Łowienie i opis karasi

/ 13 komentarzy / 5 zdjęć


Witam.
W tym wpisie opisze własnymi słowami rybę "Karaś"
Ogólnie opiszę to co o niej wiem i jak ją łowię.

Są 2 główne odmiany karasia:Karaś srebrzysty(japonka) i karaś złocisty(pospolity),jeszcze można by było dodać karasia "ogrodniczego" czyli tego co żyję w oczkach wodnych,ale również jest on spotykany nad jeziorami czy stawami.
Karaś złocisty jest prawdopodobnie naszą rodzinną rybą,a karaś srebrzysty pochodzi z Chin.
Karasie są nam znane z dużej wytrzymałości na niski poziom tlenu,są to ryby które potrafią żyć w oczkach leśnych nawet takich po 3x3m i 1 m głębokości,karasie również możemy zaliczyć do świetnych przynęt służących do połowu szczupaków,a dokładnie są świetną przynętą jako żywiec,są one ruchliwe,długo potrafią wytrzymać na kotwicy i dobrze sprowokować szczupaka.
Karasie są rybami które w niedużych stawach bardzo szybko i licznie się mnożą,ich tarło trwa od Maja do Lipca.
Mając własny nie duży staw nie radzę wpuszczać karasia,sam z własnego przykładu wiem że pełni on rolę szkodnika.A dokładnie szybko i licznie się rozmnaża i staje się szybko dominującą rybą w stawie,a gdy jeszcze nie mamy pompki czy nie kopiemy przerębli w stawie,to szybko inne rybki mogą nam zdechnąć z powodu braku tlenu,który został wykorzystany przez dużą ilość karasi.
Rekord Polski karasia to 4 kg i 53 cm.Gdy karasi jest mało i mają oni pod dostatkiem jedzenia to całkiem szybko rosną,praktycznie jak lin.Gorzej jest gdy karasi jest dużo,wtedy one potrafią karłowacieć i dorastają zazwyczaj do 15 cm.
Do po połowu karasi możemy użyć wielu metod,ale głównie do połowu karasi używa się metody spławikowej i gruntowej.
Karasie są rybami które świetnie żerują pod powierzchnią jak i również na dnie,więc śmiało możemy je łowić z powierzchni np: na skórkę chleba i również z dna na feeder.
Karasie żerują od razu po roztopach,zazwyczaj od Kwietnia do Października,chodź zdarza się nam łowić regularnie karasie w Listopadzie czy Marcu,a nawet czasami w styczniu czy lutym.
Ja gdy łowię karasie to używam feedera o długości 360 cm i o ciężarze wyrzutowym do 80 lub 100 gram.Szczytówek używam tych najbardziej czułych i miękkich,dlatego że karasie czasami biorą delikatnie i lubią pobawić się naszą przynętą.
Żyłki używam od 0,18 do 0,25 mm zależy to od warunków i wielkości poławianych ryb.
Co do przyponów to używam ich tak: gdy żyłka główna ma 0,20 to przypon u mnie ma 0,16mm lub 0,18 a gdy żyłka 0,22 do przypon 0,20 lub 0,18.
Gdy łowię metodami gruntowymi to na hak najczęściej zakładam kukurydzę lub czerwone robaki.
Łowią karasie na spławik używam wędki odległościowej Robinson CarboMix Match,ma ona 390 cm i ciężar wyrzutowy od 8 do 25 gram.
Żyłek do wędki spławikowej używam od 0,16 do 0,20.
Wędka służąca do połowu karasi powinna być w miarę miękka i elastyczna,nasza wędka powinna dobrze amortyzować odjazdy karasi,dzięki dobrej amortyzacji odjazdów i dobrze ustawionego hamulca mamy małe szanse na to że spadnie nam karaś z haczyka.
Spławików używam od 2 do 4 gram,przeważnie waglerów.
Dla mnie uniwersalny przypon powinien być w granicach 30 cm.
Przynęty:
Karaś bierze praktycznie na wszystkie,dla mnie sprawdzonymi przynętami na każdej wodzie są czerwone robaki,chleb i pęczak.
A co do kukurydzy i białych robaków to karasie nie zawsze na nie biorą,to raczej zależy od przyzwyczajenie,bo już miałem wiele takich sytuacji na różnych łowiskach gdzie karasie nie ruszali ani kukurydzy ani białych robaków,a gdy na hak dało się czerwonego robaka czy chleb to rybka za rybką.
Co do zanęt,to ja sam testowałem dużo zanęt,na dużej ilości łowisk przez kilka lat i najlepszymi zanętami na karasie okazały się Lorpio Extra karp i lin-karaś oraz zanęta Mundial Lin-Karaś.Praktycznie zawsze te zanęty przynosili efekty w postaci wielu karasi.
Do zanęt często dodaje jaki dodatków chleb belgijski,troszkę kukurydzy czy białych robaków,dobre efekty mogą być również po dodaniu czerwonych robaków i gotowanej pszenicy.Do artykułu dorzucam jeszcze film.Chciałbym przypomnieć że film nie jest jakiś mega profesjonalny i do tego był kręcony na łowisku prywatnym(według was w bagnie).
Ja osobiście karasie najczęściej łowię na swoim własnym stawie i właśnie z swojego stawu czerpię najwięcej doświadczenia.
Karasie również łowiłem na wodzie PZW i wielu innych łowiskach(u nas praktycznie na każdym łowisku są karasie)
W tym wpisie opisałem łowienie i opis karasia według mnie i według mojego doświadczenia.
Błędów ortograficznych powinno być bardzo mało,bo z tego co wiem na tej stronie jest to bardzo przestrzegane.

