Zaloguj się do konta

Kołowrotki wędkarskie – jaki wybrać?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z wędkarstwem, zastanawiasz się pewnie nad skompletowaniem odpowiedniego sprzętu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kołowrotka? Poznaj rodzaje kołowrotków i dowiedz się, który najlepiej sprawdzi się podczas Twojego wędkowania.

Kołowrotki można podzielić ze względu na rodzaj szpuli (ze stałą oraz ruchomą szpulą), rodzaj hamulca (z hamulcem dolnym, górnym, hamulcem walki oraz wolnym biegiem), a także na te dostosowane do konkretnego połowu: kołowrotki karpiowe, spinningowe oraz sumowe. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kołowrotków, i wybierz najlepszy dla siebie.


Kołowrotek ze stałą czy ruchomą szpulą – jaki wybrać?


Kołowrotki ze stałą szpulą polecane są początkującym wędkarzom. Sprawdzą się podczas wędkowania spławikowego, spinningowego czy gruntowego. Będą dobrym wyborem, jeśli chcesz łowić ryby metodą feeder. W takim kołowrotku obracający się rotor nawija żyłkę na nieruchomą szpulę.

W kołowrotek z ruchomą szpulą powinni zaopatrzyć się amatorzy wędkarstwa morskiego czy muchowego. W kołowrotkach tego typu oś jest ułożona prostopadle do wędki, a szpula obraca się. Odmianą kołowrotków z ruchomą szpulą są multiplikatory. Umożliwiają nawinięcie bardzo długiej żyłki, a ich mocna konstrukcja umożliwia łowienie nawet bardzo dużych ryb.


Podział kołowrotków ze względu na rodzaj hamulca


Kołowrotki z hamulcem dolnym dobrze sprawdzą się podczas połowu dużych ryb. Ich blokada znajduje się w przekładniach, co ułatwia regulację urządzenia.

W kołowrotkach z hamulcem górnym blokada znajduje się z przodu konstrukcji. Są nieco lżejsze niż te z hamulcem dolnym, co przekłada się na komfort łowienia. Pozwalają na proste i precyzyjne operowanie hamulcem, dlatego też chętnie są wybierane przez początkujących wędkarzy.

Kołowrotki z hamulcem walki wyróżnia specjalny przełącznik, umożliwiający kontrolę siły hamulca, co z kolei ułatwia holowanie ryby. Rozwiązanie to okazuje się przydatne podczas pojedynku z rybą.

Osobną kategorię stanowią kołowrotki z wolnym biegiem. Mogą one być wyposażone w hamulec dolny lub górny. Ustawienie wolnego biegu pozwala rybie na swobodne wysuwanie żyłki. Polecane zwłaszcza przy metodzie gruntowej.


Kołowrotki karpiowe, spinningowe, sumowe


Kołowrotki karpiowe, jak sama nazwa wskazuje, dedykowane są do połowu karpi. Wyposażone są zazwyczaj w wolną szpulę, ułatwiającą łowienie dużych ryb.

Kołowrotki spinningowe wyróżniają się solidną konstrukcją, są wyposażone w górny hamulec. Sprawdzą się podczas połowu ryb drapieżnych.

Kołowrotki sumowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, ponieważ podczas łowienia sumów są narażone na duże obciążenia, i pokaźnymi rozmiarami – muszą pomieścić dość długą żyłkę.

Kołowrotki w sklepie wędkarskim Miętus

Sklep wędkarski Miętus oferuje różne rodzaje kołowrotków wędkarskich ze wszystkich półek cenowych. Czytelny podział na kategorie oraz szczegółowe opisy ułatwiają wybór. Odpowiedni sprzęt dla siebie znajdzie tam zarówno początkujący, jak i doświadczony wędkarz. 


Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej