Kłusownictwo a PROJEKT zmian do ustawy o rybactwie śródlądowym...

/ 7 komentarzy

Właśnie trafił w moje ręce projekt zmian do ustawy o rybactwie śródlądowym, który został opublikowany w listopadzie na stronach ministerstwa. Po wstępnym zapoznaniu się z treścią proponowanych zmian nie jestem ich zwolennikiem. Jako strażnik SSR najbardziej interesują mnie zamiany odnośnie karania za popełnione wykroczenia i przestępstwa. Kilka uwag, które uważam za najważniejsze: 1. Nie ma żadnych zmian odnośnie funkcjonowania PSR i SSR, a co się z tym wiąże nie uwzględniono możliwości rozszerzenia uprawnień SSR - nie jest to zaskakujące. 2. Odnośnie wymiarów kar za wykroczenia - podzielono je na dwie grupy: - lekkie wykroczenia - Np. brak dokumentu przy sobie stwierdzającego uprawnienia do wędkowania (nie myli z nieposiadaniem), połów z nie zarejestrowanych łodzi - kara nagany lub grzywny - ciężkie wykroczenia - Np. brak opłat, połów ryb prawnie chronionych itd. - kara grzywny od 200 do 25.000 Zł lub kara ograniczenia wolności. Jest to naprawdę drastyczne zaostrzenie kar za wykroczenia. Moim zdaniem jak najbardziej słuszne. 3. Kara za przestępstwa - Np. kłusownictwo sieciami, prądem - ustawodawca przewiduje karę od 1.000 do 50.000 Zł - NIE PRZEWIDUJE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI. Ustawodawca wprowadzając zmiany w ustawie kieruje się przystosowaniem naszego prawa do prawa unijnego. Jednakże realia, które panują w naszym kraju nie pozwalają na wprowadzenie za PRZESTĘPSTWO wyłącznie kar pieniężnych. Z mojego doświadczenia wiem, że 80% kłusowników to ludzie dla których kary pieniężne nie grają roli. Nie można z nich zciągną należności, bo nic nie mają. Obecnie problemem jest egzekwowanie należności w wysokości 200-300 zł (koszt sądowe, nawiązki itd.). Wszystkich zainteresowanych sprawą odsyłam do treści projektu zmian, który jest do pobrania w załączniku. Obecnie trwa debata społeczna na temat projektu. W związku z tym prosiłbym wszystkich o komentarze do wprowadzonych zmian. Wiem, że w przygotowaniu przez PZW jest opinia wraz z proponowanymi zmianami. W chwili obecnej każdy obywatel może wnosic propozycje zmian. Jako Towarzystwo Miłośników Parsęty przygotowujemy proponowane przez nas zmiany do projektu, które zostaną przesłane do ministerstwa. Proszę o poruszenie sprawy w swoich Kołach PZW, ZOPZW, Towarzystwach i również prywatnie. Każdy głos zabrany w tej kwestii jest ważny nie tylko odnośnie przedstawionych tu kwestii. Jest również wiele innych zmian do dyskusji...

 


4.3
Oceń
(16 głosów)

 

Dokumenty (2)Kłusownictwo a PROJEKT zmian do ustawy o rybactwie śródlądowym... - opinie i komentarze

u?ytkownik4286u?ytkownik4286
0
Zaczynają chłopki majstrować przy przepisach ..... każdy wie ,że dostali się do sejmu żeby bronić chłopskich interesów . Ta zmiana oraz to ,że chcą zmienić przepisy na temat zarybiania obcymi gatunkami (ułatwienia ) to skandal .Zamiast zaostrzać kary oni je obniżają i legalizują zarybiania obcymi gatunkami co prowadzi do degradacji łowisk .Myślę ,że załatwiają chłopki interesy swoich kumpli sami oszołomy pewnie nie wiedzą co robią . (2008-12-07 11:38)
leszczleszcz
0
Kto wymyślił to prawo !!!!!! Kłusownik trzepiący prądem,mordujący wszystko co się rusza w wodzie.Menda stawiająca kilkadziesiąt metrów sieci.Nie może iść do pudła??? A zwykły moczykij za brak opłat ,trafia do więzienia .Fantastyczne zmiany ,gratulacje !!!!!! (2008-12-07 18:18)
jurekjurek
0
Jestem strażnikiem ze stażem i to co przeczytałem również mi się nie podoba ale wraz ze społecznikami cały swój wolny czas poświęcamy na ochronę Naszych Wód i przyrodę ---która jest tak ważna żeby ryby miały się dobrze.WALCZYMY całymi wieczorami ,nocami ..i nieraz nie mamy czasu na nowinki. Dlatego dzięki za info. Ja osobiście mam negatywną opinię o PSR ...I TO Z DłUGIEGO DOśWIADCZENIA. Ci ludzie są zwykłymi funkcjonariuszami --nie wędkarzami ....dostają za to pieniądze.Jak ich potrzeba to ich nie ma ..a My jesteśmy. Wiemy że w Płocku na 4 ..trzech jest skorumpowanych przez rybaków...i dlatego nic od nich nie chcemy. Z wędkarskim pozdrowieniem Jurek z Płocka. (2008-12-08 08:37)
codocodo
0
każdy wie że strażnicy szukają strażników a kłusownicy szukają strażników, jak straż odjedzie to będzie spokój. Kłusownik który jest "duży" po zatrzymaniu zapłaci kare, a za dwa dni jest z powrotem nad wodą!!! za kraty z gnojami! (2008-12-08 20:11)
hubihubi
0
Kary tylko na papierkach,a co będzie z wykonalnoscią.kłusoli kary nie prsestraszą oni działają w grupach zorganizowanych i tylko kpią sobie z ludzi którzy swoj wolny czas poswiecają ochronie naszych wod,mowa oSsr bo PSR to chyba tylko etat a nie praca . (2008-12-11 18:56)
kwasikkwasik
0
Jest tam jeszcze wyjęcie spod władzy ministra środowiska i Rady Ochrony Przyrody i przekazanie pod władzę ministra rolnictwa wprowadzania obcych gatunków i ustalania programu dla przywrócenia gatunków wędrownych ryb.
W ministerstwie rolnictwa chcą położyć łapę na wszystko co się da. Nie wiadomo, o co chodzi? Chodzi o pieniądze na zarybienia tym obcym badziewiem rybnym. Zdrowo ich porąbało! Zostały już tylko dni na protesty, jak nie będzie reakcji projekt przejdzie! (2008-12-12 13:48)
tomkodbtomkodb
0
Zauważyłem, że kłusownictwo rybackie wg. projektu ustawy nie będzie już przestępstwem tylko wykroczeniem. według mnie to nieporozumienie. (2008-12-13 18:59)

skomentuj ten artykuł