Zaloguj się do konta

Leszcz na spławik - słów kilka

Leszcz na spławik - leszcz występuje w Polsce prawie we wszystkich wodach, zarówno w sferach przyujściowych. Nie występuje tylko w rzekach górskich i potokach.
Leszcz to gatunek ryby, która nie lubi prądu wody, w rzekach przebywa w miejscach z leniwym nurtem, mulistym dnem. To właśnie tam penetruje tam dno w poszukiwaniu larw owadów, mięczaków.
W jeziorze leszcz najczęściej przebywa w rejonie przybrzeżnego spadu w odległości kilku/kilkunastu metrów od pałek trzcin na głębokości 3-6m. Latem można je spotkać bliżej brzegów, a gdy zaczyna się robić chłodno schodzą na głębszą wodę.
W każdym jeziorze trasy wędrówek tej wspaniałej ryby są bardzo stałe i przez lata się nie zmieniają. Ryby zawsze w tych samych miejscach zatrzymują się na żarełko. Jeśli udało nam się złowić medalowego leszcza, trzeba koniecznie zapamiętać to miejsce, a napewno odniesiemy sukces w następnych połowach.

Leszcze są rybami stadnymi. Stado dla tego gatunku ryb jest jak formacja obronna, chronią się w ten sposób przed atakami drapieżników. W każdych akwenach jest kilkadziesiąt lub kilkaset stad leszczy. Gromadzą się one hierarchicznie, dobierając się wilekością i wiekiem. W związku z tym liczebność ich w stadzie bywa różna, im mniejsze i młodsze tym ich więcej.
Jak łowić okazowe leszcze ? - Moje zdanie jest takie, że zanęta nie w 100% przyczynia się do naszego sukcesu, a odnalezienie tras wędrówek tej ryby.

Jak odnaleźć taką trasę ? - Jednym sposobem na to jest zauważenie bąbelków powietrza tworzonych podczas oddychania ryb. Leszczowe pęcherzyki powietrza mają średnicę około 1 centymetra. Oczywiście można je jeszcze namierzyć za pomocą 'echosondy', ale to już rozmowa na inny wątek.

Opinie (7)

stalk75

Króciutki, nie odkrywający Ameryki, ale przydatny artykulik. Zawsze dobrze sobie przypomnieć stare wędkarskie prawdy - na pewno przydatny dla początkujących amatorów wędki. **** [2011-03-11 10:18]

Zbig28

Pierwsze słyszę, że bąbelki na powierzchni powstają w wyniku oddychania ryb ! ! !  Gdyby tak było, to powierzchnie rzek i jezior składałyby się z samych bąbli, w każdym miejscu i o każdej porze dnia i nocy !  Natomiast wiem, że takowe uwalniają się z dna podczas żerowania ryb w mule. Inaczej jednak wygląda to w przypadku pojadania przez liny, inaczej leszcze, a jeszcze inaczej w przypadku innych gatunków. Nie zgadzam się także ze stwierdzeniem, że w każdym akwenie jest kilkadziesiąt lub kilkaset stad leszczy. A w Wiśle ?  A w Odrze ? W innych rzekach ?Toż to też akweny. [2011-03-11 19:50]

niutek40

Witam, zgadzam sie z kolega powyżej bąbelki na powierzchni powstaja w skutek żerowania ryb w mule i uwalniania powietrza z niego , a nie w skutek oddychania .  [2011-03-11 20:59]

klaudiusz

Nie jest prawdą też, że leszcze zawsze przychodzą w to samo miejsce na żarełko. Od 10 lat łowie leszcze na tym samym jeziorze przez kilka miesięcy w roku i jednego roku, tak samo nęcone miejsce daje prawdziwe eldorado, a przez dwa następne w tym samym miejscu trafi się pojedynczy podleszczyk. Przekonałem się, że wpływ na to może mieć kierunek wiatrów z którego w danym roku częściej zawiewa i pewnie inne czynniki których nie znamy. [2011-03-11 23:08]

avallone78

Mój ulubiony żywiec zaraz po kleniu :)Pozdrawiam :) [2011-03-12 17:56]

marek-debicki

m.in.    http://www.rybobranie.pl/wiadomosciwedkarskie/wiadomosci/2514/1/na_tropie_leszcza

Plagiat ukryty występuje wtedy, gdy autor przejmuje fragmenty z cudzego utworu bez podania źródła i pierwotnego autora, a następnie wplata je do własnych wywodów[1]. Odnosi się to nie tylko do dosłownych zapożyczeń (słowo w słowo, kopiowanie), ale również na odwzorowaniu danego utworu przy użyciu innych wyrazów, oddających jednak dokładnie tę sama treść i konstrukcję myślową (rodzaj wywodu)[1].

[2011-03-13 21:50]

krzysiek0119

To jakieś bzdury że bąbelki powstają podczas oddychania ryb, i jaką mają średnicę. I poza tym skopiowane  [2011-04-26 19:34]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Kto zatruł Odrę?

Od kilku dni całą Polskę obiegły zdjęcia tysięcy padłych ryb z drugi…