Koń, jezioro i obornik

/ 4 komentarzy / 7 zdjęć


Tym razem coś innego i nie koniecznie dla rozrywki.
Spinningujemy bez większych efektów już trzecią godzinę, pogoda nie odpuszcza. Mgła, przenikliwy wiatr wschodni Z odległości kilkudziesięciu metrów obserwujemy jak biedna szkapina gospodarza z ledwością ciągnie, w sumie niewielki wóz z obornikiem składowanym na pryzmy w bezpośredniej bliskości jeziora. Kursów było kilka, więc się trochę tego nazbierało. W tym miejscu skarpa jest bezpośrednio pochylona ku jezioru. Na pewno dostaniemy kolejną dawkę azotów i innych ciekawych składników sprzyjających procesowi zakwitów wody. Skalę zakwitów w tej części zatoki widać dokładnie wczesną wiosną, kiedy resztki roślinności zanurzonej i wynurzonej są wręcz oblepione zielonym glonami.
O zaletach obornika i jego wpływie na środowisko wodne poczytamy m.in. w poniższym materiale.
Wpływ składowania obornika na gruncie na zanieczyszczenie gleby w wody związkami azotu http://bit.ly/104ITfm
Przepisy prawne Unii Europejskiej zezwalają na zastosowanie nawozów naturalnych (gnojowicy, gnojówki, obornika) w ilości nie przekraczającej 170 kg azotu (N) w czystym składniku na 1 hektar użytków rolnych. Wymagania stawiane budowlom rolniczym służącym do magazynowania obornika, gnojowicy i gnojówki podaje Ustawa z dnia 10 lipca 2007 roku o nawozach i nawożeniu[2]. http://pl.wikipedia.org/wiki/Gnojowica

 


4.7
Oceń
(17 głosów)

 

Koń, jezioro i obornik - opinie i komentarze

kamil11269kamil11269
0
***** (2012-11-18 18:25)
jokerjoker
0
Oj Panie Marku nie brakuje wybryków natury. Myślę, że gdybyśmy podesłali kilka ciekawych wniosków do zbadania konkretnym ludziom mającym na tym punkcie większego bzika niż my to nie tylko wiatr by rozdmuchał jakiś smród. Myślę tu o np. wydziale jakieś konkretnej uczelni z dobrym zapleczem, która mogła by na tym zrobić niezłe wyniki i obalić może nawet mity czy też stereotypy. W mojej okolicy kilka osób studiuje na Uniwersytecie przyrodniczo-humanistycznym w Siedlcach i wiem, że nawet z Poznania są ludzie na tych kierunkach więc niech może coś nam wędkarzom doradzą kiedyś. Tu są do nich namiary http://www.uph.edu.pl/ Pozdrawiam i oczywiście ***** (2012-11-21 23:11)
marek-debickimarek-debicki
0
Dzięki. Skorzystam przy najbliżej okazji. Wiele jest spraw, które wymagają określonej wiedzy, wiele decyzji podejmowanych jest bez stosownego przygotowania. Niestety, jeszcze wiedza w wielu przypadka nie jest mile widziana. (2012-11-22 18:02)
marek-debickimarek-debicki
0
Kolego "dacdog"! Bardzo dziękuję za zabranie głosu i pouczającą wypowiedź. (2012-11-27 21:48)

skomentuj ten artykuł