Zaloguj się do konta

Jezioro Rozgwiazda- jest światełko nadziei

Charakterystyczne i bardzo malownicze jezioro Rozgwiazda znajdujące się w miejscowości Święta może się doczekać lepszych czasów. Jezioro jest dużą atrakcją dla społeczności lokalnej, wędkarzy i miłośników przyrody. Dotychczas było i jest ono zarybiane przez PZW, ale efekty tych zarybień są dalekie od naszych oczekiwań. Złowione przez wędkarzy ryby, bez względu na to czy jest to płoć, leszcz, okoń czy inna ryba, nie bardzo nadają się do konsumpcji, ponieważ czuć je mułem. Spowodowane to jest wieloma czynnikami, m.in. jest ono zbyt płytkie, dno w wielu miejscach zasłane jest opadłymi liśćmi z drzew porastających brzegi jeziora, a przede wszystkim brakiem jakiegokolwiek ruchu wody. Krótko mówiąc brak dopływu i odpływu wody czyli jej wymiany powoduje stopniową degradację walorów jeziora. Wiele lat temu z różnych, dzisiaj nie bardzo zrozumiałych powodów, zasypano połączenia jeziora z sąsiednimi kanałami i rzeką Odrą. Niestety negatywne skutki tych działań są coraz bardziej widoczne i odczuwalne zarówno przez mieszkańców Świętej jak i korzystających z jeziora wędkarzy i miłośników odpoczynku na łonie natury. Jezioro coraz bardziej zarasta, zamula się, wypłyca i w okresie letnim po prostu cuchnie. Przez cały sezon tracimy ryby z przyczyn nie zawsze od nas zależnych głównie przez niedotlenienie i przegrzanie wody.
W czwartek 22.04.2010 roku dla jeziora i dla nas wszystkich jego miłośników zapalono światełko nadziei. Nad jeziorem zebrała się grupa ludzi, którzy chcą i mogą coś zmienić w dotychczasowym stanie rzeczy. W grupie, która przede wszystkim rozważała praktyczne możliwości „udrożnienia” jeziora byli : Burmistrz Gminy i Miasta Goleniów Andrzej Wojciechowski, przedstawicielka Wydziału Architektury i Ochrony Środowiska UMiG w Goleniowie Aneta Mucha, Sołtys wsi Święta Halina Mokros, Dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie Tomasz Płowens, kierownik oddziału ZZM i UW w Goleniowie Tadeusz Baranowski i Prezes Koła PZW „ Okoń” w Goleniowie Grzegorz Edelwajn. Swoimi uwagami i wspomnieniami podzielili się z nami Ryszard Szerszenowicz i Zygmunt Warda, który jest jednym z pierwszych osiedleńców miejscowości Święta.
Podjęto pierwsze istotne decyzje, które po odpowiednim rozeznaniu możliwości technicznych mają być wprowadzone do realizacji w możliwie najbliższym terminie.
Z przebiegu rozmów i postawy dyrektora ZZMiUW Tomasza Płowensa wynika, że problem poprawy warunków wodnych jeziora Rozgwiazda jest możliwy. Już w czasie tego spotkania wydał stosowne polecenia kierownikowi goleniowskiego oddziału ZZM i UW. Przyznam szczerze, że zaimponowała mi stanowczość i podejście do tego problemu wszystkich uczestników spotkania. Miejmy nadzieję, że po tylu latach nareszcie coś się zmieni i problem nie pozostanie jedynie w sferze rozważań. Trzymajmy kciuki.

Opinie (3)

użytkownik

Oby to nie były kolejne puste słowa dotyczące rozgwiazdy!!! [2010-04-26 19:50]

domin77

tylko żeby się udało,w polsce wiele jest takich miejsc może władze lokalne w innych regionach też zaczną działać

[2010-04-27 14:15]

Flayster

w końcu coś się zaczęło dziać.. moze koleja zima nie zrobi takiego spustoszenia w rybostanie jak w tym roku. Dobry ruch ku lepszemu.... Pozdrawiam [2010-04-27 20:02]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej