Karp Koi

/ 4 komentarzy / 5 zdjęć


Karp KOI jest to udomowiona ozdobna forma karpia często hodowana dla ozdoby w różnego typu oczkach wodnych ale wystepuje również na wolności.Pochodzenie karpia koi jest do dnia dzisiejszego nie bardzo wyjaśnione.Jedni śmią twierdzic że pochodzi on z Chin inni że z Japoni a jeszcze inni że z Korei.Jedno jest pewne w Chinach już przed ponad 2500 latami były znane kolorowe karpie.Zarówno w Chinach jak i w Japoni karpie te hoduje się na szeroką skalę i wyhodowano różne jego odmiany.Hodowla Chińska jest jedną znajwiększych hodowli na świecie.Dużo dzisiejszych wyhodowanych koi pochodzi z Japoni ale również z innych krai takich jak Izrael,Singapur,czy też Południowa Afryka tam są rozwinięte hodowle na szeroką skalę przynoszące miliardowe zyski.Nie jest to całkiem pewne że koi pochodzi z Japoni ale jak do Japoni trafil oto jest pytanie.Dzisiaj są bardzo rózne odmiany karpia koi – odmiany hodowlane takie jak:
Chagoi
Koromo
Kinginrin
Sanke
Tancho
Asagi
Bekko
Wiele tych odmian różni się między sobą kolorem kształtem formą płetw itp.Mamy koi czerwone,białe,czarne,pomarańczowe,zielone,żółte a nawet niebieskie.Przy sprzyjających warunkach temperaturowych i żywieniowych koi mogą życ nawet 50-70 lat.Gdy mają odpowiednią temperaturę wody i pod dostatkiem pokarmu mogą osiągać nawet ponad metr długości.Tolerują temperaturę wody od 4 do 26 stopni tak bardzo są wytrzymałe.Karpie koi bardzo często hodowane są u nas w przydomowych oczkach wodnych ale jest to forma raczej karłowata.Wczasie ostatnich powodzi bardzo dużo karpi koi można było zaobserwowac na wysokiej wodzie ale to pewnie uciekinierzy z hodowli.Obserwowałem karpie koi kiedys jak byłem w Niemczech pływały sobie takie własnie około metra piekny widok jak pobierały kawałki chleba z powierzchni wody.Karp z racji swojego ubarwienia bardzo atrakcyjny ale na wolności rzadko u nas spotykany.Widziałem takowe w naszej Odrze i myślę że kiedys przy odrobinie szczęścia złowię takiego to będą na pewno piekne fotki pozdro.

 


2.5
Oceń
(32 głosów)

 

Karp Koi - opinie i komentarze

avallone78avallone78
0
Piękne ryby, kiedyś jednego złowiłem małego i nie miałem serca na żywca go użyć :)
Pozdrawiam :)
(2011-03-07 18:47)
Przema1992Przema1992
0
Że na co ?? Na żywca ??? Karpika ?              

Gościu 30 cm Jest min.... A po za tym te karpie są pod ochroną i służą tylko do ozdób akwenów wodnych...  (2011-03-09 12:54)
fubuplfubupl
0
Karp tego typu to ryba inwazyjna jak sumik, japoniec, tołpyga. Karp ma wymiar ale to nie oznacza ze nie można stosować go na żywca ...
(2011-03-09 13:44)
Olek 86Olek 86
0
Kolejny gatunek inwazyjny?
Sumik karłowaty, karaś srebrzysty, czebaczek amurski, trawianka, tołpyga- mało nam chwastów? Może jeszcze bardziej zniszczyć rybostan?
Na żywca jak najbardziej. Cóż, że piękny, skoro szkodliwy. W naturze nie ma sentymentów i takie gatunki są po prostu u nas niepotrzebne. Jego dom jest w Japonii i niech sobie tam żyje. Dobrze, że nie za bardzo mogą się u nas rozmnażać, to może zdechną.
Co do wymiaru ochronnego, to tyczy się on tylko naszego karpia, a nie koi i nie dotyczy rzek.
(2011-05-29 21:10)

skomentuj ten artykuł