Zaloguj się do konta

Kryteria wyboru karpiówki

Najbardziej rozpowszechnione wśród karpiarzy - karpiówki są dwuskładowe wędziska gruntowe o długości 3,6m (12 stóp ) i 3,9m (13 stóp ). Wyposażone są w pięć lub sześć przelotek które występują w dwóch rodzajach. Mowa tu o przelotkach dwóstopkowych i jednostopkowych gdzie trwalsze i mocniejsze są te pierwsze czyli dwóstopkowe.

Pierwsza przelotka ma największą średnicę ( 40-50mm) i znajduje się około 100 cm od mocowania kołowrotka. Powodem tego jest osiągnięcie jak najlepszych możliwości rzutowych kija.

Cechą charakterystyczną dla wedek karpiowych jest mocowanie uchwytu kołowrotka w dużej odległości od końca kija ( około 80 cm ). Długi dolnik ułatwia zarzucanie zestawu na znaczne odległości oraz pomaga w holu często dużych i walecznych okazów.

Wytrzymałość karpiówek określa tzw. test krzywej ugięcia lbs ( ang. funty ) gdzie najpopularniejsze oscylują między 2 1/2 - 3 1/2 lbs. Ważnym parametrem określającym charakter wędziska jest jego akcja. Może ona być: szczytowa , średnia lub miękka. Tak po krótce charakteryzują się wędziska przeznaczone do połowu karpi metodą gruntową. 

Dużym problemem przed zakupem karpiówki jest wybór jej długości. Większość (a zwłaszcza początkujący) wybiera modele dłuższe i sztywniejsze sądząc , że taki mocny sprzęt pozwoli dalej wyżucić zestaw. A przecież wiadomo , że nie do końca tak jest. Ponieważ wpływ na długość rzutu , jak i jego jakość ma wiele innych czynników takich jak :
- grubość żyłki
- kołowrotek
- jakość i ilość nawinięcia żyłki
- dobór odpowiedniego obciążenia do mocy kija
- przynęta i oczywiście nasze umiejętności.

Szczególną uwagę przy wyborze karpiówki należy zwrócić na jej wytrzymałość na obciążenia. Sztywne i mocne kije to 3 lbs i powyżej ( 1 lbs = 0.45 kg. ). Mają one opinię niezniszczalnych. Osobiście wolę 2 do 2 i 1/2 lbs ale zrobione z dobrego i solidnego materiału. Sztywne karpiówki tak jak i plecionka "nie wybaczają błędów" W nie doświadczonych dłoniach mogą prowadzić do wielu "spinek". A przecież w holu chodzi o to by czerpać z niego jak najwięcej przyjemności.

Została jeszcze kwestia ostatnia " cena ". Rodzi się pytanie , tańsze czy drogie znanej renomowanej firmy ? Ja i wielu innych z pewnością zgodzi się , że tańsze nie znaczy najgorsze. Bardziej niż dobry sprzęt liczy się dokładność i jakość szczegułów takich jak : dobry mocny hak , solidny przypon , mocne węzły ,solidne krętliki itp. Oczywiście nie zapominajmy o kołowrotku. Mocny i dobry kołowrotek to podstawa. Nie możemy zapomnieć o równie chyba najważniejszej żeczy , czyli nasze umiejętności.Opinie (4)

Polawiacz99

Jak mam zamiar kupić karpiówki na początek i wiem, że to będą karpie do 5-8 kg to celować w wędki 2.5 i 2,75 lb ? Bo mam zamiar czerpać z holu jak największą satysfakcję i zaznaczę, że będę stosować żyłki. Mają to być kije do max 180 za sztukę ewentualnie jak ma być to coś super to max 200. [2016-06-09 23:52]

JKarp

Co znaczy \" mam zamiar czerpać z holu jak największą satysfakcję \" ? Słyszałeś coś kiedyś o kwasie mlekowym, który powstaje w mięśniach karpia w czasie zbyt długiego holu ? Nie znaczy to, że masz go holować pięć minut - po prostu sprawnie, w miarę szybko bez zbędnego przemęczania karpia. Rozsądna moc kija to 3 lbs. W tym zakresie cenowym proponuję Daiwę Black Widow. Twoim zadaniem jest sprawnie i w miarę szybko wyholować karpia, podebrać, położyć na macie, zrobić fotkę, opatrzeć ranę po haku i wypuścić. [2016-06-10 11:16]

Polawiacz99

Wiem, że o to chodzi. Pisząc satysfakcje z holu mam na myśli to, że wędka nie była tak sztywna aby ryba nie miała wgl szans. Dziękuję za odpowiedz [2016-06-10 15:09]

Tomanopl

Proponuje carpexa od robinsona naprawdę fajna wędka robinsona [2016-06-10 19:25]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej