Łowienie na żywca dla początkującego.
Jan Nowak (dobrywedkarz)
2015-05-24
Witam! W dzisiejszym artykule postaram się opisać od podstaw metodę żywcową dla początkujących wędkarzy lub takich, którzy pierwszy raz chcą spróbować tej metody. Metoda żywcowa polega na łowieniu na zestaw spławikowy, w którym przynętą jest żywa rybka. Na tę metodę można łowić sandacze, okonie, sumy, lecz przede wszystkim szczupaki. W związku z tym, że łowienie szczupaków na żywca jest najłatwiejsze i według mnie z największym prawdopodobieństwem złapania ryby a i zdobycz jest piękna toteż przedstawię dziś sprzęt i sposób na szczupaka na żywca.
Wędka
Wędka do tej metody powinna mieć przede wszystkim jedną cechę: duży ciężar wyrzutowy to jest min .80-100 g. Możemy do tej metody użyć składanej karpiówki, teleskopowej karpiówki, sumowego spinningu a także wędki morskiej lub po prostu mocnej gruntówki. W tym roku zacząłem też używać i to z powodzeniem feedera o ciężarze wyrzutowym 160 g. Można oczywiście spróbować feedera, lecz musi mieć on minimum 150 g wyrzutu według mnie i należy założyć najtwardszą szczytówkę. Jest to spowodowane tym, że szczytówka w feederze jest po prostu delikatniejsza niż w innych wędkach, więc musi mieć on większy ciężar wyrzutowy niż inne wędki. Oczywiście ciężar wyrzutowy będzie zależał przede wszystkim od wielkości używanych żywców. Wędka o ciężarze wyrzutowym 80 g poradzi sobie z uklejką niedużą lub niedużym karaskiem ale z większą płocią lub krąpiem już nie zawsze. W związku z tym lepiej kupić wędkę z nieco większym ciężarem wyrzutowym niż za małym, ponieważ nigdy nie wiadomo jakiego żywca będziemy zmuszeni użyć. Długość powinna być co najmniej 3,30 m według mnie. Idealną długością będzie 3,60 do 3,90 m. Dłuższą wędką będzie trudniej manewrować a zbyt krótka uniemożliwi dalsze zarzucenie zestawu i skuteczne zacięcie z większej odległości. Kiedyś używałem jako wędki sumowego spinningu o długości 2,40. Wędką można było zarzucić praktycznie każdy żywiec, lecz taka długość często uniemożliwiała skuteczne zacięcie.
Kołowrotek
Powinien mieć tylko dużą pojemność. Powinien pomieścić minimum 200 m żyłki 0,25-0,30 lub plecionki średnicy 0,14-0,16. Może być z wolnym biegiem choć ja go osobiście nie używam. Po prostu otwieram kabłąk co daje luz żywcowi przez co pływa bardziej naturalnie i mniej się plącze. Jeżeli jest branie zamykam go i zacinam. Jeżeli będzie kołowrotek z wolnym biegiem i będziemy go używać to aby uzyskać efekt podobny jak przy otwartym kabłąku musimy mocno poluzować hamulec a za każdym razem przed zacięciem bardziej go skręcać. W momencie zacięcia, które często jest energiczne jest duże szarpnięcie, które nie może wysnuć żyłki z kołowrotka, ponieważ wtedy szczupak się nie zatnie, lecz z kolei jeżeli szczupak nagle się zerwie do ucieczki to żyłka musi schodzić ze szpuli aby zestaw się nie zerwał.
Linka
Możemy użyć albo żyłki w rozmiarze spokojnie 0,25-0,30 albo plecionki 0,14-0,16. Plecionka jest sztywniejsza przez co lepiej zatniemy na większej odległości, lecz z kolei droższa. Ja osobiście obecnie używam żyłki w rozmiarze 0,25 Dragon Maxima Carp&Feeder lub Match&Feeder, które są mało rozciągliwe i szybko tonące. Mają według mnie jedną z najlepszych cech żyłki - cenę i najlepszą cechę plecionki - małą rozciągliwość umożliwiającą szybkie i dobre zacięcie.
Spławik
Jego gramaturę dobieramy w zależności od wielkości żywca. Według mnie najlepsze będą 10-12 gramowe, które też używam, ponieważ taki zestaw nie zmęczy szybko średniej uklejki i nie spowoduje zatonięcie spławika przy założeniu większej płoci. Możemy założyć przelotowy "bokiem" lub całym korpusem". Nie ma różnicy jest to tylko kwestia wyboru. Można też użyć spławików stałych. Zakładamy je wyjmując antenkę wraz z kilem z korpusu następnie przekładając żyłkę przez sam korpus i na koniec wciskamy antenkę z kilem. Możemy wtedy regulować dowolny grunt przesuwając spławik po żyłce w górę lub dół. Nie używamy wtedy stopera w zestawie.
Obciążenie
Najlepiej jest zastosować przelotowe podłużne ciężarki ew. te z krętlikiem. Do spławika 10 g zakładam ciężarek przelotowy 5-7 g zależy od żywca im mniejszy to zakładam te 7 g jeżeli duży to 5 g a przeważnie 6 g na te średnie żywce w normalnych warunkach. Raczej nie powinniśmy stosować śrucin aczkolwiek jeżeli ktoś chce się bawić w szeregi śrucin na lince i dawanie za każdym razem nowych w przypadku składanych wędek gdzie musimy robić zestaw od nowa za każdym razem to proszę bardzo.
Koralik
Umieszczamy go tuż przed przyponem wolframowym na żyłce aby chronił nasz węzeł przed uszkodzeniem. Musi mieć taki rozmiar aby po przesunięciu na węzeł skrył go całego.
Przypon
Osobiście stosuję przypony wolframowe z agrafką na którą zakładam kotwiczkę. Długość optymalna to 25 cm i wytrzymałość 10 kg. Jeżeli weźmie nam większy szczupak i połknie głębiej krótszy przypon może być za krótki, ponieważ szczupak połykając bardzo szybko dotrze do żyłki, którą może przeciąć. Używam przyponów wolframowych z Jaxona 4 zł za paczkę gdzie są 2 przypony są w mojej opinii bardzo dobre i nigdy mnie nie zawiodły.
Hak
Osobiście używam kotwiczek, ponieważ dają nam większą pewność zacięcia i mniej spada żywiec podczas zarzucania. Zakładam je na agrafkę przyponu wolframowego. Jest przesąd, że żywiec zahaczony na kotwice jest mniej żywy i szybciej zdycha. Jest to bzdura. Wystarczy, że zahaczymy tylko za jeden grot a pozostałe będą odkryte i żywiec zachowuje się normalnie i rzadko zdycha. Możemy oczywiście też spróbować haczyków z oczkiem.
Stoper
Używam czarnych, gumowych, najpopularniejszych stoperów. Musi być on właściwie dobrany do średnicy żyłki, aby można go przesuwać po żyłce aby zmienić grunt, lecz nie może się przesuwać pod naporem spławika.
Przynęta
Najczęściej używam na żywca uklei lub płotek wielkości 10-13 cm. Najlepiej jest używać tego żywca, którego jest najwięcej w łowisku i występuje głównie w takiej wielkości na jakie poluje szczupak tj. 10-15 cm. Możemy używać płoci, wzdręg, karasi, uklei, kiełbi, jazgarzy, krąpi ew. małych leszczyków.
Miejsce
Najlepszym miejscem na łowienie żywca jest odległość 2-4 m od chmury zanętowej którą tworzymy łowiąc przy okazji na bata lub spławikówkę zarówno z nastawieniem na leszcze lub płocie jak i na drobnicę, ponieważ i tak czy siak zanęta tę drobnicę zwabi. W takiej odległości najczęściej stoi szczupak i czycha na ofiary, które odłączą się od chmury zanętowej. Innym sposobem jest po prostu zarzucenie w okolice trzcin, zwalonych gałęzi czy zarośli które najprawdopodobniej są kryjówką szczupaka. Jeżeli chodzi o grunt, który mamy ustawić to drobnica jest w słoneczne dni przeważnie 30-50 cm pod powierzchnią wody. Szczupak siedzi 20-30 cm od dolnego skraju ławicy drobnicy, ponieważ ma wzrok skierowany ku górze i atakuje sztuki siedzące najniżej tej ławicy, od dołu. Ustawiamy więc grunt około 60-90 cm. Jeżeli dzień jest pochmurny to drobnica siedzi głębiej o 20-35 cm więc grunt jest większy o te 20-35 cm czyli jest około 80-120 cm. Jeżeli nie bierze w taki sposób lub łowimy bez chmury zanętowej po prostu niedaleko trzcin lub gałęzi zwiększamy grunt aby był mniejszy o 50-70 cm od głębokości łowiska.
Szczypce i rozwieracz
Powinniśmy się zaopatrzyć przed wyprawą w szczypce i rozwieracz do paszczy. Koszt tych rzeczy to około 20-25 zł. Szczypce pozwolą nam chwycić za kotwicę i ją odpiąć z paszczy szczupaka a rozwieracz pomoże nam rozszerzyć paszczę i dotrzeć do kotwicy.
Końcowy zestaw
Więc końcowy zestaw wygląda tak stoper, spławik (jeżeli jest stały to nie ma stopera), obciążenie, koralik, przypon wolframowy z kotwiczką, na którą zakładamy żywca.
Zdjęcia umieszczone w artykule nie są mojego autorstwa.