Jaka wędka do spinningu

/ 3 komentarzy

Witam Panie Grzegorzu. Mam pytanie - jakie przynęty najlepiej sprawdzą się na rzekę(WARTA) o małym, no średnio średnim uciągu i głębokości max.1m?

Generalnie wszystkie woblery płytko schodzące i pływające, błystki obrotowe maks. nr 1-2 oraz przynęty na główkach 2-3 gramowych.

Witam panie Grzegorzu, od kilku lat mieszkam w Irlandii, ale dopiero teraz zabrałem się za wędkowanie. Niestety w Polsce łowiłem tylko metoda spławikową i nie mam doświadczenia w łowieniu drapieżników. W moim regionie(pd-wsch)nie ma jezior ani nizinnych rzek, więc kupiłem tani spinning(25euro). Chciałem zapytać na jakie ryby sie on nadaje? Oto jego dane: firma-Gowen&Bradshaw (STEEL RIVER SPINNING),dlugosc-2.40,c.w.-25-30g,dwie sekcje. Zakupiłem również kilka Mepps-ow Anglia(2 i 3) oraz woblerki 5 cm. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. PS. do Morza Irlandzkiego mam 5km, nigdy nie łowiłem w morzu czy z plaży lub w porcie mógłbym liczyć na jakieś efekty?

Generalnie wędzisko nadaje się do przynęt o ciężarze do 30 g - czyli twisterów, ripperów, dużych woblerów, blach wahadłowych, dużych błystek obrotowych nr 4 i 5. Jeżeli chodzi o połów w morzu, z brzegu to oczywiście to wędzisko nie zda egzaminu. Potrzebne jest wędzisko do spinningowania 2,70-3 m o takiej samej gramaturze do 45 g do połowu troci, łososi. Natomiast do połowu z plaży można łowić wędziskami o długości 3,20-4 m, na stacjonarnym czyli z gruntu. Musisz wziąć pod uwagę to, że następują przypływy i odpływy.

Siemka jestem Wojtek. Choć mam dopiero 19 lat łowię juz od 5 roku życia...od 2 lat występuje razem w lidze juz seniorskiej i choć zdobywam wiele nagród nie mogę wystartować w zawodach ogólnopolskich co mam zrobić i jak mam znaleźć sponsora. Proszę o odpowiedź...

Skoro masz wyniki, sami sponsorzy powinni się Tobą zainteresować. W zawodach spinningowych możesz startować w eliminacjach jeżeli zdobędziesz indywidualnie miejsce od 1 do 10, automatycznie dostaniesz się do rozgrywek ogólnopolskich, drugi wariant to założenie klubu i start z klubem. Trzecia ewentualność - start w mistrzostwach Polski jeśli zdobędziesz mistrzostwo okręgu w dyscyplinie spinningowej.

Wędkuję na Wiśle już kolejny rok w okolicach Warszawy. Znajdują się tu podręcznikowe miejscówki: kamienne opaski ostrogi rynny twarde dno itp. Głównie łapię sandacze z czego jestem zadowolony gdyż uważam, że jest to sprytny i przebiegły przeciwnik:), ale nadal odczuwam mały niedosyt ponieważ rzadko trafiają się szczupaki i stąd moje pytanie jak mam szukać miejscówek w których może się czaić szczupak ewentualnie sum, jakich używać przynęt??czy mam się skupić na gumach a morze spróbować woblerów ewentualnie obrotówek lub wahadłówek?

Wszystko zależy gdzie łowisz, tam gdzie bytują sandacze rzadko bytują szczupaki, ponieważ te dwa gatunki rywalizują ze sobą. Szczupaków szukaj w dziurach pozagłówkowych, pod warkoczami, w okolicach cofek, nawisów trawiastych, ewentualnie zalanych krzaków. Suma szukaj w zależności od pory jego poławiania - wieczorem kiedy wychodzi na łachy międzygłówkowe i żeruje przy powierzchni lub w okolicach zalanych drzew i dużych zaczepów i głębokich dołów. Możesz próbować łowić go dużymi gumami 4,5-6 cali, dużym wioblerami - jeżeli żeruje przy powierzchni - dużymi pływającymi woblerami i również wahadłówkami.

Wiem, że Pan bardzo dobrze zna Zalew Zegrzyński i chciałbym podpytać o jakieś miejscówki, a może sposoby przechytrzenia zegrzyńskich szczupaków, sandaczy i okoni. Co do okoni to kilka udało mi się przechytrzyć na bocznego troka, ale ze szczupakami i sandaczami mam problem i to nie mały. Jeżdżę na Zegrze już od ok dwóch lat i łowiąc tam kilkanaście a może kilkadziesiąt razy nigdy nie złapałem ani szczupaka ani sandacza w tym ogromnym zbiorniku w mniejszych znajdujących się w mojej okolicy jest o jakąś rybę o wiele łatwiej. Na Zegrzu moje spinningowanie to głównie okolice miejscowości Zegrze południowe problem z którym sie zgłaszam może i jest głupi ale po prostu nie mogę złapać tam drapieżnika a wiem że tam są nie raz widziałem ludzi którzy przypadkiem łapią sandacze np. na pinkę podczas połowu białej ryby. Może zdradzi Pan jakieś miejsca może łatwiejsze do oszukania jakiegoś zębacza albo może tamtejsze ryby mają ulubione przynęty.

Zalew Zegrzyński jest ogromnym areałem wody i dlatego ciężko znaleść w nim miejsca bytowania szczupaków oraz sandaczy. Szczupaków generalnie szukamy w miejscach gdzie występuje roślinność wynurzona, ewentualnie na spadach przytrzcinowych, okoni szukaj wszędzie tam gdzie znajdziesz racicznice. Natomiast sandaczami na Zalewie bardzo słabo, ale mogę Ci podpowiedzieć aby szukać ich w przygłębieniach przy moście na Zegrzu oraz w strefie dozwolonej pod zaporą w Dębem. Przynęty szczupakowe i sandaczowe - standardowe, czyli przeważnie rippery-3,5-4 calowe.

Łowiłem do tej pory starym pikerem o długości 3m i ciężarze wyrzutowym 5-25 gr, który miał złamaną górną szczytową cześć do poprzedniej przelotki i wędzisko nadawało się idealnie do delikatnego spinningu, ale zdecydowałem sie nabyć nową wędkę. Myślałem nad cataną o długości 2,4 i ciężarze wrzutowym od 25-40g. Łowię przeważnie twisterami 5 cm z główkami 4,5-6 g. I prosiłbym o radę cze to wędzisko nadaje się do spinningu na wodzie między 2-5m, w moim głównym zainteresowaniu są sandacze bo z nimi mam największy problem. Prosiłbym o kilka wskazówek odnośnie sprzętu.

Jeżeli nabyłeś to wędzisko, jeżeli ma akcję bardzo dynamiczną w szczycie i mocny dolnik, to wędzisko to nadaje się do połowu sandaczy i szczupaków, natomiast absolutnie nie nadaje sie do połowu przynętami, o których piszesz. Nadaje się do łowienia w wodzie, również od 2-5 m ale i do głębszych - nawet 10 m. Natomiast jeżeli masz problemy z sandaczami, to kup sobie film nakręcony w Polsce 'Sposób na sandacze', w którym wyjaśniam wszelkie zawiłości i problemy podczas łowienia tej ryby. Może Twoim problemem jest to , że łowisz tego rodzaju wędziskiem od c.w. od 25-40 g - proponuję abyś zmienił je na krótsze, 2-2,20 m, o akcji szczytowej - dolniku mocno trzymającym, w przedziale o c.w. 10-21 g.

Czekam na kolejne pytania – wystarczy wejść w mój blog – sicina.wedkuje.pl i kliknąć na guzik „napisz do mnie wiadomość”.
Pozdrawiam i życzę sukcesów!
sicina
 


4.3
Oceń
(92 głosów)

 

Jaka wędka do spinningu - opinie i komentarze

Gary85Gary85
+1
Bardzo pouczający opis dla fanów spinningu .. A to zdjęcie panie Grzegorzu to chyba ze zbiornika w Pilchowicach ;) (2012-03-11 12:15)
Polacki1229Polacki1229
0
Bardzo podobał mi się film gdy łowiliście sandacze w Pilchowicach :) Pozdrawiam (2012-11-12 22:28)
andrzej3023andrzej3023
0
Bardzo ciekawy wpis tak dalej . (2012-11-25 21:08)

skomentuj ten artykuł