Jesienne zarybienie płocią 2013

/ 10 komentarzy / 5 zdjęć


Jesienne zarybienie płocią
Zmienne i stosunkowo wysokie temperatury jakie mieliśmy pod koniec listopada, niezbyt sprzyjały odłowom ryby przeznaczonej na zarybianie, a także samemu procesowi zarybiania. Tego dnia czekałem na telefon od Prezesa w pełnej gotowości od samego rana. W końcu około jedenastej jest długo oczekiwana informacja „jest ryba”.
W niespełna trzy kwadranse melduję się nad jeziorem, gdzie czeka już stała grupa zarybieniowa w postaci niezawodnego Tadeusza, Janusza oraz dwóch Andrzejów. Wszyscy stanowią ścisłe grono Zarządu naszego Koła. Całością oczywiście kieruje zawsze obecny podczas tego rodzaju przedsięwzięć Prezes Koła Leszek.
Ledwo zdążyłem wskoczyć w robocze ubrania, a na polanę wjeżdża samochód dostawczy z aparaturą specjalistyczną, dostosowaną do transportu ryby. Następują procedury przyjęcia towaru i po chwili Janusz wskakuje na pojazd, chwytając za kasarek. Jak tylko podniósł wieko pojemnika transportowego, usłyszeliśmy głośny okrzyk „ależ płociary”. Po chwili naszym oczom ukazują się płocie rozmiarów, jakie dawano nie gościły podczas zarybiania w naszym jeziorze. No faktycznie, prawie jak za dawnych czasów typowe "bagrówki". Wszyscy jak jeden mąż zachwalamy materiał zarybieniowy i rześko w dwóch zespołach po dwóch, transportujemy materiał do zarybieniowego pomostu.
Cieszy oko wędkarza, jak piękna ryba wchodzi do wody na której się gospodaruje. Ryba pięknie wychodzi z pojemników w krystalicznie czystą wodę i znika pełna energii w pobliskich trzcinowiskach.
Już myślami jesteśmy do przodu, co to będzie działo się wiosną, kiedy te piękne płocie, jak tylko zejdą lody i przygrzeje wiosenne słonko wyjdą na tarło. Pełno będzie plusków po okolicznych oczeretach i przy najmniejszych gałązkach zwalonych gdzieniegdzie olszyn.
Możliwe, że niektóre z nich spotkamy już wędkując w nowym roku spod lodu.

 


4.9
Oceń
(16 głosów)

 

Jesienne zarybienie płocią 2013 - opinie i komentarze

SLAW77SLAW77
0
Piękne rybki !!!! (2013-12-29 14:26)
troctroc
0
       No, nie byłbym takim hurra optymistą- obserwując statystyki zarybień w minionych latach,nasze łowisko powinno być krainą rybami słynącą a niestety tak nie jest, dzieje się coś wręcz odwrotnego....
(2014-01-01 15:47)
pikurpikur
0
Do czego doszło, żeby płocią trzeba zarybiać ... Chociaż lepiej płocią niż karpiem. Pozdrawiam. :) (2014-01-02 11:45)
marek-debickimarek-debicki
0
Kolego Piotrze! Zarybienie taką piękna płocią będzie dla wody dużą korzyścią. Może w końcu znowu będziemy obserwować piękne tarła tej ryby i woda wędkarsko ożyje. Długotrwale zarybianie takiego małego zbiornika jak nasz dużą ilością karpia wg mojej opinii nie jest wskazane. Zresztą wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ...., , które określa limity zarybień karpiem. (2014-01-03 15:15)
pikurpikur
0
Ja bym z karpia u nas zrezygnował. Staw, łowisko komercyjne OK, ale naturalna i piękna woda jaką ma nasze koło to mnie się nie podoba. Wiem że zaraz będzie mnie tu ktoś mamił operatami , ale ja swoje zdanie mam ! Pozdrawiam Kolegę i do zobaczenia w lutym :) (2014-01-03 18:56)
marek-debickimarek-debicki
0
Myślę, że na temat zarybiania karpiem trzeba się mocno zastanowić, tzn. wg mojej opinii mocno ograniczyć. Duża ilość karpia może doprowadzić jezioro do stanu jaki zastajemy często w zwykłych stawach hodowlanych. Jednak zdecydowanie objął bym ochroną duże osobniki karpi i amurów, powyżej kilku kilogramów, które jeszcze w naszej wodzie są i stanowić powinni atrakcję wędkarską. (2014-01-03 21:33)
szuwarek85szuwarek85
0
Fajna sprawa, tylko żeby ta płoć doczekała wiosny. Bo jak przyjdą pierwsze lody to co niektórzy "wędkarze" mogą się nieźle obłowić. Ale po za tym to fajna akcja i ładne płocie i wiosną może być z nimi fajna zabawa... (2014-01-03 22:56)
marek-debickimarek-debicki
0
Spokojnie. Myślę, że świadomość w naszej społeczności wędkarskiej rośnie. Przecież razem z puszczaniem lodów, zacznie żerować karaś srebrzysty, a tu nie majcie litości. Jeżeli jeszcze ktoś nie jest przekonany do mojego stanowiska, w sprawie karasia srebrzystego, proszę o przeczytania tego, jak oddziałuje na tarło rodzimych gatunków!!! pamiętajcie proszę, że karaś srebrzysty jest jednym z najmniej pożądanych gatunków w naszych wodach. Jest atrakcyjny wędkarsko i tylko tyle. Przytaczałem w swoich postach wiele materiałów na ten temat. Szkoda, że na obecną chwilę PZW nie rozgranicza np. medalowego karasia pospolitego, od srebrzystego i jego odmian. Wystarczy tylko popatrzeć na cenę materiału zarybieniowego tych gatunków i wszystko staje się jasne! Takie jest moje stanowisko. Nie zamierzam nikogo obrażać za podjęte decyzje, jednak warto nad niektórymi sprawami mocniej się pochylić. Nie ważne są tony wpuszczonej ryby, ale jej pochodzenie i jedny słowem jakość. Widziałem osobiście tą płoć i jestem przekonany, że jeżeli nie nastąpią jakieś nieprzewidziane zjawiska, wielu wędkarzy nad naszą wodą będzie miała satysfakcję z wędkowania. Warunek jest jeden. Jeżeli wynosić będziemy rybę zgodnie z limitami , to do połowy czerwca ją po prostu wymieciemy z naszego łowiska. O tym myślę warto porozmawiać, nawet po Koleżeńsku, na lutowym spotkaniu. tony prodoktó, ale ich jakość i rodzime poichodzneie. (2014-01-04 01:02)
GrzesQGrzesQ
0
Kurczę od miesięcy jako koło poszukujemy materiału do zarybienia - Leszcz, Płoć. Nie mogę znaleźć gdzie można nabyć te gatunki. Wiadomo, z Mazur nie jest możliwe wieźć ryb na śląsk. Dziwne takie zapotrzebowanie na te gatunki a tak ciężko je dostać. Jak ktoś z Was wie gdzie można nabyć to dajcie znać. Pozdrawiam. Ps. Piękne Płocie !!! (2014-03-12 16:25)
Miro81Miro81
0
Ja też nie jestem za zarybianiem płocią, lepiej zapodajcie do zbiorników węgorza! (2014-03-13 13:24)

skomentuj ten artykuł

Sklep wędkarski internetowy, duże okazje tanie wędki i kołowrotki online - zdjęcia i fotki

Wędkarstwo wiadomości