Jezioro Bytyńskie - zimowy czar

/ 3 komentarzy / 9 zdjęć


Zima w tym roku rozpieszczała wszystkich raczej wiosenną aurą. Temperatura przez długi czas nie przyjmowała wartości ujemnych,ale pod koniec stycznia sytuacja się zmieniła. Termometr zaczął przyjmować wartość około -10 stopni Celcjusza zatem kwestią czasu było zamarznięcie zbiornika. W pierwszych dniach lutego 300ha mojej wody skuł lód gruby na 30cm.

 Jezioro Bytyńskie - zimowy czar


Nie są to najlepsze warunki do zmagań pod lodowych,ale za to było bardzo bezpiecznie. Przygotowałem wędkę, odkopałem moje pudełko z przynętami pod lodowymi- balansówkami, blaszkami , kogutami i mormyszkami. Ubrałem ciepłe kalesony, 2pary grubych skarpet, odpowiednie buty , 2 ciepłe swetry , szal ,czapkę i kurtkę. Powoli niczym niedźwiedź polarny schodzę po schodach i wychodzę na dwór. W pierwszym momencie gdy wyszedłem za furtkę wydawało mi się ,że jest ciepło, jednak było to złudzenie ponieważ , termometr pokazuje -20 stopni. Brrr.. Jak zimno gdy tylko wyszedłem za osłonięty od domów teren poczułem przeszywający mróz. 

Idąc drogą czułem się niczym ostatnia istota na ziemi- w okolicy nie było żywego ducha. Wszyscy normalni ludzie siedzą w takiej pogodzie w swoich przytulnych domach. Ale ja jestem wędkarzem więc chyba nie muszę tłumaczyć mojej motywacji?:) Po kwadransie marszu doszedłem do celu. Wiatr hulał niemiłosiernie, w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza od jeziora stanowił wymagające ,wręcz ekstremalne warunki. Nad wodą nie było nikogo czego można było się spodziewać.Królowa śniegu uczyniła jezioro swoją rezydencją. Pozostawione na brzegu łodzie przyozdobiła w lodową powłokę , pomosty zamarznięte a pale na których były umieszczone stały się kolumnami białej Pani. Pod taflą lodu słychać było niesamowity śpiew uwięzionych nimf wodnych i wodnego licha, nadawało to całej sytuacji grozy. To jest piękne zjawisko ,które może budzić nawet strach. Wszedłem pewnie na lód jednak ,nadepnąłem na głowę jednej z nimf ,która wydała skowyt i akurat pod moimi nogami pękł lód. Wystraszyłem się bardzo jednak takie pęknięcia obecnie nie były groźne. Przy trzcinach zaspy śniegu ,które utrudniały spokojne miejsce do lodowych miejscówek. Trasa była bardzo trudna wiejący wiatr w twarz i śnieg po kolana,ale wytrwale stawiłem głowę przeciwnością losu. W miejscach gdzie tafla nie była przykryta śniegiem, lód był jak ze szkła w środku lodu były przymarznięte małe rybki ,ale ofiarą królowej śniegu padł też piękny dorodny około 2kilogramowy leszcz. 

W oddali przy wyspie zauważyłem gęsi ,które odpoczywały w osłoniętym miejscu. Wreszcie trafiłem na ulubioną miejscówkę do wędkarstwa pod lodowego , wierciłem dziurę ,ale sprawiało mi to problem ponieważ lód był bardzo gruby. Pierwsze próby złowienia okoni nie wróżyły sukcesu więc przemieściłem się dalej , po drodze wszedłem na wyspę wysypać kukurydzy dzikim zwierzętom kryjącym się na wyspie. Wywierciłem w między czasie około 20 dziur jednak nic poza trzcinami i drobnymi zaczepami wyrwanymi z dna nie złowiłem.. Gdy zwątpiłem w powodzenie misji poczułem skubnięcie i... spadł to na pewno był okoń i to ładny. Po chwili ponowny atak ,ale bardzo delikatny , zacięty i siedzi okoń około 10cm. Tak złowiłem jeszcze 8sztuk. Byłem bardzo zadowolony i mimo małych ryb czułem się usatysfakcjonowany. Czar jeziora Bytyńskiego tchnął uśmiech na moją twarz i rumieńce z zimna ;) Wędkarstwo pod lodowe uczy pokory i szacunku do żywiołu. Wędkarstwo w ekstremalnych warunkach nie jest łatwe dlatego było to bardzo cenne doświadczenie. Gdy doszedłem do domu zrobiłem sobie gorącą herbatkę , włączyłem laptop i obejrzałem zdjęcia wspominając tą ciekawą wyprawę.

 


4.8
Oceń
(17 głosów)

 

Jezioro Bytyńskie - zimowy czar - opinie i komentarze

użytkownik102837użytkownik102837
+1
Fajny artykuł i super zdjęcia !!! ***** (2014-03-10 07:55)
okiem_sandaczaokiem_sandacza
+1
Dzięki;) Szkoda tylko ,że tak mało osób go czyta:( (2014-03-10 22:40)
Giewont1975Giewont1975
+1
Też bardzo lubię łowić z pod lodu, ale przy - 20 stopniach to jest sport ekstremalny, szacun. Artykół jak zwykle swietny 5 z +. (2014-03-10 23:07)

skomentuj ten artykuł