Łowienie na ziemniaka

/ 2 komentarzy

Jedną z popularnych przynęt wędkarskich są właśnie te popularne warzywa. Co więcej ziemniaki są atrakcyjne tylko dla większych ryb, także jeżeli planujemy właśnie takie złowić powinniśmy się poważnie zastanowić nad skorzystaniem z przynęty ziemniaczanej.


Najlepiej na ziemniaki reagują nie tylko karpie, ale również leszcze, liny oraz klenie. Jednak ziemniak nie powinien być byle jaki! Najbardziej skuteczne są ziemniaki młode, o niezbyt dużych gabarytach – optymalna będzie wielkość piłki golfowej. Ziemniaki takie należy ugotować w skórkach, jednak powinniśmy pilnować, aby nie były one rozgotowane, bo przecież muszą trzymać się na haczyku. Po ugotowaniu ziemniaki powinniśmy obrać. Istnieje również wiele innych sposobów przygotowywania przynęty z ziemniaka.

Można ją zrobić na przykład z puree ziemniaczanego, co ciekawe w niektórych środowiskach sprawdzają się także frytki! Dlatego czasem warto jest poeksperymentować jeżeli chodzi o ziemniaczane przynęty, gdyż nigdy nie wiemy co będzie odpowiadało rybom w danym środowisku. Co więcej, aby nasze połowy były udane, warto jest najpierw przyzwyczaić trochę ryby do obecności ziemniaka w ich środowisku jako pokarmu poprzez wrzucenie na przykład kilku gniecionych ziemniaków tam, gdzie one żerują.

Co ciekawe ryby reagują na przynęty ziemniaczane jedynie przez krótki czas – jak widać nie są one takie głupie jak nam się wydaje. Dlatego połowy na ziemniaka są najlepsze w pierwszym dniu, w którym stosujemy tę przynętę, następnie ryby się do niej przyzwyczajają i przestają na nią reagować. Chociaż jak już wspomniałem ryby do głupich nie należą, również wędkarze wymyślili kilka sposobów na uśpienie ich czujności. Polegają one na zmienia barwy przynęty ziemniaczanej, a także jej zapachu.

Połowy na ziemniaka najlepiej przeprowadzać przy użyciu gruntówki, ponieważ ziemniak jako przynęta do najlżejszych nie należy. Ze względu na ciężar ziemniaka przynętę z niego wykonaną łatwo nam będzie zarzucać, niestety ma to również swoje wady – może się zdarzyć, że wpadnie ona głęboko w muliste dno, a wtedy sukcesu w połowach raczej nie odniesiemy. W związku z tym lepiej jest zabrać ze sobą duże ilości ziemniaków, bo ich straty podczas wędkowania mogą być całkiem spore.

 


5
Oceń
(14 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)
Łowienie na ziemniaka - opinie i komentarze

AnteoZamboniAnteoZamboni
0
Witaj :) piszesz o duzej stracie ziemniaków oraz o przyzwyczajaniu się ryb do tej przynęty. Zauważ, że jeżeli łowisz na mulistym łowisku trzeba ostrożnie obchodzić się z ta przynęta ze względu na to że ziemniaki ktore leża zakopane w mule zaczynaja kisnąć co wyłacza miejscówke na wiele łądnych dni. Więc może nie chodzi tu o wybredność rybn a jednak o zakwaszone dno i smierdzacy muł. Z reguły jest tak, że jezeli ryba przyzwyczai sie do nowej przynęty jest ona wstanie brać na nią na okrągło tylko trzeba uwazac z neceniem ziemniakami a na hak zakładac odpowienio ugotowanego kartofelka najlepiej pokrojonego w kostke.
(2011-02-27 23:25)
kwas1423kwas1423
0
Wszystko fajnie, gdyby tylko nie fakt, że artykuł skopiowany z innej strony. (2013-01-31 17:52)

skomentuj ten artykuł