, Jesteście zadowoleni z tej opcji tworzenia mapy batymetrycznej? Do jakich celów jeśli można zapytać wykorzystujecie mapy wykonane tą metodą? (2014-09-09 09:13)
draco-terradraco-terra
0
Nie mogę odnaleźć pliku który zapisałem w moim smartfonie (S5) a atechniczny nie jestem. Chyba jakiś problem z progrmem Dane Batymetryczne. Możecie podać w jakiej ścieżce zapisuje Wam (Tobie ;) plik. (2014-09-11 10:59)
addishaddish
0
@draco-terra odpisałem na priva. (2014-09-11 22:15)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy