Ku przestrodze 2

/ 25 komentarzy / 2 zdjęć


Nie spodziewałem się, że aż tak pozytywnie zostanie odebrany przez czytelników tego typu materiał. Dostałem wiele ciekawych spostrzeżeń zarówno w komentarzach jak i w mailach. Dlatego postanowiłem uzupełnić poprzedni temat.

1.Kolega Marek z Podbeskidzia ostrzegał przez piciem napojów bezpośrednio z puszek, a właściwie przed piciem ich „na raty”. Niebezpieczeństwo tkwi w gryzących owadach głównie chodzi tu o natrętne osy. To bardzo realna groźba! Sam znam kilka przykrych wypadków. Znane są wypadki śmiertelne, gdy owad ukąsił osobę uczuloną. Opuchlizna gardła i wstrząs anafilaktyczny to główne jej przyczyny. Chore miejsca można posmarować maścią z hydrokortyzonem lub obłożyć lodem, w cięższych przypadkach natychmiast bezwzględnie wzywamy pogotowie. Działanie chłodzące i odkażające ma także alkohol. Jednak chyba najważniejsza jest profilaktyka i zdrowy rozsądek. Co za problem zakrywać otwarty napój kawałkiem czystej szmatki lub małym plastykowym pudełkiem, których pełno w sklepach gospodarstwa domowego. Kosztują raptem parę złotych i zajmują naprawdę niewiele miejsca! Rewelacyjnym sposobem jest wkładanie puszki do termosu. Szczególnie ma to znaczenie w upalne dni. 

WNIOSEK. Zawsze dobrze przyjrzyjmy się odstawionej nawet na chwilę puszce z napojem. Profilaktycznie pijmy przez zaciśnięte zęby, żeby niezauważony owad nie ukąsił nas w gardło.

2.Dziesięć lat temu zaledwie około 3% kleszczy zarażonych było boreliozą teraz podobno ponad 30%!!! Koledzy nie chcę Was straszyć konsekwencjami zarażenia się tą chorobą! Od razu powiem – boreliozy nie da się wyleczyć można ja tylko zaleczyć. Nie chcę kolegów straszyć, ale przeczytajcie poniższy tekst…

„Borelioza znana jest od niedawna, ale niestety zbiera coraz większe żniwo. Lekarze wciąż jednak nie są zgodni, jak powinno przebiegać leczenie. W dodatku mają też kłopoty z rozpoznawaniem boreliozy. Borelioza to choroba odkleszczowa, której pierwszymi sygnałami mogą być rumień i dolegliwości jak przy grypie.

Uwaga: rumień wędrujący występuje w ok. 30 proc. przypadków boreliozy (u dzieci tylko w 10 proc.). W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Po roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Lista objawów tej fazy jest długa. Pojawia się gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, tiki mięśni, sztywność stawów. Chory może potrójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.”

Przestraszyłem? I dobrze! 

WNIOSEK. Każdy wędkarz obowiązkowo powinien zabierać nad wodę dobry repelent przeciw kleszczom!!! Bzdurą jest stwierdzenie, że kleszcze na danym terenie nie występują. W tym roku pierwszy raz (uwaga!) w marcu „złapałem” kleszcza na łowisku, w którym wędkuję od 17 lat i nigdy ich tam nie było! 

3.Ostrzeżenie trzecie. Niby prozaiczna bezpieczna czynność dla wędkarza, jaką jest… wejście na pomost. Przeprowadziłem ankietę wśród przyjaciół – kolegów w kraju i okazało się, że minimum 70 % urazów na rybach związanych jest z lekkomyślnym wejściem na pomost lub kamienistą miejscówkę. Nawet ja nie znałem skali zagrożenia. Obciążeni sprzętem wchodzimy bez zastanowienia na stanowiska, które wymagają wstępnego rozpoznania. Bo nam się śpieszy i szkoda każdej minuty wędkowania. Skręcenia, zwichnięcia, złamania kończyn, zranienia, naderwane mięśnie, uszkodzone żebra to tylko niektóre skutki upadków spowodowanych pękniętą deską w pomoście czy luźnym kamieniem na podejściu do stanowiska. Bardzo groźne jest obtarcie nogi pomiędzy dwoma deskami. Powstałe rozległe krwiaki często muszą być usuwane chirurgicznie gdyż mogą spowodować zakażenie niebezpieczne dla życia. 

WNIOSEK. Podarujmy sobie sprawdzenie pomostu ukształtowanie miejscówki przed wędkowaniem. Poświęćmy pięć minut dla własnego bezpieczeństwa i wygody wędkowania. Naprawdę warto! Lepiej nie żałować po szkodzie. 

