Łowienie ryb z łodzi motorowych - kilka informacji

/ 4 komentarzy

Od wielu lat wszelaki sprzęt pływający był używany zarówno w łowieniu na wędkę jak i rybactwie .Warto jednak wiedzieć o przepisach, których należy przestrzegać podczas poruszania się po zbiorniku, w którym chcemy łowić ryby.

Dla wędkarza najważniejszą informacją jest fakt że do poruszania się statkiem o długości kadłuba nie przekraczającej 7,5 metra lub statkiem motoropodobnym o mocy do 10KW czyli 13,6 KM nie są wymagane dokumenty, które potwierdzały by kwalifikacje do poruszania się statkiem. Przeciętny wędkarz nie ma obowiązku robienia patentu do kierowania statkiem. To dobra wiadomość dla osób, które zastanawiają się nad zakupem łodzi a także tych, którzy nie mieli okazji łowić z łodzi i nie wiedzą za bardzo jak się za to zabrać. Warto natomiast pamiętać, że pomimo, iż będziemy się poruszać bez specjalnych dokumentów to obowiązują nas pewne zasady, których musimy przestrzegać. Przede wszystkim chodzi o zasadę bezpieczeństwa.
- Statek (łódź wędkarska) powinien być wyposażony w pasy lub kamizelki ratunkowe w ilości odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku.
- Statek o długości 20 metrów lub mniejszej powinien być wyposażony w gaśnice proszkowe o wielkości napełnienia 2kg. Minimalna ilość gaśnic dla statków o długości do 10 metrów to jedna sztuka.

Warto też pamiętać, że właściciele lub użytkownicy łodzi o długości do 7 metrów mają obowiązek w porze nocnej używania pojedynczego, białego światła widocznego ze wszystkich stron i umieszczonego na takiej wysokości aby było dobrze widoczne.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest znajomość reguł poruszania się statku na wodzie, regulują je przepisy Ustawy o żegludze śródlądowej. Oto kilka ustępów art. 44 i 45.
1. Przecinanie kursu lub wyprzedzania statku jest dozwolone tylko wówczas, gdy szerokość drogi wodnej jest wystarczająca dla jednoczesnego przejścia, z uwzględnieniem warunków na danym akwenie oraz ruchu innych statków.
2. przy mijaniu statek płynący w górę drogi wodnej powinien, uwzględniając miejscowe warunki i ruch innych statków, ustąpić drogi statkowi płynącemu w dół drogi wodnej.
3. Statek wyprzedzający powinien wyprzedzać statek wyprzedzany z jego lewej burty. Jeżeli szlak żeglowny jest dostatecznie szeroki, statek wyprzedzający może również wyprzedzać statek wyprzedany z jego prawej burty.
4. Statki mogą płynąć obok kursami równoległymi tylko wówczas, gdy umożliwia to szerokość drogi wodnej, nie występuje ryzyko zderzenia i gdy nie stanowi to przeszkody lub niebezpieczeństwa dla ruchu żeglugowego.
5. Statek może zatrzymać się na postój w miejscu do tego wyznaczonym, a w wypadku braku zakazu postoju – wybierać miejsce postoju tak blisko brzegu, jak na to pozwala jego zanurzenie oraz warunki miejscowe, tak aby nie utrudnić ruchu żeglownego.
6. Statek na postoju należy zakotwiczyć lub przycumować w sposób bezpieczny, aby nie mógł zmieniać swojego położenia pod wpływem fali, wiatru, prądu wody, zmian stanów wody lub ruchu statków i aby nie stanowił zagrożenia dla innych statków.
7. Na statku znajdującym się na postoju na szlaku żaglowym lub w jego pobliżu powinien być stale pełniony dozór przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Mam nadzieję że zamieszczone tu podstawy pomogą Wam nieco w rozpoczęciu kariery na łodzi.

 


4.7
Oceń
(22 głosów)

 

Łowienie ryb z łodzi motorowych - kilka informacji - opinie i komentarze

adleradler
0
Tak . Warte zapamiętania . Woda to także szlak komunikacyjny . Także obowiązują przepisy , jedna dobra pociecha to że mamy coraz więcej miast , gmin które tworzą Posterunki Policji Wodnej . Oj mają one od pierwszego dnia działalności dużo , dużo roboty . Zapanuje niedługo względny porządek na szlakach wodnych , oby jak najszybciej . Wspaniały wpis . Dzięki i piąteczka *****. (2012-08-16 19:52)
kamil11269kamil11269
0
dobre porady (2012-08-30 18:08)
rzeznik123rzeznik123
0
dobre wskazowki (2013-05-29 17:19)
harpoonerharpooner
0
b)poruszając się łodzią o napędzie mechanicznym należy bezwzględnie ustąpić. - łodziom i statkom zabezpieczającym nurkowanie oznaczonym flagą „A” - biało niebieską - statkom żeglugi śródlądowej - łodziom żaglowym - łodziom napędzanym silą mięśni ludzkich (łodzie wiosłowe, kajaki, rowery wodne). - łodziom motorowym znajdującym się z prawej strony c) Poruszając się łodzią napędzaną siłą mięśni ludzkich należy bezwzględnie ustąpić. - łodziom i statkom zabezpieczającym nurkowanie oznaczonym flagą „A” - Statkom żeglugi śródlądowej - Łodziom żaglowym - łodziom napędzaną siłą mięśni ludzkich znajdującym się z prawej strony. d) łódź posiadająca prawo drogi winna zachować swój kurs i szybkość e) ustąpić można poprzez przejście przed dziobem, za rufą, lub zmianę kursu na rozbieżny. (2014-04-13 02:00)

skomentuj ten artykuł