Liny ze starorzecza Bugu

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć


Sierpień kiedyś był moim ulubionym miesiącem do połowów lina. Będąc nad Bugiem w pobliżu starorzecza nie wyobrażałem sobie żeby nie spróbować choć jednego wieczoru czy ranka poświęcić na łowienie lina.

Lin jest rybą raczej łatwą do złowienia. Trzeba pamiętać tylko o trzech sprawach. Zanęcić, cierpliwość i cisza. Skoro wyjazd kilkudniowy to można nęcić lina na starorzeczu a łowić na Bugu a po kilku dniach przesiąść się z kijami nad starorzecze i wyciągać profesorki raz po raz.
Wieczorem poszedłem z bratem na poszukiwanie miejscówki. Znaleźliśmy sobie po jednej. Zanęciliśmy zanętą Robinson Tench & Carrasio pół na pół z Catch MVDE specjalnej mieszanki na stojącą wodę w okresie letnim a do tego puszka kukurydzy.
Posiedzieliśmy chwilę nad wodą obserwując taflę wody. Po chwili ciszy usłyszeliśmy pluski w trawie na skraju starorzecza. Kiedy zwróciliśmy w tym kierunku wzrok jednogłośnie stwierdziliśmy, że lin się trze. Po chwili widoczne było już kilkanaście sztuk. Z jednej strony to dobra wiadomość, to znak, że liny są. Z drugiej lin podczas tarła raczej nie interesuje się jedzeniem. Mieliśmy mieszane uczucia bo w końcu co tym linom dolega, powinny się w czerwcu wytrzeć.

Po kilku wieczorach nęcenia nadszedł czas na łowienie. Nad wodą byłem oczywiście przed wschodem słońca. Jeszcze nie zarzuciłem zestawów a już widziałem pianę na powierzchni w miejscu nęcenia. Taki widok daje sporego kopa adrenaliny. Zestawy poszły do wody. Na pierwsze branie trochę trzeba było poczekać. Na dodatek nie zaciąłem. Kolejne znów nietrafione. Już zacząłem się obawiać, że coś nie tak z zestawem ale za trzecim razem siedzi. Lin co prawda nie wielki bo około 30cm ale zawsze to lin a po niego tu przyszedłem. Po zakończonym holu miałem się pochwalić bratu ale zauważyłem, że na czterech wyciąga coś z wody. Tez złowił lina. Po udanym holu przerwa prawie godzinna. Następnie spławik zaczyna lekko podskakiwać aż w końcu odjeżdżać wędka w górę i kolejny hol. Kolejny lin w podbieraku.
Niestety upał nie dał mi posiedzieć dłużej na otwartej niezacienionej przestrzeni. Mimo krótkiego pobytu nad starorzeczem byliśmy z siebie zadowoleni. Przyszliśmy z zamiarem złowienia lina a złowiliśmy po dwie sztuki. Plan wykonany.

Zestaw 1
VDE-Robinson Feeder-Method Nano Core TX2 3,3m 55g
Kołowrotek Robinson Method Runner FD
Żyłka VDE- Robinson Team Pro FeederÂÂ 0,2
Koszyczek Robinson ECO 10 g
Haczyk Robinson Titanium Kaizu 235 BN nr 8

Zestaw 2
Kij Robinson Bolognese BX 6m
Kołowrotek Robinson Tracker 206
Żyłka Tanaka
Spławik Tim Skrzetuski
Przypon z żyłki Supercup 0,128
Hak Robinson Umi Tango 230 N Pro Tench rozmiar 6

 


3.9
Oceń
(14 głosów)

 

Liny ze starorzecza Bugu - opinie i komentarze

barrakuda81barrakuda81
0
W moim przypadku spławik i grunt poszły niemal całkowicie w odstawkę ale kiedyś tak nie było.Pamietam wstawanie o drugiej w nocy żeby dobrać się do wielkich karasi z zanęconej miejscówki.Tam lin był bonusem, ekstra nagrodą.Z tymi największymi oczywiście przegrywałem bo łowiąc wśród roślin typu grążel nie ma możliwości zatrzymania naprawdę dużego lina na siłę.Poprostu się nie da...Chyba że plecionka 0.20 i kij karpiowy ale kto chciałby tak łowić liny? Piękne ryby, jedne z ładniejszych w naszych wodach. (2018-09-01 09:18)
Bugowy LowcaBugowy Lowca
0
o jakim starorzeczu kolega pisze?? (2018-09-07 14:42)
Jakub WośJakub Woś
0
Bugowy Lowca odpowiedź na prywatnej poczcie (2018-09-07 19:52)
andrzej-zachcialandrzej-zachcial
0
W Gdańsku po awari oczyszczalni na Motławie można łowić ,piękne i dorodne ryby pokazała sie certa dorodny leszcz a certa jest wyczulona na zanieczyszczenia a więc jakość wody uległa poprawie. (2018-09-14 19:42)

skomentuj ten artykuł