 


4.7
Oceń
(33 głosów)

 

Ku przestrodze 2 - opinie i komentarze

StatekRybackiStatekRybacki
+1
Słuszne porady. Choć na morzu nie grożą kleszcze a i osę ciężko uświadczyć to wiele innych niebezpieczeństw czeka na wędkarza. Wystarczy chwila nieuwagi by poślizgnąć się na pokładzie na przykład. Myślę że należałoby stworzyć swoistego rodzaju poradnik BHP dla wędkarzy, który opisywałby odpowiednie i odpowiedzialne zachowania w różnych warunkach... (2015-09-01 11:31)
piotr_bergerpiotr_berger
0
Podjąłem jeszcze raz temat boreliozy w rozszerzonej formie na prośbę czytelników chorujących na tę niebezpieczną chorobę. Okazuje się, że jest ona niestety dość częsta wśród wędkarzy. Proszę nie lekceważcie tematu!!! (2015-09-01 12:18)
kabankaban
0
Punkt pierwszy i drugi godny sprawdzenia dla wielu miłośników wędkarstwa jak i "kibicującym" znajomym, a co do trzeciego kamienie suche bądź mokre (te bardziej kontuzjogenne) bywają zdradliwe a że łowię w rzekach przekonałem się o tym wielokrotnie. Pozdrawiam. (2015-09-01 12:58)
florek13florek13
+1
BOBRY (ich nory) i bezpańskie psy w środku lasu to "najlepszy przyjaciel" każdego miłośnika pstrągów... Zawsze warto mieć ze sobą kompana pod ręką jak się wpadnie po szyję do bobrowej nory. Co do psów nie tylko w lasach mała puszka gazu nie zaszkodzi w kieszeni. (2015-09-01 15:01)
rysiek38rysiek38
+1
Co do tego odkleszczowego kur...wa to mam to na 99.9 procent i to od dzięsięciu lat ,odstawiłem ukochanego spina bo bywa że przejście dwustu metrów jest nierealne no i te "resety "co jakiś czas. p.s.co do puszkowych napoi to przelewam do zakręcanego plastiku _zabezpieczony i gaz nie ucieknie :-) ***** (2015-09-01 16:39)
Piotr 100574Piotr 100574
0
za dobre i pomocne wpisy zawsze dam dobrą ocenę ,pozdrawiam***** (2015-09-01 16:57)
perwerperwer
-3
1 była nic nie warta ,a ten wpis w tych 3 zdaniach ,to żenada . Pół wpisu gość nakłania was do picia prze zamknięte zęby ,a wystarczy napisać ,że pijac z puszki za każdym razem kładźmy podstawkę - lub czym inym zakrywajmy wlot -lub sprawdzajmy czy coś nie pływa.Lecz są to rady tatusia ,do cieci ,albo profesora ,który ma głąbów do nauczenia . A jak czytam o obtarciach z desek i krwiakach i ich konsekwencjach - te rady ,do ludzi ,gościa który nie ma bladego pojęcia o czym pisze- porażka . Nie łówcie nikaj ,bo naderwiecie mięsnie,połamiecie żebra -szkoda zebów -- najlepiej z domu nie wyłazić ,bo was samochód przejedzie ,albo przy wyjsciu na schodach zęby se wybijecie .Tak ze siedzieć w domu i srać pod siebie ,bo na kiblu też można se krzywde zrobić.Wujek dobra rada ,który ma przed sobą ludzi ze szkoły specjalnej i radzi jak se krzywdy nie zrobić.. (2015-09-01 18:35)
filip2001filip2001
0
super porady daje***** należy się za ten materiał (2015-09-01 19:17)
zbynio5ozbynio5o
0
Takich ostrzeżeń nigdy za wiele, przypominają że należy być czujnym. ***** ! Nawet po piątej puszce :))) (2015-09-01 20:00)
perwerperwer
-8
Jakie z was są dzieci ...Jak nie mozecie se poradzić z piciem piwa z puszki na rybach ,lub potrzebujecie porad ,jak sie poruszać - to ta piaskownica jest typowo dla was.Czasami przyłażą takie mamlasy do mnie do roboty i musze podziękować po dwóch dniach roboty - teraz będe odsyłał na portal wędkuje ,żeby se przeczytał jak ma se krzywdy nie zrobić w życiu. (2015-09-01 20:34)
piotr_bergerpiotr_berger
0
