Łowienie sandacza z opadu

/ 2 komentarzy

Witam wszystkich dziś chciałbym przybliżyć technikę łowienia sandaczy z opady wszystkim tym wędkarzom którzy zaczynają bądź zamierzają łowić tą jakże piękną rybę :-).

Sandacz dość często ignoruje przynętę stykającą się z dnem,a wyjątkowo ochoczo chwyta tę samą przynętę opadającą w toni.
Drapieżnik ten potrafi szybko zmieniać głębokość żerowania,czym dezorientuje wędkarza i utrudnia łowienie.W chwili podniesienia się sandaczy w toń ustają brania z dna i niedoświadczony wędkarz dalsze wędkowanie uzna za bezsensowne i niepotrzebnie gdyż doświadczeni wędkarze opracowali sposób łowienia podnoszących się sandaczy.

Opad....
Gdy ryby przenoszą się w toń polując na małe rybki bardzo skuteczną techniką łowienia jest opad,czyli wolne opadanie gumy przez toń łowiska.Jedyną istotną trudnością jest zauważenie brania ryby,gdyż jak sami wiemy ciężko jest zauważyć branie na spiningu łowiąc tą metodą i dlatego rolę sygnalizatora brania może pełnić jaskrawa plecionka lub żyłka,którą obserwuje się w miejscu wnikania do wody,analizując jej naprężenie i kierunek przemieszczania się.
Każde jej inne zachowanie od normalnego sygnalizuje branie ryby.Można specjalizować się w łowieniu opadem,stosując specjalistyczny spinning sandaczowy wyposażony w bardzo czułą szczytówkę,jednak należy pamiętać,że ta szczytówka nie jest najważniejszym sygnalizatorem i nie zwalnia wędkarza od uważnej obserwacji linki.

Wędka....
W chwili zaniku brań należy zmienić używaną przynętę na lżejszą o 1/3 wagi dotychczas używanej.I to jest najważniejsza zmiana w konfiguracji wędki.Jednakże warto użyć jaskrawej plecionki i sztywnego wędziska,które to elementy ułatwiają zacięcie sandacza.
Wędzisko powinno być typu sandaczowego,o c.w. nawet do 40g.Plecionka powinna mieć średnicę minimum 0,12 mm,przy stosowaniu gumy o masie 35g.

Przynęta.....
Charakterystyka pracy gumy powinna ułatwiać łowienie w opadzie.W tym łowieniu skuteczne są twistery i rippery przeznaczone na stojącą wodę lub przeznaczone do techniki opadu.Łowiąc o zmierzchu warto stosować jaskrawą przynętę,najlepiej w kolorze fluo.Łowiąc w krystalicznej wodzie,w pełni słonecznego dnia,należy używać przynęty o mniej intensywnych kolorach:perłowym,matowy kremowy,bladej zieleni i żółci.

Taktyka łowienia....
Technika łowienia polega na zarzucaniu gumy na odległość nie mniejszą niż głębokość strefy przebywania sandaczy i ułamek sekundy przed opadnięciem gumy na wodę zamyka się kabłąk kołowrotka i na lekko naprężonej lince sprawdza się przynętę do chwili pionowego ułożenia się linki względem wędziska.Należy ściągnąć przynętę i powtórzyć opad.Zacina się szybko i dość mocno.
Opad gumy można prowadzić na całej głębokościpłytszego łowiska ( do 6 m ) lub tylko przez wybraną strefę głębokości ( np.pomiędzy 3. i 6. metrem głębokości ).
Łowisko o głębokości do 15m wymaga rozpoznania,na jakiej głębokości zatrzymały się sandacze,i następnie obławianiu tej strefy.

Mam nadzieje że komuś przydadzą się te wiadomości :-)))))))

Pozdrawiam Krzysiek

 


4.6
Oceń
(25 głosów)

 

Łowienie sandacza z opadu - opinie i komentarze

AmitafAmitaf
0
Na pewno się przydadzą, a resztę dopracuje wędkarz z czasem swoim doświadczeniem łowiąc Zendery. Wpis w "pigułce" lecz określający podstawy połowu "mętnookiego". Pozdrawiam. 5* (2012-11-08 13:02)
ZielanZielan
0
O to chodziło, krótko i na temat lecz do smaku jeszcze troszke brakuje. (2012-12-01 11:10)

skomentuj ten artykuł