Karpie w upalne dni.

/ 1 komentarzy

Jak łowić karpie w upalne letnie dni
W okresie wakacyjnym, gdy woda w wielu łowiskach osiąga maskymalne temperatury o wypracowanie ryby trzeba naprawdę się postarać. O brania trzeba się postarać. Brania bywają naprawdę rzadkie i skąpe więc nasuwa się pytanie gdzie szukać naszych brań?
Karpie wraz ze wzrostem temperatury stają się aktywne lecz tylko wtedy gdy natlenienie wody staje się naprawdę wysokie, więc gdzie ich szukamy?
W szelakiego rodzaju przepływach, drugą opcją są wbrew pozorom środki pływające gdzie wielu nam może wydawać się ze odstraszą rybę lecz po pewnym czasie po przepłynięciu możemy się zdziwić.
Szukamy ryb przy roślinach wodnych z powodu na ich fotosyntezę, opady deszczu które natleniają wodę jak i wszelakie dopływy wody głownie chodniejszej .
Warto próbować sił w tym okresie w wodzie płynącej gdzie dopływ tlenu jest o wiele większy niż w wodzie stojącej, ogólnie sam nurt wody ma słaby wpływ na brania ale warto szukać w miejsach które naprawdę wbrew pozorom mogą okazać się skutecznymi a mianowicie zawirowania wody po przepłynięciu statków które będą dotlenione.
Wiatr a nasze karpie? Na mniejszych wodach bardzo ciężko ma wytworzyć fale. Zwłaszcza gdy są to małe zatoki lub brzegi porośnięte roślinnością lub gdzie znajdują się obalone drzewa. Warto łowić w kierunku nawietrznym gdzie te fale i natlenienie wody jest większe. Przykładowo mając wyspę na łowisku, łowimy na brzegu w stronę którego wieje wiatr.
Idealnym rozwiązaniem latem jest łowienie na głębszych zbiornikach gdzie woda jest chłodniejsza. Doskonałym rozwiązaniem są stare, głębokie żwirownie, są one na tyle bogate w roślinność jak i na tyle duże by wiatr mógł zrobić swoje
Pamięajmy również latem o odpowiednich przynętach. Przeważnie karpie latem nie chodzą przy samym dnie lecz w roślinności powyżej jego. Starajmy się używać dłuższych przyponów jak i odpowiednio je wabić. Przydadzą się na pewno kulki typu pop up które wyniosą naszą przynętę na niewielką odległość od dna, ale i pamiętajmy o odpowiednich atraktorach zapachu które w te upalne dni są niezwykle ważne.
Nie zrażajmy się niezaciętymi braniami. Pamiętajcie że całą skóra ryby jak i jej wargi latem są bardziej miękkie i czułe niż jesienią czy zimą gdy są stwardniałe, więc sporo brań może być nie zaciętych , spiętych. Trzeba zwrócić uwagę na brania gdyż potrafią być bardzo delikatne odzwierciedlając mase ryby, Dla przykładu podam niedawno moje branie gdzie sygnalizator zawył przez około 5 sekund i odwinęło może z metr żyłki. Odpuszczone branie, przy zwijaniu zestawów oczywiście przycięcie, okazuje się ze jest ryba, walka… karp około 8kg który wziął delikatnie i po prostu zatrzymał się z przynęta w pysku w miejscu.
Jeśli chodzi o upalne lato i nęcenie, wolę stosować mniejsze porcje pokarmu ale częściej. Staram się unikać kulek, peletów i stosować tylko ziarna wcześniej przygotowane, namoczone i zalane. Na zestaw położony w wodzie ok 0.5 kg ziaren w zupełności sprawdza mi się w tym roku.
Mam nadzieję że przyda się komuś chociaż trochę ten artykuł
Pozdrawiam, Monika TCP ! :)

 


4.2
Oceń
(15 głosów)

 

Karpie w upalne dni. - opinie i komentarze

kamilek69kamilek69
+2
Z tymi środkami pływającymi to bajka. W upalne dni trzeba karpii szukać w toni lub nawet przy powierzchni i to wszystko. Zrezygnować z ciężkich zestawów gruntowych na rzecz spławików powierzchniowych czy pellet wagglerów. Rozpuszczalność tlenu w wodzie maleje wraz ze wzrostem temperatury ale bez przesady karpie to nie łososie i nie mają zbyt wygórowanych wymagań tlenowych a wzrost temperatury powoduje że karpie intensywniej żerują. O ile nie występują anomalie w postaci zakwitu glonów, upalne dni nie przeszkadzają w połowie karpii. (2019-08-27 23:00)

skomentuj ten artykuł