Drodzy Koledzy! Proszę o ignorowanie postów i opinii niejakiego perwera. Sam nick już mówi za siebie. Jak widać ma też kłopot z pokazaniem twarzy czemu się akurat nie dziwię. Ja tak będę robił. Sprawdziłem jego konto. Zero wpisów.Tylko mnogość hejtów, wyśmiewania, wyszydzania.Zmienne dane adresowe. Raz Marcin, raz Dariusz P i inne. Podszywa się też prawdopodobnie pod inne osoby. Daje wszystkim jedynki, bo pewnie tak lubi, a ponieważ ma niewielki rozumek to go bawi. Prawdopodobnie ma kłopoty z osobowością i zaburzenia emocjonalne. Proponuję tak jak ja dać mu za ocenę 0(zero) bo to sobą reprezentuje. I tyle o nim. Więcej nie warty jest jakiejkolwiek uwagi. Życzę mu szczerze postępów w leczeniu i pozdrawiam. (2015-09-01 21:43)
zbynio5ozbynio5o
0
Te majster, jakieś aleee do mnie ? U mnie też cwaniaki krótko pracują :) (2015-09-01 22:55)
skalpelskalpel
+1
Panie dariuszu weź coś se pan na wstrzymanie konia.... (2015-09-02 08:57)
perwerperwer
-6
Pyter ja oceniam wpis ,a nie Ciebie jako człowieka .Natomiast oceniam klaskaczy z jęzorem wywalonym z zadowolenia na tle tych daremnych wpisow .Tak że jak bijesz do mojej osoby ,sugerując że mam niewielki rozumek ,to zaczne pisać -oceniać wpis pod katem Twojej osoby . Musisz się nauczyć że ocena wpisu ,nie zawsze będzie pozytywna,nawet jak tylko na takie liczysz. Niestety obraza ,sugerowanie zaburzen emocjonalnych u mnie i czy u innych kolegowych źle Cie oceniających -nic nie da . Szczerze, to paradoksalnie jestem pozytywnie zaskoczony tymi wpisami ,ponieważ utwierdzają one mnie w przekonaniu ,że nie myle się w ocenie większości z was.Czyli dzieci ,duże dzieci . Będę portalowe orly sprawiedliwy w ocenach ,czy to wam się podoba czy nie. Nie bawi mnie to ,ale nie ma charakteru dupoliza ,który bije z zachwytu na takie gowno śmiete.Pokazuje rzeczywistość ,przeciwności,co stwarza skrajne emocje ,które są potrzebne i czasami zabawne . Emocje zawsze będą ,nie wiem po co ,ale taka natura człowieka. Czyli podsumowując ,wpisy Piotra dla mnie gowno warte ,jak też sam człowiek ,którego niechcem ,ale muszem ocenić...cóż ,przykro mi . (2015-09-02 11:40)
JKarpJKarp
0
" Pyter ja oceniam wpis ,a nie Ciebie jako człowieka ." " Czyli podsumowując ,wpisy Piotra dla mnie gowno warte ,jak też sam człowiek ..." Typowe pitolenie - jak się nie wie co napisać to się pisze aby dużo myśląc, że nikt tego nie przeczyta. To w końcu oceniasz wpis czy Piotra bo z tego co zacytowałem wynika, że wpis i Piotr jest jest g...warty. Pokaż swoją klasę, napisz, zrób do tego kilka fajnych fotek - chętnie poznam klasę i merytoryczność wypowiedzi bo jak na razie cytując klasyka " Pan jest zerem Panie Darku "...Wpis jest kierowany do początkujących i w zamyśle jak sądzę, ma pokazać i wskazać na co narażony jest wędkarz. Czy to źle, że ktoś o tym mówi ? Czy forum ma się sprowadzić do tego co, kto i gdzie złowił , jaki kołowrotek za 70 zł itd. A Twoja sprawiedliwość w ocenach ...hm kogo to obchodzi ? Masz patent i wiedzę żeby oceniać wpisy czy szukasz kolorowych obrazków ? Emocje są potrzebne ale te pozytywne, dobre a nie napinki w stylu " oceniam klaskaczy z jęzorem wywalonym z zadowolenia na tle tych daremnych wpisow ." (2015-09-03 06:19)
perwerperwer
-1
Janusz każdy ma prawo do subiektywnej oceny danej sytuacji ,lub wpisu.Mi pasuje kontrowersja wobec mojej osoby i zachęcam do większej awersji wobec moich poglądów ,jak tez samej osoby.Bynajmniej mam jakąś tam chęć logowania się czasami na tym portalu .Nie zmienia to faktu że z niektórymi argumentami się z tobą zgadzam ,ale jak to w życiu - samych słodyczy nie będzie. Moje poglądy nie wykluczają sympatii dla niektórych osób ,jak np. Zbynio.Janusz klasy swojej nie pokażę ,bo jak widzisz prawdopodobnie w takich wypadkach mi jej brak..No nie jest mi jakoś przykro ,a pewnie nasuwa się myśl -a szkoda...Pozdrawiam. (2015-09-03 08:29)
piotr48piotr48
0
bardzo fajny artykuł ale dlaczego fałszuje Pan zdjęciem pomostu polską rzeczywistość przecież 99% pomostów wędkarskich to konstrukcje zwodzone i są one postawione wbrew polskiemu prawu PZW to organizacja mafijna skoro uniemożliwia korzystanie z dostępu do wody wędkarzom postronnym przynajmniej dla jezior do 20ha powinny być ścisłe obostrzenia a najlepiej zakaz budowania pomostów w ogóle w ogóle ten portal z dziwną uporczywością zakłamuje polską rzeczywistość WSTYDŹCIE SIĘ PANOWIE (2015-09-03 19:05)
rysiek38rysiek38
+1
Do piotr48 .może ojciec Tadeusz rozwiąże ten problem a tak na poważnie to jak np. miejscowi wędkarze sami stworza sobie miejsce dostępu do wody to nie widze w tym nic złego bo z autopsji wiem że jak w coś włozyłem (liśmy) wysiłek to o to dbamy i na pewno nikomu to nie zaszkodzi (2015-09-03 22:33)
pstrag222pstrag222
0
No niestety coraz więcej jest kleszczy , które zarażają boreliozą. Ryzyko jest duże, Ale perwer jest odporny na to choróbsko, módl sie chłopie , abyś nie tego nie złapał. Krytykować to potrafisz,jednak sam nic konkretnego nie pokazujesz. Zrób sobie spacerek ze spinem po pstrągowych rzeczkach to zobaczymy jakim kozakiem będziesz wpadając w bobrowe nory,lub po kilku upadkach idac środkiem rzeki. Uważac trzeba na każdym kroku , a nie zgrywać kozak na każdym kroku... (2015-09-04 07:33)
perwerperwer
0
Pstrąg 222 ,bardzo dobrze . Nie ma człowieka odpornego ,sam przeszedłem sporo i widziałem sporo .Gdy służyłem w wojsku na misji i gdy byłem na przygotowaniu w Polsce - lataliśmy po lasach i polach ,brudzie i syfie tygodniami ,śpiąc w zrobionych przez siebie prowizorkach . Ja popieram przestrzeganie ,popieram dobre przygotowanie ,gdyż zapobieganie jest najlepszą obroną . Niestety nie popieram pisanie takich rzeczy przez takich ludzi ,w takim stylu i takich pierdół.Pomijam akurat sprawę kleszczy ,ale na ten temat więcej wiedzą moje dzieci od autora tego tekstu . (2015-09-04 08:22)
piotr48piotr48
0
DO RYSIEK 38 jeśli twierdzi PAN że wędkarze dbają o to co zbudowali to skąd biorą się gnijące i butwiejące łódki na polskich jeziorach i rzekach oraz rozpadające się szczątki pomostów wędkarskich? A MOŻE JEST PAN KOSMITĄ ? (2015-09-04 14:57)
rysiek38rysiek38
+1
drogi Piotrze .jak inwestuje w coś swój czas ,kasę na materiał ,robociznę to chyba logiczne jest że staram się by służyło to mi maksymalnie długo i8 dbam o to a jak to jest wspólna inicjatywa to tym bardziej powinniśmy sie pilnować wzajemnie (2015-09-04 21:46)
marek-debickimarek-debicki
0
Do Kolegi Piotr48 i innych Kolegów w temacie dbałości..... Stara prawda jak świat jest taka, że jeżeli coś jest wspólne, tzn. jest często niczyje! Nie mój pomost, nie moja łódka, nie moja stanica, ważne jest tylko to, aby tzw.G...., nie leżało pod moim progiem. Aczkolwiek znam przypadki bardzo pozytywne, jednak zawsze potrzebna jest grupa zapaleńców, drobnych inwestorów i generalnie wędkarzy zapaleńców, którzy chcą i potrafią zadbać o daną wodę. Tam gdzie jest gospodarz, nawet na wodzie dzierżawionej przez PZW, dzieje się dobrze. (2015-09-04 21:57)
pstrag222pstrag222
0
Nie można wszystkiego wkładać do jednego worka (2015-09-05 06:49)
piotr48piotr48
0
do Panów którzy odpowiedzieli na mój post zgadzam się że wędkarze budujący pomosty wędkarskie ponoszą koszty budowy i wkład finansowy tj jeśli pomost jest zarejestrowany płacą podwójną składkę PZW natomiast nie podoba mi się po pierwsze budowanie pomostów na bardzo małych jeziorkach tj ograniczanie dostępu bo te pomosty są zwodzone nie mam nic przeciwko budowaniu pomostów na jeziorach z rozległą linią brzegową i uważam powinna tu być inspekcja aby usuwać pomosty zniszczone to samo dotyczy łódek Panowie przecież naprawdę nasze wody wyglądają inaczej niż to co jest na zdjęciach jest to ostatnia moja riposta w tej dyskusji i dziękuję wszystkim Panom za uczestnictwo pozdrawiam piotr (2015-09-05 20:12)

skomentuj ten artykuł