Jak zrobić unikalną wahadłówkę
Piotr Kasperek (kumka)
2017-08-09
Narzekasz na przebłyszczenie wód? Chcesz mieć w przyborniku unikalne przynęty? Nic prostszego. Przy zachowaniu kilku zasad, zgromadzeniu niewielkiego wyposażenia warsztatu jesteś w stanie samodzielnie wykonać większość przynęt, które są dostępne na rynku. Poniższy tekst dotyczy co prawda wahadłówek, ale te same zasady i narzędzia przydadzą ci się, gdy zdecydujesz się na wykonanie obrotówki.
Pamiętaj. Wszelkie prace wykonuj z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i zachowaniem zdrowego rozsądku. Najlepiej przed wypiciem piwa J
~~ T E O R I A ~~
Wymagania minimalne:
Narzędzia:
- Młotek blacharski kulowy i młotek ślusarski o masie 1 kg do prostowania i pobijania.
- Kowadło lub jakiś kęs metalowy, klocek drewniany lub ołowiany z zagłębieniem
- Imadło
- Kombinerki (najlepiej dwie sztuki)
- Kawałek skóry lub gumy
- Formatka blachy o grubości pomiędzy 0,8-2 mm:
- Miedziane
- Mosiężne
- Stalowe (INOX)
- Niklowe
- Pilnik do metalu
- Nożyce do blachy
- Szlifierka kątowa (diaksa)
- Wkrętarka lub wiertarka (idealna byłaby wiertarka stołowa)
- Punktak
- Wiertło ∅ 2-3 mm
- Rękawice
- Gogle ochronne
- Apteczka
Wymagania dodatkowe (zdobienie):
- Kule łożyskowe różnych średnic >20 mm
- Palnik lub kuchenka gazowa/elektryczna
- Pobijaki do gwoździ
- Cechowniki
- Kapon (lakier podkładowy)
- Środek do lutowania rur miedzianych (dostępny w sklepach hydraulicznych)
- Multiszlifierka (dremel)
- Lakiery, farbki modelarskie, farby olejowe w markerach
- Papier ścierny wodny
Podstawowe zasady krępowania (nadawania kształtu):
- Im większy rozmiar wykonywanej przynęty tym płytsze powinno być jej krępowanie.
- Im cięższa przynęta, tym krępowanie powinno być głębsze.
- Krępowanie powinno być symetryczne w osiach wzdłużnej i poprzecznych
- Im grubsza blacha tym trudniej ją wykrępować. Częściowo sprawę ułatwia podgrzanie blachy nad palnikiem.
- Skala trudności krępowania blach w zależności od materiału od najłatwiejszej w obróbce do najtrudniejszej:
- Miedź
- Mosiądz
- Stal (inox)
- Nikiel
~~ P R A K T Y K A~~
- WYKONANIE OTWORÓW MONATAŻOWYCH – na przygotowanej formatce nabiajmy punktakiem miejsce na otwory montażowe i wiercimy otwory wiertłem 2mm. Później fazujemy otwory większym wiertłem do metalu.
- Trasujemy wzór wahadłówki. Generalnie wahadłówki mają za zadanie imitować ruch zwierząt wodnych. Stąd najczęściej wybieranym kształtem wahadłówek jest kształt liścia wierzby lub coś bardziej jajowatego.
- Wycinamy wzór z formatki i przystępujemy do ostatecznego nadania kształtu przy pomocy pilnika. W tym miejscu przyda nam się imadło.
- Zdobienie:
- Srebrzenie – pokryj przygotowaną blaszkę cienką warstwą pasty do lutowania rur miedzianych. Złap blaszkę w kombinerki i podgrzewaj ją nad palnikiem do momentu wytrącenia się cyny z pasty. Jeszcze płynną cynę przetrzyj mokrą szmatką lub mokrym wacikiem kosmetycznym. Schłódź blaszkę w zimnej wodzie.
- Wykonywanie łuski, nabijanie wzorów. Zrób użytek z pobijaków do gwoździ lub wybijaka kaletniczego (służy do wykonywania otworów w skórze) i młotka. Sugeruję młotek 1 kg.
- Krępowanie. Do wykrępowania wahadłówki będziesz potrzebować kawałka klocka z zagłębieniem lub zwykłego kowadła / kęsa metalu pokrytego skórą lub gumą. Jeżeli chodzi o tę część, to myślę, że najszybciej załapiesz o co chodzi, gdy zaczniesz to robić. Powie ci to więcej niż tysiąc słów… Pamiętaj o zasadach.
- Po wykrępowaniu blaszki nadszedł czas na nadanie jej ostatecznego wyglądu. Możesz namalować na niej kropki, paski etc. Możesz również użyć płynu do patynowania blach mosiężnych i miedzianych. W przypadku stali i niklu polecam zastosowanie lakieru podkładowego i podgrzanie blachy na ogniu. Spowoduje to zbrązowienie lub zczernienie powierzchni pokrytych kaponem. Takie blaszki warto następnie przetrzeć papierem wodnym w celu nadania ostatecznego wyglądu.
- Montaż kółka łącznikowego i kotwiczki.
- Opływanie przynęty – jeżeli przynęta pracuje zbyt agresywnie, to warto dodać chwost do kotwiczki, który ustabilizuje nieco jej pracę.
Wzoruj się na lepszych i nie unikaj pytań. W sieci jest całą masa filmików instruktażowych. Ja odsyłam cię na Youtube i kanał Pawła Wasilewskiego, który otwarcie opowiada o swoim warsztacie, wykorzystywanych niego narzędziach i metodach.
https://www.youtube.com/watch?v=O9pNPJ_Ki1g&t=88s
Nie bój się eksperymentować, ale do wyniku swojej pracy podejdź z pokorą. Dobrą wahadłówkę od kiepskiej mogą bowiem różnić niuanse…
Powodzenia
Piotr