Zaloguj się do konta

Koła slipowe do pontonów

Czym się kierować i na co zwrócić uwagę przy zakupie kół slipowych do pontonu.

Cena/jakość – w mojej ocenie solidny zestaw kół do slipowania pontonu nie powinien kosztować więcej niż 350 zł. Ja znalazłem na „znanym” portalu aukcyjnym zestaw za ok. 300 zł z bardzo dobrej jakościowo stali kwasoodpornej - nierdzewnej w dodatku odporny na korozję którą powoduje słona woda.
Wybrałem koła bezdętkowe, wykonane ze specjalistycznej pianki która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne – np. przebiciem o ostre kamienie, szkło itp. Średnica fi 26cm – najbardziej uniwersalna czyli nie za duże i nie za małe idealne aby poradzić sobie w trudnych warunkach.
Trudne warunki – uważam za podmokły piaszczysty brzeg rzeki lub stromy nieutwardzony brzeg śródleśnego jeziora. Właśnie tam wodowałem najczęściej ponton. Zakupiony zestaw radzi sobie doskonale, a moje pakunki trochę ważą (najciężej miały z silnikiem spalinowym + zbiornik paliwa, skrzynia z przynętami, 2 kotwice, echo, siedzisko itp. – łącznie ponad 90kg).
Wyprofilowany kształt po łuku, tak aby koła zachodziły pod ponton – powoduje to lepsze rozłożenie się środka ciężkości, dzięki czemu łatwiej poradzimy sobie z prowadzeniem zestawu.

Przed przystąpieniem do wiercenia otworów należy przymierzyć koła na „sucho”.
- koła powinny zachodzić pod ponton w sposób umożliwiający im swobodny obrót.
- pamiętajmy, że pomiędzy kołami będzie znajdował się silnik, którym będziemy skręcać. Koła powinny więc być rozmieszczone na tyle szeroko, aby koła nie ograniczały pracę silnika.
- należy uwzględnić również miejsce na uchwyt przetwornika echosondy.
- wiercenie otworów w pawęży należy rozpocząć od najmniejszej średnicy wiertła i stopniowo zwiększać aż do niewiele większej od śruby mocującej profil. Dlaczego stopniowo? Pawęż wykonana jest ze sklejki i wiercenie otworu docelowym wiertłem pod naporem siły może spowodować, że ostatnia warstwa zostanie wypchnięta i zostanie nieestetyczna dziura wewnątrz.
Warto w celu uszczelnienia mieć pod ręką bezbarwny klej silikonowy i pokryć nim profil stalowy który będziemy montowali, jak i wypełnić wywiercone otwory.

Dlaczego takie kółka demontowane, a nie np. oryginały Kolibri wykonane z tworzywa sztucznego przytwierdzane na stałe:
- bardzo łatwo podnosimy kółka z pozycji dolnej do góry. Robimy to bez użycia siły jedną ręką.
- łatwość mycia – wystarczy zdemontować zanurzyć raz w wodzie. Te „plastikowe” od Kolibri zbierały masę mokrego piachu, który niestety zabierałem do auta.
Plastiki kompletnie nie radzą sobie na piaszczystych „dzikich” slipach, blokują się i przestają kręcić. Pchamy wtedy na siłę cały zestaw, można się wkurzyć.

Opinie (4)

SlawekNikt

Ode mnie 5. Trochę za krótko, za lakonicznie, ale najważniejsze niuanse ujęte. Ja będę sam robić, ponieważ uważam, że 300 zł. to sporo jak za metr stali nierdzewnej i kółka za 3 czy 4 dyszki. [2019-09-16 23:22]

SVT

Moje mają się takhttps://i.imgur.com/JruxZTS.jpg i to za niecałe 200 zł [2019-09-17 11:17]

bony20

Znalazłem ofertę tych kółek na olx. Cena jest dobra w porównaniu do konkurencji. [2019-09-19 20:20]

z@mela

mam podobne zrobione samodzielnie i są spoko , bardzo ułatwiają transport pontonu to niestety w piasku , błocie sobie zwyczajnie nie radzą ale nie ma co się dziwić am by musiała być gąsienica co jeszcze ja swoje zrobiłem na zasadzie 2 profili kwadratowych - większy wraz z blachą dokręcony do pawęży cieńszy zakonczony kółkiem , takie rozwiązanie ma tą zaletę żę profil zamknięty jest bardzo wytrzymały na siły działające pod różnymi kątami gdy jadę pontonem po ukośnej skarpie , zboczu to większosc kupnych kółek by się rozleciala a moje dają radę . Całość wykonana z stali kwasoodpornej choć łożyska w kołach to kitajski szmelc . [2019-09-28 12:15]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej