Łowiska ryb drapieżnych(kwiecień, maj)

/ 7 komentarzy / 4 zdjęć


Szczupaki, okonie, a wyjątkowo sumy to głównie ci rybożercy, którzy szczególnie nas interesują w okresie połowów wiosennych. Należy również zwrócić uwage na fakt póżnego (niekiedy w maju i w początkach czerwca) odbywania tarła przez duże szczupaki na płytkich miejscach, skąd wyławiają je rybacy zastawionymi sieciami. Jeszcze przed zejściem lodu szczupaki z całego jeziora żerują w pobliżu brzegów, a gdy woda osiągnie odpowiednią temperaturę, ciągną na tarliska. Dlatego łowiska wybieramy w przybrzeżnych, nieco głębszych partiach oczertów oraz na górkach podwodnych, tudzież na wszystkich dopływach i odpływach jezior. Dobrymi łowiskami są również zaciszne miejsca na stokach ławicy przybrzeżnej. w 2-3 tygodnie po tarle szczupaki rozpoczynają intesywne żerowanie. Okres ten do podrośnięcia roślinności podwodnej wykorzystujemy na połowy żywcówke. Wycieńczone po okresie godowym szczupaki biorą kapryśnie i tylko na niemrawą rybke. Płocie, które w tym czasie odbywają wędrówki na tarło, wpadając w szczupakowe zapory, natrafiają na nikłe ataki gdyż na wpół żywe drapieżce nie mają najmniejszej ochoty do gonitwy za ofiarą znajdującą się we wspaniałej kondycji. Obserwowany w tym okresie szczupak zazwyczaj długo waha się z pochwyceniem żywca, po czym trzyma go kilka minut w paszczy nie zdradzając ochoty połknięcia. Gdy szczupak już kończy tarło, zaczyna się nasilenie okresu godowego u okoni, które trą się przeważnie na stałych tarliskach wśród przybrzeżnych oczertów, na podwodnych łąkach i górkach. Okoń jest jedynym drapieżnikiem żerującym w okresie godowym. W jeziorach w których występują sumy, przystępujemy do ich połowu po wygrzaniu się wody-w drugiej połowie ciepłego maja. W jeziorach sielawowych i leszczoych łowiska sumów znajdują się nad stokami ławicy przybrzeżnej, w jeziorach płytkich przy starych zatopionych drzewach, przy korzeniach grzybieni lub w starej roślinności podwodnej. W takich miejscach połów sumów trwa aż do pierwszych dni lipca. Od połowy sierpnia sumy łowi się pośrodku jeziora.

Pod koniec maja łowiska okoni wybieramy w strefie przybrzeżnej, w pasie roślinności wynurzonej. Są to miejsca żerowania tzw trzcinowych okoni, dziesiątkujących młode roczniki innych ryb

Pozdrowienia Bartek

 


3.9
Oceń
(29 głosów)

 

Łowiska ryb drapieżnych(kwiecień, maj) - opinie i komentarze

krzycag1978krzycag1978
0
Faktycznie to co tu opisałeś jest prawdą tylko trzeba wziąść pod uwagę że każde łowisko się różni od siebie. No to ci życzyć połamania kijków...pozdr... (2009-01-22 20:15)
rysiek38rysiek38
+1
no i znow przepisales to co przeczytales tu naprawde jest sporo inteligentnych czaterow co to w mig wychwyca i niepotrzebnie narazisz sie na krytyke ale odemnie masz 5 za dobre checi (2009-01-23 00:16)
wedrowiecwedrowiec
+1
Ten szczupaczek na zdjęciu ma zaledwie 20 cm i nie jest okazem (2009-01-24 11:25)
rysiek38rysiek38
+1
wiem ze wiekszosc czerpiesz z Andrzejczyka i to co komentowalem to nie ze zlosliwosci byl tu taki jakub ale zniknal - postepowal podobnie ...to tylko taka moja rada-pisz wiecej od SIEBIE !!! (2009-01-25 03:25)
agawa-ogrodyagawa-ogrody
0
jak mozesz namawiac innuch do połowu na tarliskach?? W dodatku w okresie ochronnym . Jestes wedkarzem czy p..... mięsiarzem który musi cos z wody wytachać a że podczas tarła czy osłabiona rybe zaraz po to juz nieważne????
A nawet gdybys wszystkie złowione rybki wypuszczał to po cholere stresujesz je podczas tarła??? (2009-01-25 11:57)
lodołamaczlodołamacz
0
pany co tak krytykują może lepiej pomóc młodemu zrozumieć co znaczy słowo wędkarz (2009-01-25 18:48)
mieciu79mieciu79
0
Łukasz luzik chłopak chciał coś napisać,na pewno tak nie robi.Bartek rób dalej swoje,tylko tak jak mówi Rysiek od siebie. (2009-01-26 02:15)

skomentuj ten artykuł