Kradzież i zanieczyszczenie wody

/ 8 komentarzy / 14 zdjęć


Na co dzień spotykamy się ze śladami jakie pozostawiają nad wodą złodzieje, czyli kłusownicy. Najgorsi i najbardziej znienawidzeni przez wędkarzy są ,,Kłusownicy elektrycy”. Tym razem taki ślad pozostawili złodzieje elektrycy. W nocy z 16 na 17 kwietnia 2013r. w miejscowości Sobótka, gm. Dąbie nieznani sprawcy próbowali skraść transformator wysokiego napięcia znajdujący się bezpośrednio przy zbiorniku wodnym należącym do PZW. Sprawcy po odcięciu zasilania zrzucili transformator ze słupa w celu pozyskania znajdującej się w nim miedzi. Po odkręceniu pokrywy z urządzenia wylało się ok 100 litrów oleju   transformatorowego, który częściowo wsiąkł w grunt, a następnie przedostał się do zbiornika wodnego. Szczęściem było zauważenie złodziei i powiadomienie policji. Patrol który udał się na miejsce niestety spłoszył złodziei . Ci jednak byli dobrze przygotowani na niepowodzenie swoich działań. Przygotowali wcześniej niespodzianki w postaci wykopanych dołów na drogach dojazdowych w celu opóźnienia ewentualnego pościgu. W nocy o zdarzeniu została powiadomiona Energa Operator. Dopiero w godzinach przedpołudniowych Społeczna Straż Rybacka będąc na patrolu powiadomiła Zarząd Koła PZW nr 17 w Dąbiu, które jest gospodarzem tego zbiornika o   plamie substancji ropopochodnej znajdującej się na powierzchni wody 8 hektarowego akwenu. Następnie powiadomiono Okręg PZW Konin, Burmistrza Miasta i Gminy Dąbie oraz odpowiednie służby, czyli Państwową Straż Pożarną w Kole i Wydział Ochrony Środowiska w Kole. Przybyła na miejsce straż pożarna przystąpiła do zbierania zanieczyszczonego gruntu i neutralizacji tłustej plamy oleju na powierzchni wody. Następnego dnia specjalistyczna firma rozłożyła maty chłonące substancje ropopochodne i wybrała zanieczyszczoną ziemię spod słupa. Inspektorzy ochrony środowiska pobrali próbki wody w celu określenia stopnia zanieczyszczenia wody.     

 Opisana wyżej kradzież transformatora nie była już pierwsza. Do kradzieży w tym miejscu dochodziło już dwukrotnie, lecz nigdy z takimi konsekwencjami dla środowiska. Miejmy nadzieję, że natura poradzi sobie z tym zanieczyszczeniem i nie ucierpią na tym ryby i inne organizmy żyjące w tym zbiorniku, a złodzieje zostaną wkrótce wykryci i surowo ukarani. Niestety po kilku dniach zaczęły pojawiać się śnięte ryby. Profilaktycznie zostały wywieszone tablice informujące wędkarzy o zanieczyszczeniu wody.


 


5
Oceń
(17 głosów)

 

Kradzież i zanieczyszczenie wody - opinie i komentarze

RoolRool
0
szkoda tylko że nawet kiedy złapią debili którzy są za to odpowiedzialni to wymiar kary i tak nie będzie sprawiedliwy:( (2013-04-23 10:02)
grisza-78grisza-78
0
Dla takich kretynów tylko jakieś ciężkie obozy pracy! (2013-04-23 10:47)
pawel75pawel75
0
Tylko srogość i nieuchronność kary może zmienić mentalność co poniektórych. Ręce czasami opadają, jak czytam o takim procederze po raz kolejny... (2013-04-23 17:35)
w-marcin-59w-marcin-59
0
Po co takich zaraz karać?. Może na piwko im brakowało?. Gdybym mógł im pomóc, to bardzo chętnie bym im postawił kilka skrzynek. Jednak do tych butelek wlałbym wodę ze stawu z tym świństwem, co przez swój debilizm do wody wpuścili, i życzyłbym im na zdrowie. (2013-04-23 19:37)
pawel75pawel75
0
Dobre Władek ! z napojeniem zafundować jeszcze tygodniowe moczenie w tej wodzie o suchym pysku.... znaczy z " browarkiem napełnionym tą wodą " ! (2013-04-25 20:43)
w-marcin-59w-marcin-59
0
Za bardzo nie widać wpisów. Czyżby poklask dla kłusoli ? (2013-04-30 21:39)
dunster35dunster35
0
Bez komentarza ,po prostu tacy powinni dostawać za karę wysoką grzywnę. (2013-06-17 18:21)
RubedoRubedo
0
dokładnie , wysoką grzywnę na rzecz PZW , a pieniądze przeznaczone na zarybianie ! (2013-06-20 19:41)

skomentuj ten artykuł