Łowiska karpiowe w Polsce - łowienie karpi

/ 15 komentarzy

Lato i wysokie temperatury nie służą łowieniu karpi, ci którzy mimo wszystko postanowią udać się po tę rybę nad łowisko muszą wykazać się nie lada cierpliwością. Z karpiem jest bowiem jak z człowiekiem – jeśli jest gorąco chce mu się jedynie pic, podobnie jest z rybą – w gorące dni trudno nakłonić ją do żerowania. Są oczywiście sposoby na łowienie karpi – ja np. stosuję jako zanętę moje ulubione kulki bananowe …

Dzisiaj zdobycie takiej zanęty nie jest żadnym problemem – gotowe kulki dostaniemy w każdym sklepie wędkarskim, a do tego dodajemy wybrany zapach. Przeważnie, aby złowić jakiś okaz, muszę nęcić trzy dni, choć nie zawsze karpie się aż tak ociągają. Ostatnio miałem okazję wędkować w okolicach Rybnika i w ciągu zaledwie 12 godzin złowiłem osiem 5-kilowych karpi.

Oczywiście na sukces składa się nie tylko zanęta, ale również odpowiednio dobrany sprzęt – zwłaszcza wędzisko. Jeśli wybieram się nad większe zbiorniki, stosuję wędki do dalekich rzutów o długości 3,90 m i ciężarze wyrzutowym do 120 g, z kolei nad mniejsze łowiska zabieram wędki paraboliczne, które są bardziej elastyczne, dzięki czemu łatwiej je prowadzić.


Na koniec – dla zapalonych karpiarzy, polecam trzy, moim zdaniem, najlepsze łowiska karpiowe w Polsce, które warto odwiedzić:

- Zbiornik Pstrążna – jedyne wyłącznie karpiowe łowisko w kraju – leży pomiędzy Rybnikiem, a Raciborzem na Górnym Śląsku. Do upolowania są 22-24-kilogramowe okazy.

- zbiornik Nowaki koło Nysy – 30-hektarowe łowisko słynie z nawet 30-kilogramowych karpi. Atutem jest tu czysta woda i dobrze zagospodarowany teren.

- Zbiornik Dębowa - piękny zbiornik pożwirowy liczący ok. 60 ha – leży w gminie Reńska Wieś w okolicach Kędzierzyna Koźla. Zbiornik słynie z dużych okazów karpi – często rozgrywane są tutaj różnego rodzaju zawody. Wypad nad Dębową polecam zwłaszcza dla całych rodzin, obok doskonałych miejsc do wędkowania znajdują się bowiem strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, pola namiotowe itp.
Połamania kija!

 


4.6
Oceń
(52 głosów)

 

Łowiska karpiowe w Polsce - łowienie karpi - opinie i komentarze

aneta2802aneta2802
0
bzdury piszesz (2008-07-07 20:19)
ArturensArturens
0
Sobota 05.07.2008 Pogoda bardzo zmienna. Od rana raz deszcz za chwilę słońce, później burza i znów słońce, i tak przez cały dzień. Do tego straszny wiatr (dzięki niemu w ciągu dnia zdążyłem wyschnąć 3 razy). Przynęta kulki truskawka 18 mm. Wyniki 3 karpie największy ok. 5 kg, kolega 4 sztuki największy także ok. 5 kg. (2008-07-08 12:43)
SzumikSzumik
0
Przyznaję rację karp jest jak człowiek ile razy się wybierałem w lato na karpia a zamiast niego to lin czasami się napatolił. A wczoraj byłem na rybkach lało a później tylko troszeczkę słoneczko przygrzało i była ale brakowało mu 1 cm do wymiaru szkoda takiego małego wypuściłem bo nawet szkoda go męczyć do zdjęć a zresztą to to za okaz żeby robić zdjęcia . Ale miałem inną atrakcję łowisko obok mnie pływali kolesie z łódkom i rzucali na spining myślałem że jest wszystko dobrze ale w pewnym momencie jeden próbował wyciągnąć sieć a drugi mu zwrócił uwagę że ja patrzę myśleli że się nie kapnąłem a ja poszedłem do dziadka i zadzwoniłem po policję rybacką później na mnie klęli okazało się że mieli już na łódce 3 sieci i około 30 sandaczy i dobrze takim. Oby inni tak robili jak ja i jak zobaczycie coś podejrzanego to zaraz alarmujcie lepiej dać fałszywy alarm niż coś przegapić. Tępić kłusowników. Pozderki. (2008-08-05 20:21)
DwaldekDwaldek
0
Proponuje łowisko DOŁY BISKUPIE Świętokrzyskie.Przy okazii można zwiedzić Sanktuarium w Kałkowie.Zalew długości 5km.Może nie ma okazów po22kg ale od 5 kg do 10 napewno.Pozdrawiam Waldek (2008-09-28 19:40)
bobartbobart
0
Brawo dla kolegi "SZUMIK" !!!!
jak tak będziemy pilnować to będziemy mieli długie lata co łowić
W 100% POPIERAM !!! (2008-12-04 17:52)
DYMEKDYMEK
0
PIĘKNA SZTUKA PODEJŻEWAM ŻE MA OK.6KG (2008-12-13 18:51)
karlolm135karlolm135
0
Karpia łatwo jest dopaść latem . Trzeba też umieć go przechytrzyć . Ja stosuję dość duży hak i zakładam na niego kulkę proteinową o smaku kukurydzy . Najlepiej jest używać krótkich wędek (2008-12-28 21:37)
musiek93musiek93
0
To prawda że z karpiem jak z człowiekiem i że w letnie, gorące dni trzeba miec wiele cierpliwości... Bo tak jak przeczytałem juz w jednym z nieco innych artykułów nigdy nie można się poddawać bo można przegapić ładne branie . (2009-02-24 18:36)
elan1993elan1993
0
Ja teraz w wakacje wybieram się na karpie na nie duże łowisko o powierzchni 10h trochę zarośnięte o twardym dnie o głębokości od 1m do może 3m. Łowisko się nazywa,, Zalew Piechotka" i jest praktycznie przy samym mieście Gostynin.......Gostynin znajduje się na trasie Kutno-Płock...............w tym zbiorniku pływają karpie od 2kg do 15kg.........największy karp złowiony tam to lekko ponad 18kg......i planuje się tam wybrać w porze nocnej lub jak świta bo wtedy są najlepsze wyniki :> POZDRO :D (2009-06-17 13:52)
damian4321damian4321
0
ja z kolegami chodze na karpie na staw do wujka jednego z kolegów ja złowiłem jednego kilowego i jednego 20 gramowego koledzy nic nie złowili (2009-08-11 15:14)
u?ytkownik60849u?ytkownik60849
0
Jak dajesz łowisko Pstrążna to się nie dziwie. Tam są ryby najlepsze chyba w Polsce pod względem wielkości. Jednak co z tego jak wszystkie ryby trzeba wypuszczać. Rozumiem, że panuje metoda catch&relase, ale kasa musi się choć trochę zwrócić za kupiony sprzęt wędkarski. Dla mnie artykuł nudny. I cieniutki zresztą też. Ocena będzie na wyrost. Oceniam na cztery gwiazdki. **** Pozdrawiam kolegę i życzę kolejnych już lepszych artykułów.
(2011-01-24 19:01)
marcinwwwmarcinwww
0
Jeśli mogę zaproponować to proszę o wpisanie tutaj czegoś na temat naszych łowisk - https://wedkuje.pl/wedkarstwo,gdzie-lowic-lowiska-specjalne-i-stawy-prywatne,29292 dziękuje (2011-04-04 19:19)
jubeljubel
0
witajcie!
jak dal mnie to np.( zbiornik Pstrążna)
jest lipą nic tam nie ma ciekawego!!!

Ale za to polecam Zalew Rybnicki  jest to jeden z najlepszych zbiorników w polce karpiowy,
a podkreślę że Zalew Rybnicki jest do państwa  dyspozycji przez cały rok równiutkie 12 miesięcy. ponieważ zbiornik został stworzony poto by woda ochładzała turbiny, dlatego zrzut ciepłej wody jest sekretem karpiowym.

Polecam także Zbiornik Rybnicki  którzy polują na drapieżniki w końcu rekord polski suma jest na Zalewie Rybnickim od drugie strony gdzie znajduje się Grabownia jest tak zwana  (zimna woda) są tam przepiękne szczupaki,sandacze,węgorze i okonie na prawdę polecam za lukać!!!!

Pozdrawiam Robert
(2011-12-03 17:07)
teo1224teo1224
0

Chciałbym dodać jeszcze jedno świetne łowisko karpiowe - Rybowo koło Gołańczy.

Jest to 10-hektarowy zbiornik obfitujący w spore, ponad 20-kilogramowe okazy. Dodatkowym atutem jast niepowtarzalna, niemal rodzinna atmosfera panująca na łowisku, swietne zaplecze sanitarne, możliwość wynajęcia pokoju dla niełowiącej części rodziny oraz kapitalni, przemili gospodarze. Gorąco polecam

(2012-03-07 19:01)
adleradler
0
Witam serdecznie. Skoro temat odświeżony to szczerze polecam wspaniałe łowisko karpiowe w Gąsiorowicach, powiat Strzelecki, woj. opolskie. Łowisko "Gajdowe". http://www.lowiskogajdowe.pl/ Przepiękne łowisko Gajdowe już opisywałem i już figuruje w wykazie łowisk. Zaszły jednak daleko idące ZMIANY . Tak zmienił się właściciel łowiska i wyszło to łowisku na dobre. Właścicielem łowiska jest Firma " Credo ". Właśnie właściciel tej firmy, a teraz Łowiska Gajdowe zauroczony w wędkarstwie karpiowym pan Jacek Ożarowski, postanowił że i u nas powstanie łowisko karpiowe przez duże " Ł - jak ŁOWISKO i duże " K - KARPIOWE " . Łowisko Gajdowe znajduje się w Centawie . To raptem około 8 kilometrów od Strzelec Op.. Łowisko to ma powierzchnię około 8,5 ha. Jest w otoczeniu pięknych lasów i łąk. Zjeżdżają tu wędkarze z ościennych województw i kraju. Na terenie łowiska można zakupić zanęty, kulki proteinowe itd. . Ryby w tym zbiorniku są naprawdę bardzo duże i niejednemu łowcy demolowały sprzęt lub nieuważnym zabierały do wody. Cisza, piękno i spokój wokoło. Woda, ryby, przepiękne lasy (typ mieszany), wspaniały zapach natury, przyroda i my. Naprawdę warto tu zajrzeć. Niejeden karpiarz przyjeżdża tu na małe rodzinne wakacje. Wszystko do uzgodnienia z właścicielem lub obsługą łowiska. W miarę pełna infrastruktura, toalety, prysznic... (2014-07-01 12:14)

skomentuj ten artykuł