Kolejna SSR w powiecie Stargard Szczeciński-czy to możliwe?

/ 11 komentarzy

Normalne cuda:).
Rada powiatu w Stargardzie Szczecińskim popisała się dziwną decyzją. W dniu 26.06.2013 uchwała XXI/419/13 powołała "Społeczna Straż Rybacką przy FBHU Modehpolmo Sp z o.o." przez firmę budowlano-handlowo-usługową ze Szczecinia (inny powiat).
Zważając na fakt istnienia już w powiecie Stargardzkim SSR, która na wniosek prywatnych dzierżawców w swoich strukturach posiada sekcje w Modehpolmo oraz Ińsku, która zajmowała się wodami na terenie powiatu decyzja co najmniej dziwna. Tym bardziej że ochronę wód powierza się firmie , która jak ma w nazwie jest przede wszystkim firmą budowlano-handlowo-usługową. Czyli teraz w powiecie będziemy mieli dwóch komendantów straży rybackiej i dwie straże-cud-miód. Czy istnieje jakaś interpretacja prawna takiego dziwoląga? Ustawa mówi o komendancie SSR a nie komendantach, o straży a nie o strażach.
W związku z powyższym jeśli powołujemy SSR dla każdego dzierżawcy wód mając już SSR powiatu proponuje wnioskować o utworzenie kolejnych straży rybackich dla takich firm-dzierżawców wód jak:
-Gospodarstwo Rybackie Ińsko - posiada więcej wód niż Modehpolmo
-Gospodarstwo rybackie Miedwie
-Stargardzkie Towarzystwo Wędkarskie
-Gospodarstwo Rybackie p. Czere.... -
więcej nie będę wymieniał bo są to osoby prywatne będące dzierżawcami wód i uprawnionymi do rybactwa na tychże wodach.

A nad to wszystko proponuje powołać Główną SSR Powiatu Stargard, która będzie koordynować działania tych wszystkich straży. Ciekawe co na to Marszałek województwa, który sprawuje nadzór merytoryczny nad SSR??
A wędkarzom życzę powodzenia nad wodą i więcej czasu na łowienie niż na legitymowanie się kolejnym organom.

 


4.6
Oceń
(18 głosów)

 

Kolejna SSR w powiecie Stargard Szczeciński-czy to możliwe? - opinie i komentarze

