Łowiska zachodniopomorskie cz.25. Fenologia.

/ 2 komentarzy

Fenologia
 
            Termin ten poznałem będąc dzieckiem. Zaznajomiłem się z nim podczas słuchania rozmów starych koszalińskich wędkarzy w latach siedemdziesiątych XX w. Oprócz mojego Ojca często rozmawiali Franuś Wolny doskonały fryzjer, Mietek Malanda i wielu, wielu innych. Rozmowy te toczyli najczęściej w „ciuchci” czyli kolejce wąskotorowej wożącej wędkarzy i grzybiarzy z Koszalina do Rosnowa o 3,30 rano. Zaspanymi oczami oglądałem mijane miejscowości i leśne ostępy. To były czasy! Ciuchcia pełna wędkarzy pełnych nadziei na ciekawe połowy. Już na peronie zaczynały się rozmowy o spławikach, przynętach i super patentach na „wielkie” ryby. Dochodziło do wymiany robaków, pęczaku a nawet spławików. Jak mówił Franuś Wolny do Ojca. Nikt nie robi takich czułych i ładnych spławików z topolowej kory jak ty Tadek. Wtedy dumny Tata wyjmował z pudełka parę egzemplarzy i obdarowywał nimi znajomych wędkarzy. Mam kilka takich do dziś. Nie łowię na nie bo mi żal. Jeśli jakiś wędkarz jest w stanie po dostarczeniu kory zrobić mi takie same będę wdzięczny.
Któregoś razu padło w rozmowie słowo fenologia. Nie wiedziałem co to za licho. Dziś byle człowiek rozczyta to w internecie, ale wtedy musiałem czekać aż Ojciec mi wytłumaczy w wolnej chwili. Koledzy ojca mówili o roślinach , zwierzętach i rybach. Wywnioskowałem, że ma to coś wspólnego ale długo nie wnikałem co.
Dziś wiem według mądrych książek biologicznych, że fenologia jest nauką, która zajmuje się badaniem zjawisk zachodzących w życiu roślin i zwierząt, w zależności od pór roku i zmieniających się warunków atmosferycznych.
Prowadząc obserwacje fenologiczne roślin należy zanotować wyraźnie zaznaczające się podczas ich rozwoju zjawiska, takie jak np. kwitnienie, rozwój liści, dojrzewanie owoców.
Na podstawie faz rozwoju określonych gatunków roślin (tzw. gatunków wskaźnikowych) wyznaczone zostały fenologiczne pory roku. Daty rozpoczęcia i zakończenia fenologicznych pór roku w poszczególnych latach mogą być różne, w zależności od panujących warunków pogodowych. Data rozpoczęcia pór fenologicznych zależy również od lokalizacji stanowiska (jego położenia geograficznego, wysokości nad poziomem morza), na którym prowadzone są obserwacje.
Co ta informacja daje wędkarzom? Uważnym bardzo wiele. Nie uważnym nic. Jak zwykle nie trzeba wyważać otwartych już drzwi. Należy tylko skwapliwie obserwować przyrodę, a ona udzieli nam informacji. Znając fenologię  uchronimy się przed rozczarowaniem. Oczywiście nie znaczy to , że wbrew tym zasadom złowienie ryb jest niemożliwe. Oczywiście , że jest możliwe tylko, że będzie to raczej szczęśliwy traf, fuks , a nie zasada. Natury się nie oszuka. Jeśli nie pękają listki brzozy to znaczy że na okonie temperatura jest za niska i o dobrych braniach nie ma co marzyć. Działają te zasady na Pomorzu i w górach, na nizinach i wyżynach – wszędzie. Są to proste zasady np. jak zaczyna kwitnąć żarnowiec (żółto) to jest koniec brań okoni i szczupaków w czerwcu. Od dawna wiadomo, że wczesną wiosną zaczynamy łowienie na brzegach północnych, bo tam słońce operuje najmocniej przez cały dzień i woda bywa o 1-2 stopnie cieplejsza i ryba też to wie. Żal patrzeć wiosną na łowców którzy sami sobie zabierają możliwości złowienia ryb ustawiając się na południowej części jeziora gdzie przy wysokich drzewach nie ma słońca przez cały dzień. Co do innych zasad fenologii odsyłam do licznych kalendarzy fenologicznych.
 Chcę mianowicie zaprezentować rośliny najbardziej lubiane przez poszczególne gatunki ryb. Same nazwy znamy, ale czy umiemy je rozpoznać. Jak ktoś miał dobrych nauczycieli biologii to może umie. Jednak dzisiejsza szkoła ucząca pod testy nie ma czasu na praktyczne pokazywanie poszczególnych roślin. Może ten artykuł będzie dla wędkarzy pomocny. Pozdrawiam i życzę miłego rozpoznawania.


W tych roślinach znajdziemy :  krąpie, płocie, wzdręgi.
Strzałka wodna.
 Koło tych roślin spotkamy okonie i szczupaki.
 Jaskier wodny.
 Tu połowimy: krąpie, leszcze i liny.
 Rdestnica kędzierzawa.
Tu chronią się i szukają narybku okonie i szczupaki.
Rdestnica połyskująca.
 Tu szukamy leszczy, krąpi, wzdręg i płoci.
Rdestnica przeszyta.
Przy moczarce znajdziemy płocie, wzdręgi, leszcze  i krąpie.
Moczarka kanadyjska.
Rogatek sztywny to królestwo karasia, lina, karpia i szczupaka.
Rogatek sztywny.
Przy pałce kręcą się szczupaki, wzdręgi, karasie i liny.
Pałka wąskolistna.
Tu znajdziemy liny, karasie, szczupaki i karpie.
Osoka aloesowata.
Obok powinny pływać leszcze i krąpie.
Wywłócznik okółkowy.
Okonie i szczupaki lubią to.
Wywłócznik kłosowy.
Powinniśmy tu znaleźć karpie, karasie, liny i okonie.
Grzybień biały.
Karaś, lin, okoń, karp.

 


3.8
Oceń
(16 głosów)

 

Łowiska zachodniopomorskie cz.25. Fenologia. - opinie i komentarze

dendrobenadendrobena
+1
Prawda jest taka że ryby są tam gdzie nas nie ma. Żeczywistość okazuje się inna.Pozdrawiam. (2017-12-31 11:35)
patagoniapatagonia
+1
Prawda.Pozdro.   (2017-12-31 17:05)

skomentuj ten artykuł

Sklep wędkarski internetowy, duże okazje tanie wędki i kołowrotki online - zdjęcia i fotki

Wędkarstwo wiadomości