Zaloguj się do konta

Kolejne zarybianie w Kole Wyszogród - tym razem węgorz

Sezon zarybień w roku 2008 rozpoczęty na dobre, tym razem w obwodzie rybackim Nr.4 rz. Wisła w Kole SUM Nr. 54 w Wyszogrodzie. W dniu 19.05. br. rzekę zarybiano węgorzem.

Zarybienie rozpoczęło się o godz. 11.00, kontrolę nad prawidłowością zarybienia sprawował Przewodniczący Komisji do Spraw Zarybień kol. Janczak Julian, ponadto v-ce Prezes do spraw Ochrony i Zagospodarowania Wód w Kole Wyszogród Matusiak Mariusz. Przy pracach w zarybieniu brali też udział pracownicy RZGW Warszawa, rejon Wyszogród, za co im serdecznie dziękujemy.
Do rzeki trafiło 40 kg narybku węgorza o długości od 4-12 cm.

Węgorz europejski (Anguilla anguilla) - ryba z rodziny węgorzowatych (Anguillidae), rzędu węgorzokształtnych (Anguilliformes).

Występowanie

W rzekach i jeziorach Europy Zachodniej i Środkowej, w południowo-wschodniej i środkowej części Oceanu Atlantyckiego i we wszystkich morzach europejskich.


Opis

Ubarwienie najczęściej ciemne, czasem niemal całkowicie czarne, spód srebrzysty lub żółtawobiaławy. Skóra węgorza pokryta jest grubą warstwą śluzu. Łuski są drobne, elipsoidalne, głęboko osadzone. Nie posiada płetw brzusznych.

Rozmiary

Osiąga od 100 do 150 cm długości. Samce są mniejsze od samic i osiągają długość od 50 do 70 cm (tzw. sznurówki). Największy węgorz złowiony dotąd w Polsce ważył 6,8 kg (w Anglii 5,5 kg).

Pokarm

Żywi się głównie fauną denną (bezkręgowce) i drobnymi rybami, potrafi połykać zdobycz stosunkowo dużych rozmiarów. Jest zawziętym prześladowcą raków podczas linienia.

Zachowanie

Węgorz jest aktywny nocą. Przed osiągnięciem dojrzałości płciowej żyją w wodach śródlądowych – samice w głębi lądu, samce w zasięgu wód słonawych. Dorosłe osobniki wędrują z wód słodkich do morza (wędrówka katadromiczna).

Rozmnażanie

Węgorze są cenionymi rybami konsumpcyjnymi. Spływ węgorzy podejmujących wędrówkę rozrodczą zaczyna się wiosną i trwa do jesieni. Dostają się do Morza Sargassowego i tam na głębokości 400-1000 metrów odbywają tarło. Osobniki dorosłe po tarle giną. Larwy węgorza, zwane leptocefalami, unoszone są przez Prąd Zatokowy (Golfstrom) w kierunku wschodnim i po upływie 2-3 lat docierają do przybrzeżnych wód europejskich, skąd następnie wpływają do rzek, głównie na terytoriach Francji i Anglii. W czasie wędrówki leptocefale rosną, aż osiągną ok. 7 cm długości. W wodach słodkich przebywają zazwyczaj od 6 do 10 lat, niektóre osobniki nawet do 20.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej

Klub Jar-Fish

Klub Wędkarstwa Sportowego Jar-Fish powstał w 2005 roku. Założyli go lu…