Książka wędkarska-starodawne przepisy na przynęty

/ 3 komentarzy

Przyjmuje się,że pierwszą książką wędkarską w Europie było"Jak powinno się łapać ryby i ptaki"Jacoba Kobla wydane w 1493 roku wHeidelbergu.
W średniowieczu niewielu umiało czytać ,więc adresatem było duchowieństwo i arystokracja.Autor używa zwrotu o -"przyjemności w łapaniu zwierząt",czyli są to początki sportu wędkarskiego.
Oto kilka przepisów na przynęty;
weż sera i małe robaki wodne noszące na sobie domki,trzy żółtka i ugnieć te składniki na ciasto dodajac jeszcze kamfore.ciasto wielkości grochu umieść na haczyku w czystym płótnie.

Pstrąg,lipień-
Weż czarną kurę,trzy żółtka i szafran wielkości grochu.Zrób otwór w kurze wciśni składniki i zaszyj otwór.Umieść kure w nawozie końskim na trzy,cztery dni.Po tym czasie znajdziesz w niej małe żółte robaki.Załóż jednego na haczyk a pozostałe trzymaj w zamkniętyn pudełku.

Brzana-
Wez pijawki,włóż do garnka i dodaj miodu.Pijawki zjedzą miód i zdechną.Wysusz martwe pijawki i zachowaj je.
Kiedy zamierzasz ich użyć,przekrój je na połowe i mocz całą noc w letniej wodzie,by stały się sprężyste.
Latem i zima zakładaj na haczyk

wg.Jan Wawak.
Stamford,USA.
 

 


4.6
Oceń
(25 głosów)

 

Książka wędkarska-starodawne przepisy na przynęty - opinie i komentarze

u?ytkownik3921u?ytkownik3921
0
Sam zbieram takie przepisy i jak na razie przekonuję się, że gust ryb od niepamiętnych czasów wcale się nie zmienił, tylko nam wędkarzom wydaje się, że trzeba super technologii zamiast cierpliwości i obserwacji przyrody ;-) Za ciekawostkę 5-proszę o więcej. (2009-04-11 19:17)
u?ytkownik8030u?ytkownik8030
0
No no, Przyjacielu dawaj tego więcej. Żaden doktorek tego nie napisze, bo nie maja zielonego pojęcia że istnieje coś podobnego. Czekam....... (2009-04-14 07:14)
karoltsu1karoltsu1
0
Ten sposób z 'miodowymi' pijawkami wypróbuję letnia pora,wydaje się zachęcający.Stare tez jest dobre.Artykuł na 5***** za przybliżenie starych metod.Pozdrowienia.   
(2010-02-13 18:11)

skomentuj ten artykuł