Pozdrawiam i życzę połamania w sezonie 2014

 


4.7
Oceń
(24 głosów)

 

Łowienie i opis karasi - opinie i komentarze

nizgornizgor
0
Karaś ogrodniczy? HAHAHA Kawał roku. Co do zanęt,to ja sam testowałem dużo zanęt,na dużej ilości łowisk przez kilka lat i najlepszymi zanętami na karasie okazały się Lorpio Extra karp i lin-karaś oraz zanęta Mundial Lin-Karaś.Praktycznie zawsze te zanęty przynosili efekty w postaci wielu karasi. Nie kłam, proszę, jedynym łowiskiem dla ciebie są dziury po ciągniku na podwórku. (2014-01-23 19:27)
nizgornizgor
0
5***** za dowcipny wpis. Proszę o przeniesienie do działu HUMOR (2014-01-23 19:28)
użytkownik146431użytkownik146431
0
Kolego nizgor,co Ty taki uszczypliwy.Weź korektę na wiek autora. Widzę Rafał,że co raz bardziej przykładasz się do pisowni.Bardzo dobrze.No może nie jest jeszcze idealnie,ale jest progres. Co do samego artykułu.Hmmmm.Ameryki nim nie odkryłeś,no ale po prostu napisałeś o rybie którą znasz.Na zachętę leci 5. ps.Strasznie grube te przypony robisz. (2014-01-23 20:22)
ZielanZielan
0
Jest lepiej niż było :) Pozdrawiam (2014-01-23 20:47)
JKarpJKarp
0
Rafał kto Ci wiąże haczyki? Bo jak patrzę na fotkę na której jesteś w czerwonej kurtce z kapturem to mam wrażenie, że zawiązałeś haczyk na węzeł z kokardką ;-) Poza tym jest rzeczywiście dużo lepiej niż kiedyś. (2014-01-24 08:07)
weekendowy moczykijweekendowy moczykij
0
***** :) pozdrawiam (2014-01-24 12:16)
marciin 2424marciin 2424
0
Bardzo dobrze kolego trzymaj tak dalej, a z każdym wpisem będzie coraz lepiej jestem tego pewny. Karaś to dobra rybka dla początkujących i wiele cię nauczy, kiedyś u mnie było jej sporo nawet w rzekach, dziś trudno o nią nawet w własnym stawie. Na uszczypliwe komentarze nawet nie reaguj, bo ci co je piszą to nawet w połowie nie potrafią opisać tego co ty. Powiem ci jeszcze, że nie urodził się taki co by miał sposób na ryby dlatego to takie fascynujące hobby. Nie poddawaj się i dąż do celu, a rybki na pewno ci to wynagrodzą. Pozdrawiam i piątal Kolego. (2014-01-24 14:10)
WedkarstwomazowieckieWedkarstwomazowieckie
0
JKarp zdjęcie w czerwonej bluzie jest jeszcze z 2011 roku więc to 3 lata,jeszcze wtedy nie umiałem dokładnie wiązać haczyków. I dzięki za pozytywne słowa. (2014-01-24 14:59)
zbyszek73zbyszek73
0
Rafał nie zważaj na kretyńskie wpisy rób to co lubisz pisz nie poddawaj się ;) ***** (2014-01-29 14:29)
użytkownik130601użytkownik130601
0
Dobrze jest a będzie jeszcze lepiej :) Nie zwracaj uwagi na hejterów ;) daje 5 (2014-01-29 14:29)
grzegorz-pokojsgrzegorz-pokojs
0
Pozytywnie ,pełen szacun tylko że z rybami to jak z kobietami nigdy nie dogodzisz:) Ja osobiście dużo łowie karasie i na wiele przynęt próbowałem je złapać lecz największą sztukę jaką złowiłem( 39 cm) dodam jeszcze ze srebrzysty złapałem po prostu na czerwonego gnojaczka. Powodzenia samych okazów (2014-02-05 20:20)
ptysioptysio
0
Rafał lubie ogladac twoje filmy na yt dużo sie ucze z twoich filmuw obyś tworzył jeszcze wiecej filmuw pozdro.PS pozdr€w mnie na filmach jako patryk rogowicz (2014-02-11 12:13)
RadoslawMRadoslawM
0
W tym wpisie opisze własnymi słowami ;-) (2015-01-25 23:03)

skomentuj ten artykuł