Linek i nie tylko

/ 6 komentarzy / 4 zdjęć


Witajcie

Minęło już trochę czasu, obyłem się z kijem i wodą - nie jestem już takim początkującym wędkarzem.

Cała ta historia działa się w roku ubiegłym (2012) i tęskniąc za wiosną i rybkami Wam ją opowiem.

Do tej pory zawsze jeździłem na rybki nad Narew (Czarnowo), kanałek Żerański lub na łowisko "Okoń" ale od tamtego roku dzięki Lilianie, Wojtkowi i Maćkowi zacząłem odwiedzać mazury.
Zacząłem zapuszczać się nad jezioro Luterskie:
Jezioro Luterskie - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Kolno, leżące na terenie Pojezierza Olsztyńskiego

Jest jeziorem typu sielawowego. Morenowe jezioro rozciągające się z północnego wschodu na południowy zachód, o urozmaiconej linii brzegowej, z dużymi półkolistymi zatokami na północy i północnym zachodzie oraz wyspą w tej partii akwenu. W części północno-wschodniej przewężenie łączy jezioro Luterskie z trzecią zatoką, wyodrębnioną czasem jako jezioro Luterskie Małe[potrzebne źródło]. Jezioro Luterskie łączy się rowami z jeziorami Bierdawami i Kikitami, a z jego południowo-zachodniego końca wypływa rzeka Symsarna do jeziora Ławki. Wysokie i dość strome brzegi są od strony południowej porośnięte lasem, na pozostałych partiach dominują pola uprawne i łąki. Przy północno-wschodniej zatoce leży wieś Lutry, a przy południowej części wschodniego brzegu Kikity.

Jezioro jest obecnie dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie Olsztyn.


Moje opłaty PZW poszły ...... ale mam :) musiałem wykupić licencję u gospodarza - jak zawsze full też na dorożkę :)

Pojechałem po raz pierwszy - piękne jezioro - zakochałem się po uszy, dostęp z brzegu trudny, wręcz nie możliwy ale miałem łódkę. Pierwszy wypad w majówkę :) Piękna pogoda, woda, przyroda, WĘDKI i ryba - wtedy niestety tylko Wzdręgi. Drugi i trzeci wyjazd w wakacje i WZDRĘGi i LESZCZE, ale......
Siedzimy na łódce, łowisko podnęcone przez trzy dni (kukurydza, zanęta trapera) i wędkujemy (z kolegą Wojtkiem) śpiewając: To były dzikuny ten kolor ...... włosów tak zwą...... (dzikun na mazurach to biały robak), słońce prażyło więc przygrzało ... "to były piękne dni, to były piękne dni kiedy uczyłaś mnie wymawiać imię swe .... dzikunyyyyyyyyyy".
I u Wojtka na zwykłym ruskim teleskopie spławik zaczyna dziwnie tańczyć, nagle szczytówka poszła prawie pod dno łódki. Krzyczę TNIJ - zaciął - hol - ale szczytówka nadal wygięta. Łapki latają, nie wiadomo co robić - POWOLI DAWAJ - hol - tak z 10 min., szczytówka trzeszczy, żyłka naprężona tylko patrzeć jak walnie ..... Ale doholował..... wszystko do tej pory WZDRĘGI i LESZCZE a tutaj jaki piękny PROSIAK - LIN- najpiękniejsza ryba naszych wód.
Ale nie po to jeździłem na te mazury.... Spining nie ochrzczony, w maju nic, w wakacje nic :( Pojechałem na jesieni. Pogoda pod psem i znów WZDRĘGI i LESZCZE. : ( :( :( W ostatnim dniu przy paskudnej pogodzie jedziem z dorożką :) I nie jakiś super - ale mam - pierwszy, samodzielnie złowiony i odhaczony pistolet. Piękny nakrapiany zielony SZCZUPACZEK :). Wkrótce znów tam wracam :)

Pozdrawiam

 


5
Oceń
(16 głosów)

 

Linek i nie tylko - opinie i komentarze

Lin1992Lin1992
0
Lin to ryba na której punkcie mam olbrzymiego bzika. Wpis oczywiście na 5. (2013-04-09 14:05)
u?ytkownik131131u?ytkownik131131
0
Ach miło się czytało (2013-04-09 14:52)
w-marcin-59w-marcin-59
0
Dla mnie za daleko. Ale czytając takie opowiadania wydaje mi się, że tam właśnie jestem. No i te liny, piękne zielone niby nie z tego świata. (2013-04-09 14:57)
roman55roman55
0
Linek to rzeczywiście jedna z najpiękniejszych rybek w naszych wodach -czyste stare złoto. Z przyjemnością Potrze przeczytałem reportażyk z wyprawy. Pozdrawiam zostawiając ***** (2013-04-09 15:43)
ekciakekciak
0
piękne rybki :D 5***** (2013-04-09 20:26)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
***** (2013-05-08 16:24)

skomentuj ten artykuł