Zaloguj się do konta

Leszcz z gruntu na jeziorze

Chciałbym napisać kilka słów o łowieniu leszczy na jeziorach z brzegu. Połów leszczy na jeziorze może być świetną zabawą i relaksem w popołudniowe dni robocze czy też weekendowe poranki. Artykuł ten będzie przedstawia tylko niektóre sposoby połowu które mogę polecić i znam je z doświadczenia. Mowa tu przede wszystkim o metodzie gruntowej. Metoda ta umożliwia nam połów na znacznej odległości.
Na początek kilka słów o sprzęcie. Jeżeli chodzi o wędzisko to potrzebujemy wędki wytrzymałej o długości 3,60 – 3,90 metra, o możliwości wyrzutu przynajmniej kilkudziesięciu gram. Kołowrotek powinien mieć w miarę dużą szpulę oraz przełożenie umożliwiające szybkie zwinięcie zestawu. Żyłka główna powinna mieć średnicę około 0,22 mm. Pamiętajmy, żeby przypon przy haczyku miał mniejszą średnicę, co w przypadku zaczepu może oszczędzić nam przykrości po stracie koszyczka zanętowego. Tracimy jedynie haczyk z przyponem. Potrzebujemy jeszcze rurkę antysplontaniową, koszyczek zanęt owy (15 – 30 gram w zupełności wystarczy), gumowy stoper oraz krętlik.
Jak zmontować taki zestaw? To proste. Po nawinięciu żyłki głównej na kołowrotek i przeciągnięciu jej przez przelotki zakładamy rurkę antysplontaniową wraz z przymocowanym koszyczkiem zanętowym. Następnie naciągamy gumowy stoper oraz krętlik. Na stoper można wziąć również ołowianą kuleczkę zaciskową jednakże osłabi to żyłkę w miejscu montażu stopera. Po zamontowaniu krętlika wystarczy założyć przypon z haczykiem ( przypon około 20 – 30 cm, haczyk: w zależności od ryby w zbiorniku – od 6 do 10). Na żyłce przy wędce musimy zamontować jeszcze tylko sygnalizator brań – istnieje wiele różnych modeli, od piłeczek po sygnalizatory świetlne czy dźwiękowe.
Jeżeli chodzi o zanętę to można kupić gotową mieszankę w niemal każdym sklepie wędkarskim. Na przynętę polecam białe robaki, kukurydzę lub pszenicę.
Życzę miłej zabawy.
'Tekst zgłoszony na konkurs wedkuje.pl'

Opinie (5)

dawcio1962

Dobry artykuł z przyjemnością mi się przyda.Oczywiście daję ***** [2011-06-06 18:58]

ypman666

fajne krótko i na temat ,5 ka [2011-06-14 18:56]

konik1986

troche słabe rozwinięcie to raczej wszyscy wiedzą [2011-07-12 09:33]

ayem

Nom... troszkę nierozwinięty temat , na początku zapowiadał się dobrze miało byc o kilku metodach połowu a temat zaczął sie i skończył na montażu zestawu. Nic o zanętach , przynętach upodobaniach ryb . No ale za chęci trójeczkę mogę dać

[2011-08-05 12:04]

użytkownik

trochę za krótko tak jak poprzedni kolega troche wiecej informacji o rybie zanetach i przynetach na tej internetowej stronie jestem początkujący ale w rzeczywistości nie, napisałeś na początku że powiesz o metodach mogłeś dodać jeszcze np. spławik (max.3) ale coś tam doradziłeś dla początkujących:) [2011-08-07 22:22]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej