Krakowska Liga Muchowa PZW.

/ 16 zdjęć


KRYZYS POWOŁAŃ DO MUCHY?
W dniu 15 maja 2022 r. odbyła się na Rabie druga w tym roku edycja Krakowskiej Ligi Muchowej Polskiego Związku Wędkarskiego w Okręgu Kraków. Tym razem organizatorem zawodów było Koło PZW KLEPARZ. Rywalizowano indywidualnie i drużynowo o Muchowy Puchar Koła PZW KLEPARZ. Na listę startową zapisało się 13 zawodników i 6 drużyn w niejednolitej konfiguracji. Polityczne słowo wstępne celebrował Prezes Koła Kleparz – kol. Adam Żmudziński, o technikaliach wyjaśnili Szef Sekcji Muchowej w Okręgowym Kapitanacie Sportu Zdzisław Opach i legenda puszkarstwa Andrzej Zasadzki, po czym zawodnicy rozjechali się na uprzednio wylosowane stanowiska. Pomimo, że woda była zamknięta, z niektórych stanowisk trzeba było przeganiać intruzów. Tacy w zawodach nie chcą brać udziału, ale na utrudnianie zawodów to się piszą. Na takie sytuacje organizator miał umówionych, gotowych do alarmowej interwencji strażników SSR, którzy zadziałali.
Rywalizacja odbywała się na pięknej, czystej wodzie, o umiarkowanej głębokości i umiarkowanym uciągu, gwarantującym bezpieczne przechodzenie przez rzekę w wybranych miejscach. Zawody trwały 4 godziny. Jedynym złośliwym urokiem były glony. Po każdym zakończonym rzucie linką należało czyścić haczyki.
Zawody wygrał i tym samym zdobył Muchowy Puchar Koła PZW KLEPARZ kol. Marcin Obruśnik z Koła PZW Zwierzyniec. Jego wynik to 6 ryb i 8340 pkt. Kolejne miejsca zajęli:
2.            Grzegorz Jarzmik z Koła Nowa Huta – 6 ryb – 7050 pkt.
3.            Marcin Słomka z Koła Myślenice – 4 ryby – 5740 pkt.
4.            Jerzy Windak z Koła Garnizonowego – 4 ryby – 5500 pkt.
5.            Robert Kocioł z Koła Nowa Huta – 5 ryb – 5000 pkt.
6.            Zbigniew Zasadzki z Koła Kleparz – 4 ryby – 4990 pkt.
7.            Łukasz Ostafin z Koła Myślenice – 4 ryby – 4900 pkt.
8.            Piotr Gawlicki z Koła Zwierzyniec – 3 ryby – 3780 pkt.
9.            Marcin Pucułek z Koła Nowa Huta – 3 ryby – 3270 pkt.
10.          Kamil Opach z Koła Stare Miasto – 2 ryby – 2990 pkt.
11.          Roman Dryk z Koła Garnizonowego – 2 ryby – 1910 pkt.
12.          Piotr Buda z Koła Garnizonowego – 1 ryba – 1570 pkt.
13.          Zdzisław Opach z Koła Stare Miasto – 1 ryba – 1390 pkt.
Drużynowo rywalizację wygrało Koło PZW Nowa Huta. Kolejne miejsca zajęły:
                2.            Koło Garnizonowe
                3.            Koło Zwierzyniec
                4.            Koło Myślenice
                5.            Koło Stare Miasto
                6.            Koło Kleparz.
Oceniając frekwencję należy zwrócić uwagę na okoliczność, że liga się kurczy i wyraźnie przeżywa kryzys. Nie jest to wina Okręgu PZW, OKS ani organizatorów. Warunki uczestnictwa w KLM nie uległy zmianie i nadal są bardzo przyjazne dla każdego chętnego. Jedynie trzeba się zapisać do Wędkarskiego Klubu Sportowego przy ZO PZW Kraków. Wydaje się, że problem leży w sferze ekonomicznej i motywacyjnej. Żeby zostać ligowym puszkarzem trzeba mieć „zbroję” i „konia”, czyli trzeba być szlachcicem. Potrzebne są jeszcze pasza dla konia czyli paliwo do samochodu i wolny czas. W 2022 r. benzyna szybuje z ceną na szczyty powyżej 7 zł. za jeden litr. Nadto w terminie zawodów odbywały się komunie, co miało wpływ na ligową frekwencję. Dlatego stawiam tezę, że spadek powołań do muchy jest epizodyczny i ustąpi. Tę prognozę zweryfikuje najbliższy Puchar Tondery. Przypominam, że wędkarstwo muchowe jest widowiskowe, wciągające i przez to atrakcyjne.
 

 


5
Oceń
(3 głosów)

 

Krakowska Liga Muchowa PZW. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł