Jezioro Szczuka - 31 worków śmieci

/ 3 komentarzy / 17 zdjęć


Dnia  6 kwietnia 2016r  UCHWAŁA ZARZĄDU KOŁA” -    idziemy sprzątać jezioro „SZCZUKA” Przygotowania do tej akcji były natychmiastowe  - ogłoszenia w Internecie.  Do tej akcji stawiło się 15 wędkarzy i jedna dziewczynka z tatą.
23 maja 2016 r. o godz. 9.00 zbiórka – przystępujemy do akcji  tak zadecydował sztab Koła    ,, Miejskiego”- spotkaliśmy się nad wodą jeziora które jest pod opieką naszego Koła.
Koledzy z wędkarze i wolontariuszka , uzbrojeni w rękawice ochronne oraz worki foliowe, wyruszyli na organizowaną co rok  walkę z ogromem śmieci zalegającymi nad  naszym jeziorem! Wśród kolegów – zaobserwowałem  wielki zapał  bez objawów strachu i przerażenia.   Ludzie często wykorzystują  przyrodę bez żadnych ograniczeń. Korzystając co im daje, nie dbając o to, jak to się jej odbije, użytkując ją bez umiaru.  Na szczęście nie wszyscy mają takie podejście do przyrody. Chroniąc przyrodę działamy tak, aby spełnić nasz obowiązek zachowania jej  jak w najlepszym stanie. Jednak walka o ochronę środowiska jest bardzo trudna.  Za największe zniszczenia odpowiedzialny jest wielki przemysł, ale przede wszystkim człowiek. Akcję sprzątania akwenów  niektórzy koledzy traktują bardzo poważnie, ochrona środowiska jest nam bardzo potrzebna, szczególnie wędkarzom. Trzeba uznać, że tylko poważne traktowanie spraw ochrony przyrody może ustrzec nas przed zagładą.  Śmieci  można przyporządkować do dwóch kategorii.  Pierwsza to takie odpadki które się szybko rozkładają i można ich użyć jako nawóz lub opał. Druga to odpadki które do rozłożenia wymagają nawet kilkuset lat, a spalić ich nie można gdyż zanieczyściły by  atmosferę. Składowanie takich śmieci również jest niebezpieczne, gdyż uwolnione metale szkodliwe dla zdrowia takie jak np. rtęć, ołów, powodują skażenie gleby. Rozwiązaniem jest poddanie ich recyklingowi. Po odpowiednim przerobieniu odpadów można z nich otrzymać  materiał potrzebny naszej gospodarce, lecz sposobem na walkę ze śmieciami jest ich segregacja.  Niestety u nas to jeszcze raczkuje, jeszcze się to nie przyjęło i tylko garstka tzn. znikomy procent  wszystkich odpadów jest wykorzystywanych wtórnie. Wiele organizacji zajmujących się ochroną środowiska działa aktywnie, walczą one z zagrożeniami środowiska organizując specjalne dni ” Sprzątania Świata” Niestety takich akcji wciąż jest za mało, a  Samorządy i Zarządy Kół  (nie wszystkie) nie bardzo kwapią się do tej akcji,  przeznaczają  za mało środków jest na ich realizację. Największym problemem jest jednak przekonanie społeczeństwa, że śmieci to nie tylko zbędny odpad, ale także dobro materialne które można spieniężyć.  Ile razy i co bym nie napisał to zawsze mówię nikt nam tam nie naśmiecił - zrobiliśmy to  My – Wędkarze!!!,  pseudo turyści oraz mieszkańcy pobliskich miast, wsi i osiedli.
A tak na koniec zebraliśmy 31 worków różnych śmieci, najwięcej po wędkarzach!!!
 

 


5
Oceń
(9 głosów)

 

Jezioro Szczuka - 31 worków śmieci - opinie i komentarze

ryukon1975ryukon1975
0
"A tak na koniec zebraliśmy 31 worków różnych śmieci, najwięcej po wędkarzach!!!" Czyli jakaś sprawiedliwość na tym świecie jest, najpierw śmiecimy później sprzątamy. Jeśli ja sobie nabrudzę domu to też muszę posprzątać przecież nie zrobi tego sąsiad. Taki złośliwy jednak całkowicie oddający realia żarcik. Za dobrą robotę. 5 * (2016-04-24 08:34)
Dr TwisterDr Twister
0
ajajaj (2016-04-27 17:09)
miki19862pfmiki19862pf
0
W całej Polsce powinno być więcej takich akcji to raz a dwa nie każde pzw za zebrane pieniądze zarybia tereny wiec może zainwestuje w monitoring.... są na to dotacje.... wtedy można złapać tego co śmieci i nałożyć na nie go karę grzywny ułatwiłoby to także łapanie kłusowników czas o tym pomyśleć..... (2016-05-03 01:49)

skomentuj ten artykuł