Łowimy głową, a nie wędką
Zbigniew Sobierajski (Zibi60)
2012-02-03
Moje zasady to:
- Nie kupuj sprzętu „bazarowego”, szybko Cię zniechęci do spinningu.
- Siła sprzętu i rodzaj przynęt decyduje nie o tym, jakie będziesz łowił ryby, lecz o tym, jaką technikę zastosujesz.
- Naucz się 'czytać' wodę, każde zawirowanie, zmiana prędkości nurtu, plusk, kolor czy odcień wody, coś znaczy, o czymś informuje.
- Każdy z drapieżników ma w innym stopniu wykształcone zmysły decydujące o ataku i połknięciu przynęty. Są nimi: wzrok, słuch, smak, dotyk, zapach i linia boczna. Sandacz i okoń najsilniejsze bodźce odbierają wzrokiem, pozostałe zmysły działają pomocniczo. U szczupaka natomiast decyduje linia boczna a np. smak nie odgrywa prawie żadnej roli.
- Spinningowanie nie składa się wyłącznie z dwóch faz - z rzutu i ściągania
- Najważniejszym czynnikiem prowokującym do ataku drapieżnika jest ruch przynęty, kolor jest tylko jego kapitalnym uzupełnieniem.
- Nie zmieniaj nerwowo przynęt, gdy nie masz brań, staraj wczuć się w pracę przynęty, wyczuć opór jaki stawia wodzie, odczuć każde puknięcie w dno lub przeszkodę. Po kilku rzutach powinieneś sobie wyobrazić jak wygląda twoje miejsce połowu: dołki, korzenie czy strukturę dna.
- Podczas prowadzenia przynęt, potęguj ich wabiące zachowanie odpowiednimi ruchami szczytówki wędziska i zmianą tempa prowadzenia (bezruch także wskazany).
- Kolor sztucznej przynęty ma duże znaczenie na wodach czystych i płytkich. Zasada, gdy słoneczna pogoda – matowy kolor, gdy pochmurno – błyszczące przynęty, nie jest wcale regułą, jednak warto zaczynać spinningowanie od stonowanych barw.
- Podczas wędkowania przynętę ocenia ryba a nie wędkarz (wygląd przynęty nie świadczy o jej skuteczności).
- Ryby rzadko biorą to samo i tak samo przez kilka kolejnych dni.
- Gdy w łowisku pojawi się wyjątkowo duże nagromadzenie określonego rodzaju pokarmu, to ryby drapieżne reagują tylko na określony rodzaj przynęty (podobny do naturalnego pożywienia), inny ignorują, choć jeszcze niedawno go atakowały.
- Przy doborze ciężaru jiga należy brać pod uwagę: rodzaj i głębokość łowiska, gatunek ryb i intensywność ich żerowania.
- Szczupak lubi towarzystwo roślin, sandacz kamieni a okoń patyków.
- Sandacza i okonia zaciekawi przynęta wleczona po dnie i wzburzająca jego strukturę.
- Przy dużej fali sandacza poszukuj w wyższych partiach wody, przynętę prowadź bardziej zdecydowanie.
- Szczupak stojący metr nad dnem widzi i zaatakuje tylko to, co jest na wysokości i powyżej jego oczu.
- Gdy podczas łowienia okoni na paproszki brania ustaną, zakładam dużego twistera, rippera lub obrotówkę nr. 3, i wykonuję kilka rzutów (robię pobudkę).
- Podczas łowienia okoni ostro żerujących (ławicą), stosuję manewr z obcięciem ogonka twistera – łowię na sam korpus.
- Małego woblera czy mini-jiga nie należy wiązać węzłem, który powoduje bezpośrednie jego zaciśnięcie na uszku (zakłóca to poważnie pracę przynęty) trzeba zastosować kółeczko łącznikowe lub specjalną mini-agrafkę Kostala, zwaną klixem. Jeśli stosujemy węzeł na żyłce, to musi on być zaciśnięty w pewnej odległości od uszka, aby przynęta zachowywała się swobodnie.
- Dużym utrapieniem podczas spinningowania jest skręcanie się żyłki, co może być powodem utraty przynęty lub nawet złamania szczytówki. Oprócz przynęt wirujących sami wędkarze w tym wydatnie pomagają, kiedy po zacięciu dużej ryby lub zahaczeniu zawady, kręcą uparcie korbką kołowrotka, gdy jednocześnie obraca się szpula (działa sprzęgło przeciążeniowe).
- Przy połowach z łodzi negatywny wpływ na nasze połowy mogą mieć: skrzypiące dulki przy wiosłach, stuknięcia w burtę łodzi, podpłynięcie na łowisko na wysokich obrotach silnika, mało delikatne zakotwiczenie lub częste podnoszenie i opuszczanie kotwicy. Gdy z jakichś powodów muszę na chwilę odpłynąć z łowiska, przywiązuję do linki kotwicznej zakręconą butelkę po napoju a ona swą wypornością utrzymuje linę na powierzchni.
- Dużym odciążeniem dla portfela, jest zakup odczepiacza przynęt, jednorazowy wydatek zrekompensuje się po kilku wypadach.
- Po każdej wyprawie dokonuj analizy, wyciągaj wnioski, to zaprocentuje w przyszłości.