Zaloguj się do konta

Kłusownicy na Zalewie Bogatyńskim

W dniu 27.03.11 o wczesnych godzinach porannych, patrol Straży Rybackiej wykonywał rutynowe działania nad wodami na terenie Miasta i Gminy Bogatynia. Podczas kontroli Bogatyńskiego 'Zalewu' , na Zalewie 'Górnym' Strażnicy zauważyli rozstawioną sieć typu 'wonton'. Podjęta została dyskretna obserwacja sieci w celu ujęcia kłusownika na gorącym uczynku, jednak niestety właściciel nie pojawił się.Przystąpiono do ściągnięcia sieci. Postawiona sieć typu 'wonton' miała ok 50metrów i zbudowana była z cienkiej żyłki która w zasadzie nie daje rybom żadnych szans na ucieczke. W sieci znajdował się jeden ok. 2kg szczupak który w dobrej kondycji wrócił do wody.

Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Po tragicznej powodzi która spustoszyła Bogatynię w dniu 07.08.2010 roku, dostaję sporo sygnałów o nasilającym się kłusownictwie nad naszymi wodami. Po zniszczeniu tamy na zbiorniku Witka olbrzymia ilość ryb trafiła do starorzeczy, stawów, stawików i do samej Nysy Łużyckiej. Wyżej opisany zalew również był zalany wodą z czech, i prawdopodobnie dostało się do niego sporo ryb ze stawów hodowlanych które woda zmyła w czechach. Oczywiście takie przypływ rybiego mięska jest kłusolom na ręke, dlatego też mam nadzieje że wspólnie z wędkarzami uda nam się wyeliminować szkodników znad naszych wód.

Komendant Terenowy SSR Bogatynia
Przemysław Słotwiński

Opinie (4)

witiakwicol1

Ta szarańcza wszędzie pustoszy akweny.Gratulacje i pozdrawiam. [2011-03-27 20:49]

greyhunter

Gratuluję skutecznej akcji i mam nadzieję, że przynajmniej w dużym stoniu odczują to kłusownicy.

 

[2011-03-28 11:13]

misiek09

na samym początku powiem ze nie popieram kłusoli i metod ich pozyskiwania ryb ,ale w pewnym stopniu rozumiem ich zachowanie...(mowa o okolicach Bogatynii) nie wiemy kogo były te sieci a moze ojca 5 dzieci który w powodzi stracił wszytko a rodzine jakos trzeba wyżywić... jak juz złapiecie kogos na kłusownictwie to moze warto sprawdzic kim jest ten człowiek a nie doawlic mu kilka tys kary... [2011-03-28 12:10]

mirus71

witam macie rację pomowie czeba tępić kłusoli i więcej takich akcji gratulacje dla straży rybackiej [2011-03-29 23:14]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej