Jezioro Ostrowskie-budowa pomostów - zdjęcia, foto - 14 zdjęć
Jezioro Ostrowskie – jeziorem dla sulęcińskich wędkarzy.
Rok 2010 był rokiem wielu zmian nad jeziorem Ostrowskim. W okresie stycznia i lutego członkowie Zarządu Koła PZW Nr 1 wraz z nielicznymi wędkarzami z Koła nr 1 i nr 3 wykonali zaplanowaną budowę i modernizację pomostów wędkarskich rozpoczętą w roku ubiegłym. Na jeziorze powstało w ciągu dwóch lat 44 nowych pomostów wędkarskich. Umożliwiło to przeprowadzenie wielu zawodów wędkarskich na tym akwenie w ciągu ubiegłego roku. Kontrola odpływu wody z jeziora umożliwiła utrzymanie stanu lustra wody na jednakowym poziomie w ciągu roku. Podwyższony stan wody w jeziorze pośrednio wpłynął na jego mniejsze zarastanie w okresie letnim. Ciężka zima 2009/2010, z dużą pokrywą śnieżną na lodzie, spowodowała wystąpienie przyduchy. Szybka reakcja Zarządu Koła wraz z Społeczną Strażą Rybacką i przy pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej z Trzebowa i Trzemeszna pozwoliła na częściowe opanowanie trudnej sytuacji. Pracujące przez trzy dni pompy i wycięte przeręble spowodowały natlenienie wody. Następnie ciągły monitoring przerębli przez wędkarzy i strażników SSR doprowadził do tego, że sytuacja wracała powoli do normy. Jednak w marcu okazało się, że przydusiła się duża ilość (ponad 100 sztuk) tołpyg i kilkanaście dużych amurów i karpi. Przyroda w sposób naturalny dokonała selekcji stanu ryb i wyczyściła jezioro z balastu ryb, które w sposób negatywny wpływały na jego stan przyrodniczy.
Ta nowa sytuacja spowodowała, że Zarząd koła wraz z ichtiologiem ZO PZW Gorzów podjął działania do opracowania programu zarybieniowego jeziora. Podczas zawodów wędkarskich Koła (na rozpoczęcie sezonu 25.04.2010r.) mogliśmy się przekonać, że jezioro tętni życiem. Jest dużo drobnicy. Nie wyginęły liny i karpie z listopadowego zarybienia. Nie przydusił się szczupak i okoń. Jezioro zaczęło się odbudowywać.
Z działań zarybieniowych Zarządu, na początku czerwca zarybiono jezioro narybkiem sandacza (24 tyś. szt.) i szczupaka (20 tys. szt.). W sierpniu do jeziora wpuszczono 850 szt. węgorza o wadze 10g/szt. 19 listopada jezioro zarybiono linem (240 kg) i szczupakiem (75 kg), 20 listopada karpiem pełnołuskim (300 kg), 25 listopada leszczem (240 kg).
Ogółem w okresie od listopada 2009 roku do końca listopada 2010 roku zarybiono jezioro:
- 44850 szt. narybkiem (sandacz,szczupak,węgorz),
- 1190 kg, gatunkami ryb (lin,karp,leszcz) oraz 75 kg szczupaka.
Ta działalność Zarządu Koła była możliwa dzięki wsparciu finansowym z Okręgu PZW w Gorzowie Wlkp., Starostwa Sulęcińskiego i nas wędkarzy, którzy dobrowolnymi składkami przyczynili się do zarybienia jeziora leszczem. Zarząd Koła pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zarybienia naszego najbliższego łowiska. Ta planowa gospodarka zarybieniowa na pewno przyczyni się do poprawienia atrakcyjności jeziora Ostrowskiego pod względem wędkarskim.
Na tym nie kończy się gospodarka Koła Nr 1 na jeziorze Ostrowskim. W roku 2011 planujemy kolejne zarybienia i dokończenie zagospodarowania pomostów wędkarskich. Dzięki współpracy z Gminą Sulęcin, Nadleśnictwem Sulęcin chcielibyśmy zagospodarować jezioro pod względem wędkarsko-turystycznym wykorzystując środki unijne z Lokalnej Grupy Rybackiej „Wodny Świat” i innych źródeł. Jest to zadanie, które przy wspólnej realizacji i zaangażowaniu przyniesie wymierne efekty wędkarko-turystyczne nad tym jeziorem.
Autor tekstu: Ryszard Stachowiak