jurekjurek
0
Witam , Komendant Powiatowy SSR może być jeden ( 1 ) , natomiast przy każdym Kole może być Komendant Grupy Terenowej SSR , lecz wszystkie ( te grupy ) podlegają pod jednego Komendanta Powiatowego , a ten jest pod opieką PSR . (2013-07-17 13:24)
HalnyHalny
0
Regulamin zatwierdzony uchwałą rady określa iż pomimo istniejącej już SSR posiadającej swojego komendanta składać się będzie z Komendanta i strażników. Ponadto nie podlega pod SSR Powiatu (2013-07-17 13:41)
bzyk355bzyk355
0
a moze zatrudnimy straz miejska z fotoradarami i towarzystwo opieki nad baranami (2013-07-17 20:58)
esox61esox61
0
A czy to nie w Szczecinie czasem urzędnicy wystawili na sprzedaż aparaturę do wyrobu "marychy" ? Tak, tak, w Szczecinie :) !!!!! Widać przykład poszedł z góry na dół ;) (2013-07-17 22:58)
stipp14stipp14
0
Gdyby nie to iż mamy już lipiec - pomyślał bym że ktoś robi mnie w balona ( prima-aprilis ) Farsa . (2013-07-20 21:39)
areczek68areczek68
0
Nie rozumiem problemu. Skoro każdy z nas wędkuje legalnie to nikomu nie będzie przeszkadzać kontrola, a jeżeli chodzi o kłusowników to im więcej strażników tym lepiej. (2013-07-21 17:41)
janglazik1947janglazik1947
0
Mam pytanie KTO IM BĘDZIE PŁACIŁ i z czyich to pieniędzy. Obawiam się , że z naszych - czyli podatnika. Mamy S.S.R. i to ich powołaliśmy by wykonywali swoje obowiązki na naszych wodach. (2013-07-23 10:23)
marek13marek13
0
zaskarżyć przepis, i tu widać dziwne może korupcyjne związki
(2013-07-23 17:08)
bosman-b1bosman-b1
0
Do "areczka68"-czy był byś zadowolony gdy wędkujesz na tych wodach legalnie a z każdej twojej strony stoi jakiś "uprawniony" do kontroli,jeden z lewej,drugi z prawej,trzeci za plecami a z wody jeszcze czwarty obserwuje ciebie przez lornetkę?! Walić takie wędkowanie i zdecydowanie jechać do Niemiec(blisko)gdzie i opłaty są niższe i nie ma takich notorycznych kontroli(nikt nie stoi za plecami!)ale jak jest kontrola i masz złapane nie to co co ci wolno lub bez wymiaru to calisz bez żadnej litości! Ze Stargardu do najbliższych łowisk w Niemczech nie jest daleko-warto spróbować! Polecam. (2013-07-26 00:24)
HalnyHalny
0
W ustawie mowa jest o Społecznej Straży Rybackiej w liczbie pojedynczej. Ponadto art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985r. o rybactwie śródlądowym ustawa mówi, że regulamin Społecznej Straży Rybackiej uchwala rada powiatu, przy czym znowu mowa jest o jednym regulaminie. Z tak skonstruowanych przepisów ustawy można wnioskować, że intencją ustawodawcy była możliwość utworzenia jednej Społecznej Straży Rybackiej na terenie danego powiatu, nie zaś kilku odrębnych społecznych straży rybackich działających na tym samym terenie i przypisanych do różnych organizacji społecznych lub uprawnionych do rybactwa. Wykładnią również co do utworzenia jednej straży na terenie powiatu są rozstrzygnięcia Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi uzyskane przez inne powiaty, w których uprawnieni do rybactwa wnioskowali o utworzenie społecznej straży rybackiej. Według Departamentu "(...) użycie przez prawodawcę spójnika albo oznacza, że rada powiatu może sama utworzyć Społeczną Straż Rybacką albo wyrazić zgodę na jej utworzenie przez zainteresowane podmioty. Powyższe wyklucza zastosowanie przez radę powiatu dwóch rozwiązań jednocześnie, co oznacza, iż w sytuacji gdy na terenie powiatu została już utworzona Społeczna Straż Rybacka, zainteresowane podmioty (organizacje społeczne lub uprawnieni do rybactwa) winy przystąpić do tej już istniejącej". Również prof. zw. dr hab. nauk prawnych Wojciech Radecki w książce "Kompendium Prawa Rybackiego" (wyd. IV, Poznań 2011) interpretując wyżej cytowany przepis ustawy mówi, że "jeżeli w powiecie już istnieje Społeczna Straż Rybacka, to zainteresowane organizacje społeczne lub uprawnieni do rybactwa mogą jedynie przystąpić do istniejącej, nie ma natomiast podstaw, aby tworzyli nową swoją". (2013-07-27 14:05)
HalnyHalny
0
Ale ciekawsze jest to, że w/w Firma już w zeszłym roku wnioskowała o utworzenie swojej SSR w różnych powiatach i dostała pisma odmowne. Tak też było i Stargardzie. Tylko że tutaj osoba odpowiedzialna z ramienia powiatu za SSR, która odmownie interpretowała zapisy dotyczące powołania kolejnej SSR w powiecie (na niekorzyść firmy) została odsunięta ze stanowiska i zajmuje się czymś innym. Natomiast nowa osoba na stanowisku przepisała tą sama interpretację (zeszłoroczną na niekorzyść firmy) tym razem jako korzystne uzasadnienie powołania kolejnej SSR. I jak tu nie dopatrzyć się drugiego DNA? (2013-07-27 14:11)

skomentuj ten artykuł