Leszcz

/ 4 komentarzy

Leszcze żyjące w środkowych oraz dolnych biegach wszystkich polskich rzek oraz w różnego rodzaju wodach stojących o obfitych pokładach mułu, żyją w stadach, w jednym miejscu złowisz jedną sztukę- prawdopodobnie jest ich więcej. Młode żywią się glonami i planktonem, później owadami. W pełni dorosłe osobniki jedzą właściwie wszystko- rośliny wodne, larwy owadów,małe ryby i bezkręgowce żyjące na dnie. Niekiedy całe stada spławiają się po powierzchni- znak, że będą za chwilę żerować. Nie są wybredne w doborze pokarmu- złakomią się na kukurydzę, robaki, kulki proteinowe a nawet chleb- pod warunkiem podania przynęty na lub przy dnie. Tarło leszcze odbywają pod koniec maja lub początek czerwca gdy woda osiągnie temperaturę do 14- 17 stopni C. W pierwszym roku życia małe leszcze osiągają długość 7,5do 12,5cm, po pięciu- sześciu latach ryby ważą około kilograma, a wagę 2-3 kg osiągają dopiero w dziesiątym roku życia

 


4
Oceń
(24 głosów)

 

Leszcz - opinie i komentarze

SiwyDymSiwyDym
0
rzeczowy i dokładny opis
(2011-03-08 23:54)
cobra1122cobra1122
0
Lubie jeżdzic na leszcze bo właśnie żerują w stadach i są częste brania tylko co mnie u nich przeraża to ten ich śluz który zostaje na wszystkim pozdrawiam. (2011-03-13 15:27)
kkoossaa1kkoossaa1
0
Niestety coraz więcej słyszę o złapanych leszczach, które mają pasożyta - tasiemnca.
Czy jest to niebezpieczne dla człowieka ?
(2011-03-16 16:57)
troctroc
+1

Tasiemiec - przedstawiciel płazińców czyli robaków płaskich (ciało ma spłaszczone). Tasiemce są pasożytami. Ciało segmentowane z widoczną główką. Nie posiadają przewodu pokarmowego, wykorzystują oddychanie beztlenowe. Pokarm pobierają całą powierzchnią ciała bezpośrednio z jelita żywiciela. Rozwój tasiemca jest złożony i odbywa się zwykle z udziałem kilku żywicieli pośrednich.

Bruzdogłowiec lub tasiemiec rybi. Zakażamy się nim jedząc ryby surowe, niedogotowane lub słabo wędzone. Żyje w przewodzie pokarmowym gospodarza długo. Jaja z kałem ludzkim dostają się do wody, gdzie przez 3-5 tygodni dojrzewają, a następnie są zjadane przez ryby, w których tkance mięśniowej rozwijają się.

Ligula - Larwy liguli przechodzą kolejne etapy rozwoju w ciele dwóch żywicieli pośrednich:
jaja spożywane są najpierw przez widłonogi. Po spożyciu widłonoga przez rybę dalszy rozwój następuję we wnętrzach ryby. Liguloza - choroba wywołana przez ligulę. Objawia się wzdęciem powłok brzusznych ryby. Chore ryby z rozdętym brzuchem pływają tuż pod powierzchnią wody stając się żerem ptaków rybożernych, będących zwykle żywicielem ostatecznym liguli. Postać dorosła liguli wyrasta do 1 metra długości.

Jeżeli podczas patroszenia ryby znajdziemy w jej jelitach tasiemca, to jej mięso, po gotowaniu lub smażeniu, można jeść bez obawy. Inna sprawa to względy estetyczne takiej potrawy.

Skopiowano ze strony:

http://www.fishing.pl/slownik/zwierzeta/tasiemiec (2011-03-19 10:00)

skomentuj ten artykuł